Neden Normal Doğum?

Anne adayı için doğum anı, ölüm korkusu ile eşdeğerdir. Aslında sırf bu sebeple, daha öncesinde doğumu tecrübe etmemiş birçok anne, normal doğumdan korkar ve sağlıklı bir bireyken sezaryen doğumu tercih eder. Kendi adıma, hayati bir durum söz konusu olmadıkça, her seferinde normal doğumu tercih edeceğim; neden?

 
Normal doğumu tercih etmemde 3 etken var benim için. Birincisi; Uzman Pedagog Doktor Adem Güneş, ikincisi; benim için “anne” kadar kıymetli olan doğum doktorum Sevgili Meltem Eğilmez Kalkavan ve üçüncü neden de içgüdülerim.
NormalDogum
Peki, neden normal doğum?
  1. Süt oluşumunu da sağlayan prolaktin hormonu, doğumdaki acılar ve korkularla birlikte hızla vücuda yayılır ve böylelikle “anne duyarlılığı” da en üst seviyeye ulaşırmış. Böylece psikolojik olarak da anne, kendini bebeğine göre ayarlamaya başlarmış.
  2. Bebeğin ilk doğum anındaki ağlama sesi, anne vücudunu yoğun şekilde uyaran prolaktin hormonu sayesinde, anne tarafından “ana ses tonu” olarak kayıt altına alınırmış. Bu sayede, annenin uykusu ne kadar derin olursa olsun gece uyurken bebeğinin sesini duyup hemen uyanmasını, ne kadar kalabalık ortamda olursa olsun bebeğinin sesini hemen tanımasını sağlayan özel bir yetenek geliştirirmiş. Bu sebeple Adem Güneş der ki; “annenin doğum yaptığı ilk anlarda bebeğinin sesini duymasını önlemek hem bebeğe hem de anneye verilen en büyük cezadır.”
  3. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez bebeğin anneyle anında ten, koku ve göz teması halinde olması hayati önem taşırmış. Bebeğine temas eden anne, bebekten aldığı pozitif enerji ve hissini, ömrü boyunca unutamayacağı şekilde hafızasına saklarmış. Ayrıca, doğumdan hemen sonra bebek ile anne arasındaki temasın ne kadar elzem olduğunu anlatan bir hikaye de var. Buradan ulaşabilirsiniz.
  4. Normal doğumda, bebeklerin solunumla ilgili problemleri olmazmış.
  5. Sezaryen doğumlarda bebek, normalden daha mor renkte doğabilirmiş.
  6. Normal doğum esnasında, bebeğin kafa şekli daha düzgün olurmuş.
  7. Daha mutlu bebekler oluyorlarmış.
  8. Annenin kadınsal rahatsızlıkları varsa, normal doğumla birlikte rahatsızlıklarından da kurtulurmuş.
  9. Normal hayata dönmek ve enfeksiyon riski taşımamak da normal doğum sayesinde anne için daha kolaymış.
  10. Anne ile bebek arasındaki bağı da kuvvetlendirirmiş.
 
Onca şeyi öğrendikten ve içgüdülerim bana sürekli kendim ve bebeğim için normal doğumun doğru olduğunu söyledikten sonra, sezaryen doğumu kabul edemem. Yine de tabi Allah esirgesin; bebek ya da benim sağlığım açısından çok önemli bir durum olursa, elbette ki sezaryen mecburi olacaktır ki bu ayrı bir durum. Fakat gerekmedikçe, hem kendi sağlığım ve psikolojim, hem bebeğin sağlığı ve psikolojisi, hem de bebekle aramda oluşacak doğum anındaki özel durumlar açısından ele aldığımızda, bile bile sırf canım acıyacak ya da korkuyorum diye sezaryeni tercih etmiyorum.
 
Bunlar benim bildiklerim ve doğrularımdır. Sağlıkla ilgili bir sorun yaşamadığı sürece, benim fikrimce normal doğum tercih edilmelidir. Umarım yeterince ifade edebilmişimdir 🙂
Tüm anne adaylarına ışık olması dileğimle,
Gönülden sevgiler..
 
 
birannetavsiyesi@gmail.com
 
Teşekkürler: İçgüdülerimin yanı sıra, sayesinde edindiğim her bilgi ile kendisine şükranla dua ettiğim Sevgili Adem Güneş‘e… Ayrıca, kendisi için sezaryen doğumu gerçekleştirmek daha kolay olmasına rağmen, anne ve bebek sağlığını fazlasıyla önemseyen, doğumda bir nevi doulalık bile yapan, aramızda anne – kız ilişkisi yaşadığımız kıymetli doğum doktorum Meltem Eğilmez Kalkavan‘a, bu vasıta ile bir kez daha gönülden teşekkürler. 

Yoruma kapalı.

MENÜ