Pika (Yabancı cisim yeme) Sendromu

Kuzenimin çok güzel bir lafı vardır; “Beden öyle zekidir ki, vücudunda eksik olan mineral ne ise, sana ne yapar eder mutlaka eksik olan o minerali yedirir” der. Sonra da ekler; “Güneş yemiyor diye bu kadar mızıklanma, ihtiyacı olan ne varsa o zaten yiyecektir” diye. Bu beni rahatlattır ama gel gelelim şu an konumuz bu değil 🙂 Asıl konu bugün Pika; yani Yabancı Cisim Yeme Sendromu.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni Sayın Fatmagül Yılmaz Öztürk, hem anne ve hem de beslenme uzmanı olarak, çocuklardaki yabancı cisim yeme (Pika) sendromunu bugün bizim için blogta paylaştı 🙂 Sevgili Fatmagül Hanım’ın kaleminden Pika Sendromu.

Pika (Yabancı cisim yeme) Sendromu

Pika sendromu en fazla çocuklarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Yabancı cisim yeme alışkanlığı olarak da tanımlayabiliriz. Vücutta demir, bakır ve çinko minerallerinin eksikliğine bağlı olarak çocuklar bu eğilimi gösterebilir ya da yabancı cisim yediği için çocuklarda bu minerallerin eksikliği söz konusu olur. Bu noktada bir kısır döngü oluşur.

Yabancı cisimden kastedilen; toprak, kireç, kâğıt, kahve telvesi, iplik, boya, buz yemek şeklinde gerçekleşir. Bu durum çocuğun dış dünyayı tanımak için her bulduğunu ağzına götürmesi durumu ile karıştırılmamalıdır. Bu noktada anne/çocuğa bakan kişinin çok iyi gözlem yapması gerekir. Yabancı cisim yeme alışkanlığı sadece çocuklara özgü değildir. Erişkinlerde de görülebilen bir durumdur.

Bu durumda iyi gözlemci olmak, bu tarz bir eğilim görüldüğünde demir, bakır ve çinko eksikliği olup olmadığının araştırılmasının yapılması ve varsa eksiklikleri mutlaka tedavi edilmesi önem arz eder.

Bu mineraller hangi gıdalarda vardır?

Demir için; karaciğer, yumurta, kuru baklagiller, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pekmez
Çinko için; Deniz ürünleri, kuru baklagiller

Fark edilmezse ne olur?

Yenen yabancı cismin türüne göre sıkıntı değişir. Toprakla enfeksiyon bulaşma riski artar. Boya vs. zehirlenme riski doğar gibi.

Daha çok 1-6 yaş arası çocuklarda görülen Pika sendromu, gebelik sürecindeki kadınlarda da gelişebilir.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

2 Yorum

  1. Merhaba bu sendromun otizm habercisi olduğu ile ilgili birşey duydum doğru mu? Bebegimde malesef pika var ve çok endişeleniyorum.

    • Merhaba Neslihan Hanım. Otizm ile ilgili bir araştırmam olmadı. Pika Sendromu hakkında da tüm bilgim bu kadar benim de. Doktorunuzla konuyu daha detaylı paylaşırsanız muhakkak ki en sağlıklı ve doğru sonuca ulaşmış olursunuz konuyla ilgili. Sevgilerimle.

MENÜ