Kolik Bebek

Özellikle de kucağına bebeğini yeni almış, çiçeği burnunda annelerimizin kendini çaresiz hissettiği bir durum; “Bebeğimi emzirdim, gazını çıkardım, üşümüyor ya da terlemiyor, altı da temiz fakat bebeğim neden ağlıyor?” 

Öncelikle, hepimizin de bildiği gibi bebeğimizin tek iletişim yolu ağlamaktır. Karnı acıktığında ya da altını ıslattığında, gaz sancısı varsa, üşümüş ya da fazla sıcaklamışsa bebek, kendini tek ifade edebildiği iletişim yöntemi olan ağlamak ile bizi yönlendirmeye çalışır. Fakat bebeğin bu ihtiyaçları giderilmesine rağmen hala çok ağlıyorsa doktor muayenesine gitmesi gerekir. Muayene edilmesine rağmen fizyolojik olarak bir belirti söz konusu değilse bebeğin kolik olma ihtimali vardır. İdrar yolu enfeksiyonu, bağırsak düğümlenmesi, kulak iltihabı gibi nedenler de bebeklerde ağlamaya neden olabileceği için, bu gibi durumlara maruz kalmamak için bebek ilk önce doktor kontrolünden geçirilmelidir. 

Kolik Bebek

Araştırdıklarım doğrultusunda kolik bebeğe fön makinesi sesi, saç kurutma makinesi sesi, çamaşır makinesi sesi gibi sesleri dinletmek bebeği rahatlatıyor. Bunun sebebi de şöyle açıklanıyor; bebek anne karnında en çok bağırsak ve su sesini duyduğu için, herhangi bir rahatsızlığı sonucunda ağlamıyorsa ve bu ağlama nedeni kolik olması ise, bu sesleri dinletmek bebeği rahatlatıyor ve bebek hem sakinleşiyor hem de uykuya dalıyor. Koliğin nedeni ise aslında tam olarak bilinmemekle beraber; bebeğin stresli olması, uykuya dalamaması, adaptasyon problemi, anne bebek ilişkisinin zayıf olması, hormonal değişiklikler, bağırsakların hareketsiz olması ve yavaş çalışması gibi nedenlerden olabileceği tahmin ediliyor.

İlk bebeğim Güneş’te kolik görünmemesine rağmen, ikinci bebeğim Hira’nın 14 günlükken kolik olduğunu öğrenmiştik. Fizyolojik olarak bir sorun yoktu, tüm ihtiyaçlarını gidermiştim, bebeğimle her zaman temas halindeydim ve kendim de stresli değildim fakat yine de bebeğim sık ağlıyordu. Fön makinesi sesini açtığımızda ise susuyordu. Hira şu an 5 aylık ve 14. gününden itibaren nedensiz yere ağladığı zamanlarda fön makinesi sesi dinlettiğimizde hem rahatlıyor hem de uykuya dalıyor. Özellikle de ilk zamanlar fön makinesi sesi ile uyutuyordum. Kolik durumunu atlatana kadar bu sesler bizim her zaman kurtarıcımız oluyor.

Kolik bebeği sakinleştirmenin ne kadar zor olduğunu, anne ve babayı ne kadar yorduğunu ve çaresiz kaldıklarını bildiğim için, saç kurutma makinesi sesini tüm kolik bebekler ve annelerimiz için videoya çekip YouTube kanalımda paylaştım ben de. Şayet sizin de bebeğiniz tüm ihtiyaçları giderilmiş ve doktor kontrolünden geçmiş olmasına rağmen hala ağlıyorsa, bir de bu sesi dinletmenizi tavsiye ederim. İsterseniz aşağıdaki videodan, isterseniz de YouTube kanalımdan saç kurutma makinesi sesine ulaşabilirsiniz.

Huzurlu bebek ve huzurlu ebeveynler için,
Sevgilerimle…
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com
https://www.facebook.com/BirAnneTavsiyesiCom/

Yoruma kapalı.

MENÜ