Kan Grubuna Göre Beslenme

Blogun mutfak bölümünde sağlıklı beslenme, pişirme teknikleri gibi konulara da yer vermiştim. Diğer yazılarımdan bu konularla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz ama kısaca bir kez daha değinmem gerekirse; sağlıklı beslenme için gıdaların üretimi kadar tüketim şekli de önemlidir. Sebzelerin nasıl doğrandığından tutun da, nasıl pişirildiği, tencere ve tava da dahil hangi araç ve gereçlerin kullanıldığına kadar her aşama sağlıklı beslenmenin ilgi alanına giriyor. Mesela alüminyum, teflon, klasik yöntemlerle kalaylanmamış bakır (klasik yöntemlerle ve kalaylanmış bakır ise benim evde en çok tercih ettiğim tencere ve tavalardır), seramik gibi malzemelerden üretilen, granit kaplamalı tencere ve tavalar, plastik ürünleri mutfaklarımızda bulunmaması gereken malzemelerdir. Çelik en ideal pişirme malzemesi olmamakla birlikte tercih edilebilir ama özellikle et yemekleri için ideal olan demir döküm tencerelerdir. Aynı şekilde güvenilir topraktan üretilmiş toprak kaplar da kullanılması gereken mutfak gereçlerindendir ve bir de elbette cam.

Yine diğer yazılarımda da detaylı değindiğim gibi; yemek pişirirken soğanlarınızı yağla ile kavurmayın. Soğanları tencerede az suyla pişirin ve yemek pişip de ocağın altını söndürdükten sonra zeytin yağını ekleyin. Böylelikle şifa özelliğini koruyacaktır. Mümkün olduğunca salçasız yemek kulllanın. Aynı kapta pişen yemekler tek çeşit yemek hükmendedir ama yine de birbiriyle uyumsuz malzemeler kullanmamaya özen gösterin. Etleri doğal bile olsa pişirmeden önce sirkeli suda bekletin. Eti pişirirken de bir iki yaprak defne yaprağı kullanın. Olası parazitlere karşı gıdanızı koruyacaktır. Yemeğin yapısını bozan mikrodalgaları kullanmayın. Maydonoz, kereviz gibi yeşilliklerin ve sebzelerin yapraklarını bir kavanozda biriktirip, çorbalarda kullanın. Vitamin ve minerallerin büyük bir kısmının saplarında olduğunu unutmayın. Yumurta ve peyniri aynı anda tüketmeyin. Misafirlikte iseniz veya ikisini aynı anda tüketecekseniz de en azından önce peynir, sonra yumurtayı yiyin. Peyniri her zaman ceviz veya çörek otu ile birlikte tüketin. Meyveleri muhakkak yemeklerden en az yarım saat önce tüketin (tatlıları da). Balık, tavuk, kırmızı et gibi et ürünlerin karışık tüketmeyin. Balıkla birlikte süt ürünleri de tüketmeyin. Yemeklerin yanında muhakkak salata yiyin.

Bilhassa misafirlikte iken sofra adabına riayet etmek, ikramı geri çevirmemek, beğenmemezlik etmemek, ev sahibini gücendirmemek ve gönül kırmamak önemlidir. Bu durumlar istisnai olduğu için haramlar dairesine girmediği müddetçe misafir sofralarında, davetlerde ve bayramlarda bu kurallar göz ardı edilebilir. Kimi zaman bu durum göz ardı edilebiliyor ama kimseyi gücendirmemek adına da önemli bir detay…

Ve çok önemli bir bilgi daha: İNSANIN SADECE EN FAYDALI BESİNLERİ TÜKETEREK YAŞAMASININ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ TEMBELLEŞTİRECEĞİNİ, BAZEN ÖLÇÜLÜ BİR BİÇİMDE DOĞAL OLAN TÜM GIDALARI DA TÜKETMESİ, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ŞOKLAMASI AÇISINDAN İYİ OLACAKTIR. Zararlı olanı az yemek, faydalı olanı çok yemekten iyidir demiş atalarımız. Zararlı olanlardan kasıt elbette doğal gıda kapsamındaki zararlılar, paketli ya da genetiği değiştirilmiş ya da katkı malzemeli değil. BİR GIDANIN BEDENE ŞİFA OLMASI, İLAÇ ETKİSİ GÖSTERMESİ İÇİN DE İNCE YEME KURALLARINA RİAYET ETMEK GEREKİR.

Karışık yemek aynı kapta pişen yemeklerden çok, sofrada birden fazla ve birbirine zıt çeşidin sürekli bulunmasıdır. Yine açlık orucu yazılarımda bu konuya da detaylarıyla değindim. Bu yeme tarzı alışkanlık haline getirilirse, en faydalı ve doğal gıdalar dahi tüketilse, kişiye hastalık getirir çünkü bu durum metabolik atıların oluşmasına yol açar.

Ağaçların kökü ağaçlar için ne derece önemli bir konumda ise, bağırsak da insanlar için ağaçların kökü kadar önemlidir. Bağırsaklarımız da bizim kökümüzdür. Yine “İkinci beynimiz bağırsaklar” yazımdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Ne yediğimizden ziyade, neyi hazmettiğimiz önemlidir ve kan grubuna göre beslenme işte burada daha da önem taşır çünkü hazmettiğimiz besinleri tüketirsek, sindirim sistemimiz doğru çalışır. Damarlarda enflamasyon (ağrı) olmadığı için böyle bir durum var ise hissedilmez.

Düzgün sindirilmeyen yemeklerin neden olduğu otointoksikasyon (örneğin yemekten sonra yenen meyve) asit ve alkol oluşturur. Bedenin asitlenmesi ile ilgili de Ayşegül Çoruhlu’nun “Tokuz Ama Açız” kitabını okumanızı da bilhassa tavsiye ederim. Mesela meyve meselesini biraz daha açalım: Proteinli gıdaları ilk önce yediğimizde, onlar sindirilmeye (ya da çürümeye başlayınca) üzerine meyve yenilirse bu durum bedende toksik, yani vücudun kendi kendini zehirlemesine neden olan otointoksikasyonu oluşur. Tüm hücreler ve organlar etkilenir, kabızlık yoğunlaşabilir. Vücut kokusu, deri hastalıkları, hazımsızlık, geçirgen bağırsak sendromu, baş ağrısı, migren, zihin bulanıklığı, yorgunluk, reflü, bağırsak problemleri, mide yanması gibi çoğu hastalığın nedeni yanlış beslenme ve yanlış beslenme sıralamasıdır.

Gıda alerjisi yaşamı tehdit eder. Yine Ayşegül Çoruhlu’nun başka bir kitabı olan “Her Yönüyle Bağışıklık: Virüsler-Bakteriler-Otoimmünite” yi mutlaka okuyun. Gıda duyarlılığı 72 saat sonra bile çıkabileceği için bulmak zor olabilir ve değişik belirtilere neden olabilirler. Yapay tatlandırıcılar, şeker, alkol, GDO ürünleri, kafein, gıda katkıları, mısır şurubu, hazır gıdalar, koruyucular, işlenmiş gıdalar, trans ya da hidrojenlenmiş gıdlar ve margarinler toksik oluşturduğu için asla tüketilmemelidir.

Kan grubuna göre beslenme tarzı ise benim kişisel olarak tercih ettiğim beslenme şeklidir. Bu yazımdaki çoğu bilgi ve kan gruplarına göre beslenme düzenini de “Gerçek Tıp Ekolüne Göre Sağlıklı Beslenme – Temel İlkeler” kitabından derledim. Kitaba, üzerindeki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz ki her evde olmalı, fikrimce. Ki zaten fiyatı da oldukça uygun, 15 TL .

A Kan Grubuna Göre Beslenme

Faydalı Olan Yiyecekler

Et Ürünleri: Balık (sazan, sardalya, uskumru, kırmızı levrek)
Süt Ürünleri: Kefir ve kefir suyu, yoğurt ve yoğurt suyu
Yağlar: Zeytinyağı, ceviz yağı, badem yağı, kuyruk yağı / iç yağı
Karbonhidratlar: Estki Türk buğdayı ve ürünleri, çavdar ekmeği, yulaf ürünleri, karabuğday ürünleri
Sebzeler: Börülce fasülye, enginar, hindiba, marul, havuç ve havuç suyu, kırmızı pancar ve suyu, semizotu ve suyu, kabak, pırasa, ıspanak, pazı, beyaz lahana, brokoli, yer elması, sarımsak, soğan, kereviz, maydonoz ve her türlü yeşil yapraklı sebze
Bakliyatlar: Her tür mercimek, kuru fasülye, nohut
Meyveler: Kayısı, dut, incir, üzüm, kiraz, vişne, erik, greyfurt, limon, mürdüm eriği
Kuruyemişler: Yer fıstığı, ceviz, kabak çekirdeği, acı badem, badem
Baharatlar: Zencefil, zerdeçal, kakule, hardal, kedi otu, keten tohumu, kimyon, kekik, biberiye, karanfil, sinameki
Çaylar / İçecekler: Kuşburnu, taze kavrulmuş kahve, yeşil çay, biberiye, ıhlamur, kedi otu
Diğerleri: Pekmez, aloe vera, magnezyum sülfat (İngiliz tuzu)

Yenilebilecek Olanlar

Et Ürünleri: Tavuk ve hindi eti (kurban bayramlarında her kurban eti ve 10 – 14 günde bir defa koyun, kuzu eti yenilebilir), taze yumurta
Süt Ürünleri: Koyun peyniri, keçi peyniri ve sütü, beyaz peynir, salamura peynir, eski kaşar, tulum peynir, deve, koyun ve keçi sütü (peynirlerin sütü ve mayasına dikkat edilmelidir).
Diğerleri: Bal, nöbet şekeri, kestane, susam ve ürünleri, pirinç ve ürünleri, yerli mısır ve ürünleri, arpa çeşitleri, barbunya, turp, nar ve “Zararlılar” a girmeyen yiyecekleri.

NOT: Kan grubu A olup da 0 taşıyan gruplarda (A0) kırmızı et haftada bir tüketilebilir. 0 taşımayan A’lar is (AA) kırmızı eti ancak iki haftada bir veya ayda bir tüketebilirler.

Zararlı Olan Yiyecekler

Balık, tavuk ve hindi hariç her türlü et, deniz hayvanları (kerevit, kalamar vb) ve hayvar, inek sütü, patates, pulbiber, domates salçası, siyah çay, mandalina, portakal ve suyu, maden suyu

NOT: Sağlıklı insanlar ve tamamen iyileşenler zararlıalar giren yiyecek ve içecekleri, doğal ve genetiği değiştirilmemiş ise ara sıra ölçülü olarak tüketebilirler.

B Kan Grubuna Göre Beslenme

Faydalı Olan Yiyecekler

Et Ürünleri: Koyun, kuzu, keçi, hindi, tavşan ve yabani hayvan eti, alabalık, sardalya, kırmızı levrek, mezgit, morina, havyar, bey balığı, taze yumurta
Süt Ürünleri: Yoğurt, doğal süt, doğal beyaz peynir, eski kaşar peynir, mozarella, koyun ve keçi sütü peyniri
Yağlar: Zeytinyağı, kuyruk yağı / iç yağı
Karbonhidratlar: Yulaf ve çeşitleri, pirinç ve çeşitleri, doğal buğday ve çeşitleri
Sebzeler: Patlıcan, kereviz, kırmızı pancar, havuç, her çeşit lahana, karnabahar, patates, yeşil biber, kırmızı kapya biberi, dolmalık biber, karahindiba, maydonoz ve her tür yeşillik
Bakliyatlar: Yeşil mercimek
Meyveler: Erik, karpuz, muz, üzüm, incir, vişne, kiraz, firenküzümü, şeftali, turunçgiller (mandalina, portakal, greyfurt, limon)
Kuruyemişler: Ceviz
Baharatlar: Kimyon, çemen, pulbiber, köri, reyhan (fesleğen), kişniş
Çaylar / İçecekler: Papatya, kekik, lavanta, horozibiği, nane, yeşil çay
Diğerleri: Halis bal, pekmez, magnezyum sülfat (İngiliz tuzu), keçi boynuzu, kakao, nöbet şekeri

Yenilebilecek Olanlar

Et Ürünleri: Tavuk ve kaz hariç her türlü et
Süt Ürünleri: Tereyağı, kaymak
Karbonhidratlar: Arpa ve ürünleri
Bakliyatlar: Barbunya, beyaz fasülye, inci fasülye, yeşil fasülye
Baharatlar: Sinameki, anason, nane, keten tohumu, kekik
Çaylar / İçecekler: İşlem görmemiş çay, taze kahve
Kuruyemişler: Tatlı badem
Sebze Meyve: Mantar, kabak, “Zararlılar” a girmeyen her meyve, sebze ve kestane

Zararlı Olan Yiyecekler

Deniz hayvanları, tavuk ve kaz eti, yeşil mercimek hariç her tür mercimek, nohut, yer fıstığı, antep fıstığı, ayçiçeği çekirdekleri, susam ve ürünleri, mısır ve ürünleri, çavdar ve ürünleri, kara buğday ve ürünleri, enginar, aloe vera, hindistan cevizi, her tür sıvı yağ (zeytinyağı ve keten yağı hariç), karabiber, beyaz biber, domates salçası, soya sosu, tarçın.

NOT: Sağlıklı insanlar zararlıalar giren yiyecek ve i çecekleri, doğal ve genetiği değiştirilmemiş ise ara sıra -iyileşme sürecinde değil- ölçülü olarak tüketebilirler.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme

Faydalı Olan Yiyecekler

Et Ürünleri: Dana, sığır, koyun eti ve yabani hayvan eti (biraz yağlı olabilir), balık, taze köy yumurtası
Yağlar: Zeytinyağı, keten yağı, ceviz yağı, kuyruk yağı / iç yağı
Sebzeler: Enginar, karalahana, brokoli, hindiba, marul, ıspanak, roka, maydanoz, pazı, her yeşil yapraklı sebze, turp (bilhassa karaturp), kırmızı pancar, soğan, sarımsak, kabak, balkabağı
Meyveler: İncir, üzüm (bilhassa karaüzüm), erik, mürdüm eriği, kiraz, vişne, greyfurt ve suyu, karadut, karpuz, mango
Baharatlar: Kırmızı pul biber, zencefil, safran, zerdeçal, kimyon, kişniş, keten tohumu
Kuruyemişler: Ceviz, kavrulmamış kabak çekirdeği, keçiboynuzu
Çaylar / İçecekler: Kuşburnu, mercanköşk, ıhlamur, yeşil çay, kekik, tarhun, biberiye, alıç, zeytin yaprağı, ayrıkotu
Diğerleri: Halis bal ve maden suyu

Yenilebilecek Olanlar

Et Ürünleri: Tavuk, hindi ve yabani kuş eti
Süt Ürünleri: Doğal üretim tereyağı, ara sıra kaymak, ev yoğurdu, ev yapımı kefir, doğal üretim çökelek, koyun ve keçi peyniri, eski kaşar, tulum kaşar, tulum peyniri – bunlar haftada 1-3 defa yenebilir- koyun, keçi, deve sütü (inek sütlü yalnızca sütlü tatlılarda tarçın ve zencefil ile tüketilebilir).
Sebze ve Meyveler: Her çeşit çiğ lahana (bağırsaklarda gaz yapan hariç), yer elması, börülce, barbunya, yeşil fasülye, nohut, patlıcan, kereviz, mandalina ve zararlılar kategorisine girmeyen her türlü sebze, meyve ve yiyecek
Tahıllar: Pirinç ve ürünleri, karabuğday ve çeşitleri, çavdar ve çeşitleri, nişasta buğdayı (eski Türk buğdayı) çeşitleri, yerli mısır ve mısır ürünleri
Kuruyemişler: Susam ve ürünleri (tahinin ayçiçeği yağı ile karıştırılmamış olmasına dikkat ediniz), ceviz, kavrulmamış veya yeni kavrulmuş çam fıstığı, fındık, badem ve badem yağı, kestane

Zararlı Olan Yiyecekler

Süt ve süt ürünleri (“yenilebilecek olanlar” hariç), buğday ve buğday ürünleri, yer fıstığı, karnabahar, portakal, aloe vera, domates salçası, kahve, siyah çay, mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan her türlü yiyecek ve içecek.

NOT: Sağlıklı insanlar zararlılara giren yiyecek ve içecekleri, doğal ve genetiği değiştirilmemiş ise ara sıra -iyileşme süresince değil- ölçülü olarak tüketebilirler.

AB Kan Grubuna Göre Beslenme

Faydalı Olan Yiyecekler

Et Ürünleri: Koyun, tavşan ve hindi eti, balık (kırmızı levrek, sardalya, morina, bey balığı), taze yumurta
Süt Ürünleri: Yoğurt, doğal beyaz peynir, eski kaşar, keçi ve koyun sütü ve peyniri.
Yağlar: Zeytin yağı, ceviz yağı, kuyruk yağı ve iç yağı
Karbonhidratlar: Karabuğday ürünleri ve ekmeği, yulaf ürünleri ve ekmeği, pirinç ürünleri ve ekmeği, yumuşak buğday (eski Türk buğdayı) ürünleri ve ekmeği, arpa ürünleri ve ekmeği
Sebzeler: Salatalık, karnabahar, beyaz lahana, patlıcan, kırmızı pancar, semiz otu, ıspanak, kara lahana, marul, havuç, pazı, brokoli, sarımsak, soğan, kereviz, maydanoz ve her yeşil yapraklı sebze, deniz lahanası (laminarya).
Bakliyatlar: Yeşil mercimek
Meyveler: İncir, üzüm, kiraz, vişne, erik, greyfurt, mürdüm eriği, karpuz, ananas
Kuru yemişler: Yer fıstığı, ceviz, badem, fındık
Baharatlar: Zencefil, kimyon, zerdeçal, kişniş, çemen otu, kakule (kardanome), keten tohumu
Çaylar / İçecekler: Kuşburnu, papatya, yeşil çay, kekik, lavanta, ısırgan otu, taze kahve
Diğerleri: Halis bal, pekmez, magnezyum sülfat (İngiliz tuzu)

Yenilebilecek Olanlar

Et Ürünleri: Havyar, ara sıra dana/sığır eti
Süt Ürünleri: Tek ineğin sütü, ara sıra tereyağı
Bakliyatlar: Kuru fasülye, barbunya
Bakliyatlar: Kekik, nane, nöbet şekeri
Kuru yemişler: Antep fıstığı
Sebze ve Meyveler: Pırasa, domates, kayısı, dut, kavun ve “Zararlılar” a girmeyen yiyecekler, meyve ve sebze, nar ve suyu, muz, mandalina, kestane

NOT: Kan grubu AB için kesin kuralları olan faydalılar – zararlılar listesinden söz etmek zordur. B ağırlıklı AB’ler B grubuna göre, A ağırlıklı AB’ler A grubuna göre beslenme programlarında değişiklik yapabilirler. Kendisine neyin dokunup, neyin iyi geldiğine karar verebilmesi için AB grubunun mutlaka sağlıklı ve açlıkları yapmış olması gerekir.

Zararlı Olan Yiyecekler

Tavuk eti, deniz hayvanları, mısır ve ürünleri, nohut, çavdar ekmeği, susam ve ürünleri, börülce fasülye, ayçiçek çekirdekleri, pul biber, kara ve beyaz biber, domates salçası, portakal ve suyu, avokado, enginar, turp, aloe vera ve herhangi sıvı veya katı yağ (zeytin yağı ve ceviz yağı hariç), hindistan cevizi.

NOT: Sağlıklı insanlar zararlılara giren yiyecek ve içecekleri, doğal ve genetiği değiştirilmemiş ise ara sıra -iyileşme sürecinde değil- ölçülü olarak tüketebilirler.

Bütün Kan Grupları İçin Zararlı Olan Yiyecekler

Hazır dondurma, genetiği değiştirilmiş buğday ve ürünlerinin hepsi, genetiği değiştirilmiş mısır ve ürünleri, genetiği değiştirilmiş Amerikan soyası, rafine ve hidrolize edilmiş sıvı yağlar, margarinler, kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş, ketçap, kimyasal sirkeler (beyaz sirke ruhu ürünleri), bayat yiyecekler, önceden pişirilip ısıtılmış yiyecekler, dondurma, sakız, hazır katkılı yiyecek ve içecekler, tatlandırıcılar, genetiği değiştirilmiş buğday ve mısır nişastası, glikoz, fruktoz, katkılı piyasa zeytinleri, katkılı hazır turşular, her türlü fabrikasyon işlem görmüş ambalajlı ürünler

Yoruma kapalı.

MENÜ