Sünnet, Fitil, Uyku ve Psikoloji Üzerine

Bebeğin 2 yaşına kadar yaşadıkları bebeği nasıl etkiler? Fitil konulması doğru mudur? Bebekle birlikte uyumak doğru mudur? Annenin hamilelik dönemi ne denli önemlidir? Sünnet ettirilirken nelere dikkat etmek gerekir? Temel inşaat bozuklukları nedir?

2 yıl önce tamamiyle tesadüf eseri karşılaştığım ve kitaplarından edindiğim bilgilerinden kendimi alamadığım bir isim çıktı karşıma; Doç. Dr. Nusret Kaya. Şimdilerde 40 yılı aşkın süredir, 65000 üzerinde rüya analizi yaparak, yine danışanlarına da rüya analizi ağırlıklı tedavi uygulayan Nusret Kaya; beynin yapısı, bilinçaltı, takıntılardan kurtulma, insanın anne karnından şimdiki anına kadar psikolojik durumunu çok iyi anlamış ve bunu da yılların tecrübesi ve bilgi birikimiyle bizlere lütuf olarak sunmuş bir isim.

Cocuklarda Uyku

Çocuk gelişimi üzerine bilgilerinden bahsetmeden önce, kısaca size Nusret Kaya’nın anlatımıyla “beynin yapısından” bahsetmek istiyorum: Bir ceviz düşünün. Şekil olarak da beyine benzediği gibi, örneklendirme olarak da yine ceviz üzerinden devam edeceğim. Cevizin üzerinde sarıyla kahverengi tonları arasında ince bir yapı vardır. Cevizin kendisi de o zar gibi yapının altındaki maddedir. İşte bu zar gibi yapıya üst beyin, geri kalan kısma da alt beyin demiş Nusret Kaya. Üst beyin, beynin %28’ini, alt beyinse %72’sini kapsar. Konuşma, öğrenme, denklem kurma, para kazanma gibi tüm özelliklerimiz üst beyinle yapılırken, iç organların çalışması, duygular, duyular, atalarımızın genetik kodlamaları (atalarımızdan aldığımız karakteristik özellikler de denilebilir kısaca, daha iyi anlaşılabilmek için) da alt beyinde bulunur. Üst beyinle alt beyinin birbirine değdiği noktada da bilinçaltı vardır. Yenidoğan bir bebeğin korteksi yani üst beyni ortalama 2 yaşına kadar oluşumunu tamamlar. O yüzden de konuşmayı ve diğer özelliklerimizi de zamanla yapabiliriz çünkü yeni doğduğumuzda üst beynimiz henüz gelişmemiştir. 2 yaş sendromunun da iç yüzünü bu şekilde daha iyi algılayabiliriz bence, böylelikle 🙂  Çok daha detaylı ve karmaşık olan beynimizin, aynı zamanda da nesiller öncesindeki atalarımızın karakteristik özelliklerini taşımamızın ve beynimizi iyileştirmenin olanaklarını da öğrenmek, vizyonunuzu da geniş tutmak isterseniz Sevgili Nusret Kaya’nın kitaplarını okuyun derim.

Dedikten sonra da, Nusret Kaya’nın çocuk gelişimi üzerine Uzman TV’de yayınladığı videoları da sunmak istiyorum. Bu öğretiler çok kıymetli ama bir de o kitaplardakine ulaşsanız, kendinize yapacağınız en güzel iyiliklerden olur. Bir gün kendisiyle de karşılaşmayı, karşılaşmaktan da ziyade danışanı olmak çok istiyorum 🙂

Sevgiler,
En derininden

Temel İnşaat Bozuklukları Nedir?

Annenin Hamileyken Yaşadıkları Bebeğin Yaşamını Nasıl Etkiler?

Bebeğin İki Yaşına Kadar Hayatını, İleride Yaşamını Nasıl Etkiler?

Çocuğun Anne Babayla Uyumasının Sakıncaları Var mı?

Bebeklere Fitil Konulması İleride Ne Tür Sorunlara Yol Açabilir?

Çocukları Sünnet Ettirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

birannetavsiyesi@gmail.com

Bir annenin hamileliği, bebek bakımı, annelik üzerine yaşadığı tecrübeler

Yoruma kapalı.

MENÜ