Mutfağıma Hoşgeldiniz

Fırında omletle ilgili paylaşım yaptıktan sonra mutfağımla ilgili sorular çok geldi. Ben de toplu yanıt olması için buradan paylaşmak istedim.
🥘 Tuz olarak himalaya tuzu kullanıyorum.
🥘 Evde ayçiçek yağı neredeyse hiç kullanmıyorum. Ya zeytinyağı ya da tereyağı kullanıyorum.
🥘 Zeytinyağı kullanacaksam, yemeğin içine doğrudan eklemiyorum. Soğanları yağda kavurmak yerine, az miktarda su ile haşlıyorum. Yani yemek tariflerindeki soğanla yağ kavurma olayı benim mutfağımda soğanla su haşlanması olarak başlıyor ☺ Soğanlar haşlanırken pek de güzel kokmuyor ama ☺Yemek piştikten sonra altını kapatır kapatmaz zeytinyağını çiğ olarak ekliyorum.
🥘 Tereyağını köyden getirtmeye çalışıyorum. Bu her zaman mümkün olamıyor tabii. Yine fırsat oldukça manda tereyağı kullanmaya çalışıyorum.
🥘 Plastik malzeme kullanmıyorum. Tupperware’yi tercih ediyorum.
🥘 Kahvaltılık malzemeler için @yorendenn de tercih ettiğim yerlerden biri. Izgara zeytin denen icat ve kahvaltılıkları müthiş.
🥘 @memlekettengelsin de alışveriş yaptığım yerlerden biri. Özellikle siyez bulguru burada rahatlıkla buluyorum.
🥘 Pirinç neredeyse hiç kullanmıyorum. Mümkün olduğunca az tercih etmeye çalışıyorum. Bulgur olarak da siyez bulgurunu kullanıyorum çünkü genetiği değiştirilmemiş tek bulgur diye duydum, doğruluğunu hala araştırıyorum.
🥘 Evde aburcubur asla yok, onların yerine kuruyemiş alıyorum. Fakat kuruyemişler de muhakkak çiğ olmalı. Kavrulmuşların yanından hızla uzaklaşıyorum. 🥘 Hamur işi neredeyse hiç yapmıyorum. Un tercih edeceksem, ihe halk ekmeği ununu alıyorum ☺ Bu aralar keçiboynuzu unu da denemeye başladım. Yumurtalarımı ya @memlekettengelsin ‘den, ya @organikyumurtacin ‘dan ya da bizim buradaki bir gurmeden alıyorum.
🥘 Ihlamur olarak NatiVital marka alıyorum. Her eczanede bulması zor olduğu için sitesinden öğrenebilirsiniz. Hijyenik olduğuna inandığım tek yer ve marka burası çünkü.
🥘 Buzdolabının buzluk bölümünde sakladığım limonu, kabuklarını rendeleyerek bitki çaylarının içinde kullanıyorum. C vitamini kabuklarda 10 kat daha fazlaymış.
🥘 Hindistan cevizi yağını çocuklar çok sevmediği için sürekli veremiyorum ama mutlaka bu yağdan da tüketmelerine çalışıyorum.
🥘 Hazır süt asla kullanmıyorum. Temizliğine güvendiğim bir yerden inek ya da keçi ya da manda sütü alıyorum. Keşke yüzde yüz güvenebileceğim bir yer olsa süt konusunda 🙏🏽 “En azından hazır sütten daha iyidir” diye düşündüğüm için ve temiz olduğuna inandığım bir yerden süt alıyorum ve yoğurdumu da bu sütle yapıyorum.
🥘 Güneş okulda iken hazır meyve suyu içmesini istemiyorum. O yüzden hepsi minicik miktarlarda olmak üzere; karadut şurubu, keçiboynuzu özü, kara üzüm infüzyonunu karıştırıp, okulda içmesi için onu veriyorum ama dediğim gibi; az miktarlarda ekliyorum, her gün. Bunları da herhangi bir marka olarak değil, @atiseri_ekolojik_market ‘ten alıyorum. Çünkü içinde sıfır katkı maddesi var.
🥘 Arı sütü, bal, polen için de @beeoariurunleri kullanıyorum. Her gün 1 çay kaşığı kadar.
🥘 Yoğurdumu kendim yapıyorum. Probiyotik ürün de kullanıyorum. Her gün 1 kase çocuklara da yediriyorum.
🥘 Yabanmersini tüketmeye özen gösteriyorum. O yüzden çiğ kuruyemişlerin arasında Yabanmersin’i de almaya dikkat ediyorum ve çocuklara da her gün kuruyemiş veriyorum. Ayrıca karadut, ahududu, hurma, kara üzüm sınıfındaki diğer meyveleri de.
🥘 Her sabah bir tatlı kaşığı çörek otu yağı içiyorum. Gene @atiseri_ekolojik_market ‘den alıyorum.
Atladığım bir şey kalmadı sanırım ☺ Temel olarak en çok dikkat ettiğim şeyler bunlar benim. Bahsettiğim Instagram fotoğrafına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz 👉 https://instagram.com/p/BfSnRugAk8j/
Hepimize sağlıklı günler diliyorum 💚

Yoruma kapalı.

MENÜ