Yapay Zeka Eğitimi – 1 Ekim

Geleceğin meslekleri ve teknolojisini takip ettiğinizde, hele de işin mutfağına girdiğinizde görüyorsunuz ki ülkemiz maalesef kodlama ve yazılım üzerine oldukça geride. Onun da ötesinde artık sadece kod yazma ve yazılım öğrenme de yeterli değil artık çünkü yapay zeka oldukça gelişmiş durumda. Tüm bu ileri teknolojiye rağmen ise bizler ülkece kod yazma ve programlamada bile yeterli değil iken, dünya bir level daha atladı ve artık çoğu şey yapay zeka ile yapılıyor. Bunun bir tık ötesi de geleceğin mesleklerini ilgilendiriyor. Artık doktorluk, öğretmenlik, pilotluk, kasiyerlik, gazetecilik, şoförlük gibi aklınıza gelebilecek birçok kemikleşmiş ve ihtiyaç duyulan meslekler bile elimizde kalmayacak çünkü yapay zeka bizlerin yerine tüm bunların hepsini yapmış olacak. O nedenle yapay zekayı öğrenmek hepimizin görevi olmalı çünkü 30 yıl içerisinde hala yetersiz kalırsak bu alanda, çok daha gerilerde kalmış olacağız, maalesef…

2021 Mart ayında yapay zeka uzmanlığı eğitimi aldıktan sonra hocam Zafer Acar’ın ülkemizde eğitim vermesini çok arzu ettim. Çünkü yapay zeka alanında uzman olan ve bizleri yetiştirebilecek az sayıda insan var. O az sayıda insanların da çoğuna ulaşamamışken bile; NASA projelerinde görev almış (hocayı NASA’da çalışıyor diye bilenler de var ama aslı şu: NASA’da çalışmamış, NASA projelerinde görev almış), CERN laboratuvarlarında çalışmış ve şu an dünyada sadece birkaç tane bulunan kuantum bilgisayarların birinde hizmet veren, bu seneye kadar CSUN üniversitesi astronomi ve fizik bölümünde öğretim görevlisi, bu yıl itibarıyla da Michigan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan ve üniversitenin yapay zeka bölümünün hocanın kendisine bağlı olduğu bir bilim insanı.

Hocayla 4 yıldır yüz yüze görüşmeye çalışıyorum fakat Los Angeles ve Michigan gibi Amerikan’ın farklı şehirlerinde ikamet ettiği için 4 yıldır bir araya gelemiyorduk. Son 1,5 – 2 yıldır da Türkiye’de online eğitim verebilmesi için görüşmeler halindeydim. Geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’ye gelince misafirim olabildi ve konuyu yüz yüze konuşabilme şansım doğdu. Bu şansı da kendimden ziyade ülkem için kullanmak istedim çünkü yapay zekayı gerçekten anlayan ve tanıyan biri olarak, her alanda farkındalıkla ve bilgiyle donanmamız gerektiğinin de ciddiyetinin farkındalığıyla hocama bizler için kurs verebilmesi adına konuştum. Ülkesini seven biri olarak hoca da sağ olsun kırmadı beni. Yani benim böyle bir isteğimin olması tek başına yeterli değildi, şayet hoca da istemeseydi. O nedenle kendisine de minnet borçluyum.

Şu durumda iki farklı konu ben ve ülkem için sorundu: Birincisi ücret, ikincisi ise zaman. Geçen sene 15.000 dolar (bu sene 18.000 dolar olmuş) bedelinde olan bu kursa kolay kolay kimse katılamazdı. Fiyatta da gerçekten elinden gelenin en iyisini yaptı. Geri kalan soruların yanıtlarını da aşağıda sizlerle paylaşıyor olacağım. Yazının sonunda paylaşacağım linkten ön kayıt olabilirsiniz.

Hocanın duyuru ve yanıtlarını sizinle paylaşmadan önce benim sizden isteyeceğim bir şey olacak: Lütfen bu kursu ciddiye alın ve ÇOK ÇALIŞIN. Buna hem kişisel olarak sizin, hem de ülkemizin ihtiyacı var. Elimden gelen gayreti her birimiz için gösterdim ve sonucun başarılı olması, her birimizin faydalanabilmesi için ciddiyetle çalışın ve kurs boyunca çok çalışın. Çünkü bu şans her ne kadar bizler için doğmuş olsa da, kişisel olarak çok çalışmadan hiçbir yere varamayız. Yalnızca dersleri alıyor olmamız da yeterli değil. Bir yandan dersleri alırken, bir yandan da konuların detaylarına, içeriklerine, idrak edebilmek için bilgisayar başında mesaiyeye ihtiyacımız var. Bu bir fırsat, kolay kolay elimize gelemeyecek büyük bir fırsat ve hocaya da ulaşmak hiç kolay değil. Şükür ki bunu her birimizin adına bir şekilde başarabildim; hocaya ulaşabilmişken ve bu imkana sahip olmuşken lütfen hakkını verin arkadaşlarım…

YAPAY ZEKA UZMANLIĞI EĞİTİMİ DETAYLARI

** Derse katılamayanlar daha sonradan video ile izleyebilir.
** Telif hakkı nedeniyle hiçbir yerde ders ve video paylaşımı yapılamaz.

Yapay Zeka Kampı ile alakalı diğer ayrıntılar:
1- Yapay Zeka, Veri Bilimi ve Makine Öğrenmesi dersleri canlı fakat Zoom üzerinden yapılacaktır. Bu kampa katılacak olanların web kamerası olan bir laptop veya masaüstü bir bilgisayara ihtiyacı vardır. Windows, Mac ve Linux işletim sistemi olan herhangi bir bilgisayar bu iş için yeterlidir.
2- Kurulumlarda hoca bize her ne kadar yardımcı olsa bile, bazen teknik olarak sorunlar yaşanabiliyor. O nedenle anaconda3, Python ve Jupyter Notebook programlarının önceden kurulumunu tamamlamanız gerekiyor. Hoca bunun için yardımcı oluyor fakat vakit kaybı olmaması için önden bu kurulumları tamamlamamız gerekiyor. Bu da bizim kişisel gayret ve sorumluluğumuz olacak.
3- Dersler Cumartesi – Pazar Günleri sabah saat 7:00’de başlayacak, öğleden sonra 13:00’te sona erecektir. 9:00-9:15 ve 11:00-11:15 arası yemek ve ihtiyaç molası verilecektir. İlk ders 1 Ekim Cumartesi günü başlayacak ve planlanan tarih 6 hafta sonu olarak hedeflenecek. Sonrasında ise gerçek hayattan alınmış 40 yapay zeka proje çözümü ve sunumu yapılacaktır.
4- Twitter’in gerçek verilerine ulaşıp, developer olarak bağlanabileceğiz. Kuantum bilgisayarla tanışacağız. Makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi son teknoloji yapay zeka dallarını göreceğiz. Hepsi heyecan verici ve çok önemli ama beni en çok heyecanlandıran Kuantum bilgisayarlar çünkü kuantum olarak da çalışan, içinde bir nevi tasavvufun da olduğu bir teknoloji bu.
5- Derslere katılacak arkadaşlarımızın idealist, başarma konusunda azimli ve önümüzdeki 30 yılın teknolojisini öğrenme konusunda istekli olmaları ve çok çalışmaktan çekinmemeleri gerekmektedir. “Bir bakıp gideyim”, “herkes öğreniyormuş, ben de katılayım” gibi yaklaşımlardan uzak olunması gerekmektedir. Bu işe gerçekten gönül veren, uluslararası firmalarda üst düzey görevler almak ve geleceğin teknolojisini şekillendirmek isteyen arkadaşlarımızın katılması, uyuşuk, tembel, sürekli yarına erteleyen ve sorumluluk sahibi olmayan arkadaşlarımızın bu kursa katılmamalarını özellikle istirham ediyoruz.
6- Ders materyalleri ve projeler classroom.google.com adresinde yayınlanacak ve gün içerisinde yazılan kodlar ve projeler buraya yüklenecektir.
7- Ders ve projeleri başarı ile bitirenler ABD’de yapay zeka üzerine yüksek lisans yapmış ve bu konuda bir yıl çalışmış kadar tecrübe sahibi olacaklardır.
8- Dersler haricinde Eğitmen ile “Office hours” dediğimiz 10 dakikalık özel görüşmeler yapılacak, bu bölümde anlaşılmayan konular ve kariyer planlaması mevzuları görüşülecektir.
9- Dersler çok yoğun geçecek ve bir günde 1 dönemlik ders işlenecektir. Dolayısı ile ders saatlerinde başka işleri olan arkadaşlarımızın programlarını ona göre ayarlamaları ve ders saatine asla başka program yapmamaları önemle rica olunur.
10- Dersler uzun süreli ve yoğun olacağı için proje çözümleri ortalama 400 saat vakit alacaktır. Dolayısı ile yapay zeka kampı için önümüzdeki 4 ay boyunca yaklaşık 400 – 500 saat vakit ayırmayı göze almalısınız.
11- Yapay Zeka Kampı bir programlama öğretme kursu olmayıp, Python programlama dili ile yapay zeka öğreten bir programdır. Buna rağmen hiç programlama bilmeyenlerin de kolayca öğrenebileceği bir sistem uygulanmaktadır. Fakat kişisel fikrimi sorarsanız; kod bilgisi veya yeteneği olan arkadaşlarım için daha uygun olacağı kanaatindeyim. En azından algoritmayı bilmek bile yeterli. Konuya az da olsa hakimseniz, sıkı bir çalışmayla ciddi bir yol kat edebilirsiniz.
12- Bu yapay zeka kampı kendinize yaptığınız en güzel yatırım olacak ve günümüz ve geleceğin teknolojilerine en kısa yoldan ulaşmanın anahtarlarını alacaksınız.
13- Ders ücreti ABD’de yaklaşık 18 bin dolar olmasına rağmen, Türkiye’de sadece 5000 TL ile sınırlı tutulmuştur.
14- İlgilenen arkadaşlarımızın bu formu doldurmaları gerekmektedir:
https://forms.gle/HQeT8ofGSwtxc9Zi7

Hocama kurs ile ilgili sorduğum diğer sorular ve cevapları:

Fatura kesimi olacak mı?
Amerikan şirketine kart ile ödeme yapılacak. Fatura olmayacak, ödeme alındığına dair e-mail ile bilgi gönderilecek. IBAN yok.
Kurstan alacağımız sertifikanın geçerliliği nedir?
Sertifika benim Amerika’da beraber çalıştığım şirketin verdiği ve Amerikalıların 18 bin dolar ödeyip gittikleri kurs. Türkiye’de de, Amerika’da da akademik alanda bir geçerliliği yok fakat Amerika’daki yapay zeka şirketleri benim çalıştığım şirketin eğitiminin kalitesini biliyorlar ve mezunlarımızı işe alıyorlar çünkü yapay zeka şirketleri bu sertifikayı gördükleri zaman yapay zekâyı bildiğinizi anlarlar. Türkiye’de bunu anlayacak bir kurum dahi yok maalesef fakat kursa katıldıkları için ve “ben bu işi biliyorum” diyebilecekleri sertifikaları olacak. Türkiye’de geçerliliği yok fakat bu şansı değerlendirirlerse ellerinde önümüzde otuz yılın son teknolojisine sahip bilgi ve bu bilgiyi aldıklarına dair sertifikaları olmuş olacak
Her yaştan birey katılabilir mi ve katılım için bilgi düzeyi ne olmalıdır?
Her yaştan katılımcı gelebilir. Bilgi düzeyi; hiç bilmeyen kişiler bile öğrenebilir (Kursu daha önceden aldığım için hem tecrübe hem de bilgi olarak şahsi fikrimi ise şu, yukarıda da belirttiğim gibi: Algoritma bilgisi ve kodlamaya giriş konularını bilen kişiler için daha ideal derim. Elbette herkes katılabilir ama sadece basit bir ön bilgi varsa, bence çok daha iyi olur derim.)

Her birimize faydalı olması dileğimle. Kayıt form linkini aşağıda tekrar paylaşıyorum. Oturum açarak kaydınızı yapabilirsiniz. Sevgilerimle
https://forms.gle/HQeT8ofGSwtxc9Zi7

Yoruma kapalı.

MENÜ