Kaloriler Değil, Seçimlerinizdir Sizi Etkileyen

Uzun zamandır hiçbir yazıyı okurken bu kadar keyif alıp bu kadar da motive olmamıştım 🙂 Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni Sayın Fatmagül Yılmaz Öztürk, bizleri kalori, proteinli gıdalar, lifli gıdalar, hareket ve sporun önemi, sağlık, yemekleri pişirme yöntemleri gibi birçok konuda bilgilendirip, diyet ve beslenme konusunda bizlere yön veriyor.

Hedefim sağlıklı ve fit bir anne olabilmek 🙂 Ve bu hedefte beni her geçen gün zafere götüren Fatmagül Hanım’ı her bayan tanımalı diyor ve size keyifli okumalar diliyorum 🙂

KALORİLER DEĞİL, SEÇİMLERİNİZDİR SİZİ ETKİLEYEN

Kalori; bir gram suyun ısısını bir derece yükseltmek için gerekli enerji miktarıdır ya da kabaca enerjidir diyebiliriz. Bu, yiyeceklerin yakılmasıyla ortaya çıkar.
Her besinin protein, karbonhidrat, yağ içeriğine göre kalorisi değişkenlik gösterir. Artı bu besinleri pişirirken kullanılan yöntem de bu değeri bazen daha çok artırabilir. Bu nedenle bizim için pişirme teknikleri de önem kazanır. Daha başta kilo alma riskini uzaklaştırmak, sağlığımızı korumak –başta kanser riski olmak üzere- için pişirme yöntemlerine dikkat etmek gerekir. Derin yağda kızartma, kavurma gibi yöntemler yerine fırında, ızgara, haşlama ve buğulama gibi yöntemleri tercih etmek daha sağlıklıdır ve besinlerin üzerine ek kalori eklememize engel olur. Bir besin yağ içermeyebilir; pişirirken içine eklediğiniz yağ oranında kalori içeriği artar. Yağı çok kullanmak yemeğin tadını artırmaz. Az yağla da lezzetli yemekler pişirebilirsiniz.
Şişmanlığın sebebi uzun süren enerji dengesizliğidir; fiziksel aktiviteniz azalır, kalori alımınız artarsa kilo alırsınız.

Fiziksel aktiviteniz artar, kalori alımınız azalırsa kilo verirsiniz. Ama bunu aç kalmakla sağlayamazsınız. Bu sefer yağsız vücut kütlenizi ve sağlığınızı da kaybedersiniz.
İnsanlar tükettiği yiyecek ve içeceklerin sağladığı enerji ile harcadığı enerji konusunda bilinçli ve gerçekçi olmalıdır. Bazı besinlerin kalori içerikleri ve bunları ne kadar zamanda hangi aktivite ile yakabileceğimize bakacak olursak;

Sizce bunları tüketmeye değer mi?

Bütün bu anlattıklarımdan sonra kafanızda şöyle bir soru gelişebilir; her insanın kalori ihtiyacı nasıl belirlenir?
Günlük kalori ihtiyacı kişiye özgüdür. Bunu etkileyen faktörler cinsiyetiniz kadın veya erkek, boyunuz, yaşınız bebek, çocuk, gelişme dönemi, erişkin veya yaşlılık gibi dönemlerde vücudumuzun kalori ihtiyacı farklılaşır. Artı buna etki eden bir faktör de günlük aktivite düzeyimizdir. Ağır bir işte çalışan birisi ile masa başı çalışan arasında ek yakım düzeyi aynı değildir.
Yağ oranı vücudun en değişken kısmıdır. Aynı yaş, boy, kilo ve cinsiyetteki insanlarda bile değişkenlik gösterir. Kas düzeyinin fazla olması günlük kalori ihtiyacımızın fazla olmasını sağlar.
Kaloriyi gözümüzde çok büyütmemiz gerekir. Çünkü vücuttaki fazla yağı yakabilmek için yine besinlerin kalori içeriklerine ihtiyacımız vardır. Önemli olan ne zaman yediğimiz, ne kadar yediğimiz ve nasıl yediğimizdir. Unutulmaması gereken pişirme tekniklerine dikkat etmek, çok aktif olmadığımız dinlenme saatlerinde yoğun kalori içeren gıdaları yememek ve hayatımıza fiziksel aktiviteyi eklemek dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Kabaca aşağıdaki gibi örneklersek;

Seçimleriniz kaderinizi belirler. İlk resimde 400 kalorilik yağ miktarını, ikinci resimde 400 kalorilik tavuk miktarını, son resimde 400 kalorilik sebze miktarını görüyorsunuz. Gıdaların mideyi terk etme zamanları aynı değildir. Proteinli gıdalar tok kalmayı sağlar ama tam doymak için tüketmeniz gereken miktar ve kaloriyi düşünürsek epey bir kalori ortaya çıkıyor, bunu dengelemek için lifli gıdalara da yer vermek gerekir. Lifli gıdalar daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı olurlar. Posa doygunluk hissinin yanında kabızlığı önler, enerji yoğunluğunu azaltır, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler, şişmanlığı önler. Posalı gıdalar nelerdir dersek; kurubaklagiller; kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, kuru bakla, barbunya, kuru börülce gibi, tam tahıllar(kepek-çavdar- yulaf- tam tahıllı ekmekler, bulgur vb, sebze ve meyvelerdir (kabuklu yenebilecekleri kabuklu tercih ediniz).

Kaloriler değil, seçimlerinizdir sizi etkileyen. Hareketli olmak, hayatınıza sporu eklemek önemlidir. 3000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada tek başına spor yapanlarda kilo kaybı oranı %1, tek başına diyet yapanlarda bu oran %10, diyet artı spor yapanlarda ise bu oran %89 olmuştur.

Çok sevdiğim bir Fransız atasözü şöyle der “ Kruvasan 3-5 dk. ağızda, hazım süresince midede ve ömür boyu kalçalarda kalır.” Seçimlerinizin sizi kısa bir an mutlu edip uzun süre mutsuz etmemesi dileğiyle.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ