Mürebbiye Misin Yoksa Dadı Mı?

Mürebbiye, bir çocuğun eğitim ve bakımıyla görevlendirilmiş kadın demektir. Bir dadının aksine çocuğun fiziksel ihtiyaçlarına değil, eğitimine odaklanmaktadır. Görev alanı bebeklerden çok, okul çağındaki çocuklardır. 

Dadı ise çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan kişidir. Yükümlülük alanı; çocuğun yemek yeme, tuvalet ihtiyacını giderme, uyku düzeni gibi temel bakımlarını karşılamaktır. Duygusal zeka, sosyal zeka, çocuk gelişimi, iq gelişimi ve değerler eğitiminden sorumlu değildir. 

Osmanlı döneminde padişahlar, çocuklarının eğitimi için Lala’lar ile çalışırmış. Lala’lar geleceğin hükümdarını yetiştirmek üzere görevlendirilirmiş ve çeşitli kabiliyetleri varmış. 

Günümüzde ise çocukla ilgilenen kişiyi belirleyen temel neden, genelde hayat şartlarımızdır. Anne ya kendisi çocukla ilgilenir ya da çalışan anne ise anneanne, babaanne ya da bakıcı çocukla ilgilenme görevini üstlenir. Koşullarımız nasıl olursa olsun, çocuğun temel bakım ihtiyaçlarının yanı sıra duygusal zekası, sosyal zekası, çocuk gelişimi, iq gelişimi ve değerler eğitiminin de çocuğa verilmesi gerekir. 0-2 yaş dönemi, çocuğun korteks gelişimi için önemli olup, 0-6 yaş dönemi de karakter bütünlüğünün büyük kısmının oluştuğu dönemdir. Dolayısıyla okul çağı öncesi çocuk gelişimi her açıdan ciddi önem taşır. 

İster çalışan anne olalım, ister çocuğumuza kendimiz bakalım; hepimizin temel kaygılarından biri,  çocuğun bütün olarak bu bahsedilen gelişim süreçlerinin sağlıklı ve doğru bir şekilde yönlenmesidir. 

Çocuğun konuşma süreci, tuvalet eğitimi, beslenmesi, ince motor gelişimi, kas gelişimi, hayal gücünün desteklenmesi, muhakeme yeteneği, özgüvenli olması, saygılı olması, içsel yaşadığı duygularla kendi dengesini sağlayabilmesi, güven duygusu, değerler eğitimi, kişisel bakımı; kısacası maddi manevi her açıdan yeterli biri ile 0-6 yaş dönemini geçirmelidir. 

Farz edelim ki anne çalışmıyor ve çocuğa kendisi bakıyor. Fakat anne çocuğun bu bahsettiğimiz tüm eğitimlerine dikkat etmezse, ipad, bilgisayar ya da telefon ile sürekli YouTube’te çocuğun gün geçirmesine müsaade ederse, Çocuğun kendisini aynaladığından bir haber hareket, tavır, düşünce ve konuşmalarına özen göstermezse, otoriter olmak ile kararlı olmak arasındaki farkla çocuğa yaklaşmazsa ve daha nice noktalara değinmeden çocuğuyla vakit geçirirse yani çocuk tabiri caizse kendi halinde büyürse; annenin dadıdan hiçbir farkı kalmaz. Fakat anne çalışan bir bayan ise; buna rağmen çocuğun bu tüm değerlerine dikkat eder ise, mümkün olabildiğince çocuğa doğru kişi ile bakar ise annenin kendini yetersiz hissetmesine bence hiç gerek yoktur ki çalışan annelere benim gerçekten saygım sonsuzdur. O yüzden doğurmak ve doyurmaktan çok daha fazlası bence  önemli olan ?? 

Şimdi hepimiz elimize bir kitap alsak, çocuğun karakterinin geliştiği bu çok önemli döneminde ona güzel örneklerle davransak ve konuşsak; İşte o zaman toplumda kavga, gürültü, şiddet, anlaşmazlık o kadar azar indirgenir ki. Ki, ben her şeyin sadece anneye yükselmesinden de yana asla değilim. Bu dönemde de yine babalar mutlaka hem çocukla ilgilenmeli, hem de anneye gerçek anlamda destek olmalılar. Kadın tüm bu yaşam şartları ve sorumluluklarla başbaşa bırakılmamalıdır.

Kadın olmak zor; bunu çok iyi bilenlerdenim… Hele anne olmak, bir insan yetiştirmek daha da zor. Ama daha da zoru; hem çalışmak, hem çocukla ilgilenmek, hem de bunu tek başına yapmak zorunda olmak. Bu yazıyı paylaşmamdaki amaç annelerin yarasına parmak basmak değil, onları zorlukları ile yüzleştirip enerjilerini almak hele ki; asla değil. Hepimiz kadın ve hepimiz anne isek ve toplum bizim rahmimizle şekilleniyorsa, bence hepimiz birbirimize destek olmalıyız. 

Bu anlamda çok güzel bir çalışmam da olacak yakın zamanda ?? Çocuğun kendini geliştirebileceği ve hem bedenen hem de zeka olarak doyuma ulaşabileceği, hepsinden de ötesi; ailesiyle birlikte oynayabilecek harika oyunlar var keşfettiğim. Ben hazırım kadının, çocuğun yanında olmaya. Sen de mürebbiye olmaya hazır mısın? ??

Kucaklıyorum ?

Yoruma kapalı.

MENÜ