Yoğurt yapımı ve püf noktası

Çocuklarımız büyürken en temel ihtiyaçlarından biri de kalsiyumdur. Bu yüzden süt ve süt ürünlerini yeteri miktarda tüketmek gerekir -ki tam bir kalsiyum deposu olan yoğurt; protein, B12 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra fosfor, iyod ve flor da içerir. İçeriğindeki faydalı bakteriler vücuttaki zararlı bakterilerin üremesini önleyip, bağırsakları düzenli olarak çalıştırır. Bağışıklığı güçlendirir ve aslında 7’den 70’ye herkese birçok konuda fayda sağlayan yoğurt, her öğünde her sofrada bulunması gerekir.

Organik ürünleri her ne kadar hepimiz desteklesek ve sofralarımızda bulundurmak istesek de bilhassa şehir hayatında taze ve katkısız ürünleri bulmamız malesefki zorlaşıyor. Bu yüzden, her çocuğun ve çocuğumun mümkün olduğunca doğal beslenmesini arzuladığım için, en azından yoğurdumuzu kendimiz yapabileceğimizi hatırlatmak istedim. Yoğurt mayalamak için köy sütü bulamıyorsak, en azından günlük süt ile yoğurdu mayalayabiliriz. Ben köy sütü, keçi sütü, devam sütü ve günlük süt arasında dönüşümlü olarak Güneş için yoğurt hazırlıyorum. Kendi sofralarımız için hazırladığım yoğurtta da günlük sütü tercih ediyorum. Güneş’in yoğurdu bizim yoğurdumuzdan bir parça daha special 🙂 Yoğurdu ilk mayaladığım zaman da şahane mahallemizin şahane aktarından bir parça yoğurt almıştım (eşi kendisi mayalıyor). Fakat ev ortamında mayalanmış bir yoğurt bulamazsanız da, marketten bir kereye mahsus doğal yoğurt ile mayalamanızı tavsiye ederim. Daha sonraki yoğurt mayalamalarınızda zaten kendi yaptığınız yoğurdu kullanabilirsiniz.

Yoğurt yapımı ve püf noktası:

MALZEMELER
1 lt süt
1 yemek kaşığı yoğurt

YAPILIŞI:
1 lt sütü önce kaynatınız. Sütü kaynatırken arada bir kepçe ile sütü havalandırmanızda fayda var çünkü sütteki su oranı bu şekilde daha da azalacak ve yoğurdunuz daha az sulu olacaktır. Süt kaynadıktan sonra annelerimizin klasik tabirince serçe parmağınızın dayanabileceği sıcaklığa (40-45 derece) gelinceye kadar soğutunuz. 1 yemek kaşığı yoğurdunuzu, tenceredeki ılık sütten bir parça alarak krema kıvamına getiriniz. Karışımı tencereye ilave edip, bir parça karıştırınız. Tencerenin de kapağını kapattıktan sonra yaklaşık 6-7 saat kadar fırının içinde muhafaza ediniz. Fırının içindeki ortam yoğurt yapmak için birebirdir (fırın çalışır halde olmayacak).

Zor ve zahmetli gibi gözüken yoğurdu mayalamak aslında bu kadar basit. İlk denemelerinizde başarısız olabilirsiniz fakat yılmayın annelerim, çünkü yavrularımız elimizin değdiği, doğal yoğurtları yemeye ve büyümeye layık.

O halde onlara da bizlere de afiyet olsun 🙂
Güneş’li günler

instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ