Yürüteç Kullanmak Zararlı Mı?

Gerek çocuk doktorumuzun açıklamalarından, gerekse de araştırmalarımdan dolayı evimize yürüteç hiçbir zaman koymadık biz. Siz de doktorunuza danışırsanız, kendisi de bu şekilde cevap verecektir. Yürüteç, çocuklar için faydalı değildir ve yürüme süreçlerini hızlandırmaz. Ki zaten bebek yürüteçte yürümez, ayaklarıyla iteleme yapar. Bu sebeple de yürümesine hiçbir katkı sağlamaz.

Yürüteç bebeğe ne gibi zararlar verir?

  • Bilinenin aksine, yürüteçler aslında yürümeyi öğrenmede gecikmeye neden olurlarmış ve bebeklerin erken yürümelerine bir katkıları yokmuş.
  • Bebek yürüteç içindeyken kaza yaşama olasılığı yüksekmiş. Masa örtüsünü çekerek, masa üzerindeki vazo gibi tehlikeli ve kırılacak eşyalar ya da tavalar tabaklar kafasına isabet edebilir, merdivenlerden yuvarlanıp kafatası kırılması ya da kafa içine kanama gibi tehlikeli durumlar söz konusu olabilir, kapılara sıkışabilir, ayak ya da parmaklarını sıkıştırabilir, havuz kenarı gibi yerlerde boğulabilir gibi durumlardan ötürü Amerika’da yürüteçlerin yasaklanmasına dair taleplerde bile bulunulmuş. 1-12 ay arasında kafa travması geçiren bebeklerin %90’ı yürüteç kazalarından kaynaklıymış.
  • Kifoz ya da skolyoz gibi omuriliğin eğrilmesine neden olan hastalıklara neden olabilirmiş ki kardeşimin geçirdiği bu rahatsızlık, çok ciddi bir omurilik bozukluğudur… Omurilik S şeklini alıyor ve ameliyatının detaylarını dile getirmek istemiyorum bile…
  • Kalçaları tam gelişmediği için, kalçaya fazla yüklenmeden dolayı kalça problemleri oluşabilirmiş.
  • Ayak yapısını bozabilirmiş.
  • Parmak ucunda yürümeyi alışkanlık haline getirebilirmiş.

Tüm bunları duyduktan sonra ve doktorumuzun da onayından geçmedikten sonra, ben hiçbir şekilde çocuklarıma yürüteç kullandırtmadım ve evime bile sokturmadım. Bana kalırsa, kim ne kadar baskı yaparsa yapsın, kim önerirse önersin, hiçbir şekilde yürüteçi evinize siz de sokmayınız. Sağlıklı çocuklar yetiştirebilmemiz dileğimle;

Yoruma kapalı.

MENÜ