Kabızlığın Kilo Alma Meylinizi Artırdığını Biliyor Musunuz?

Bugün güzel bir sürpriz ile karşınızdayım anneler ve anne adayları 🙂 Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni Sayın Fatmagül Yılmaz Öztürk, beni kırmadı veee en çok merak edilen konuları bizimle paylaşmak için artık blogta yazıyor 🙂 Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1996 Mezunu Fatmagül Hanım, tecrübesi ve başarılarıyla da tanıdığıma çook çok mutlu olduğum bir isim.

Doğumdan sonra üzerime yapıştığını düşündüğüm kilolardan Fatmagül Hanım’ın sayesinde yavaş yavaş kurtuluyorum. Hedefimiz, emzirme döneminde olduğum için ayda 2’şer kilo vermek. Ve eğer gerçekten de sağlıkla zayıflamak istiyorsanız Fatmagül Hanım’la tanışmanızı tavsiye ederim.
İlk konumuz olan kabızlığı, detaylarıyla Fatmagül Hanım’ın kaleminden okuyabilirsiniz.
Kabızlık Nasıl Tanımlanır?
Tuvalet alışkanlığı küçük yaşlarda kazandırılan şeylerden biridir. Çoğumuz küçükken bu eğitim esnasında çeşitli sorunlarla karşılaşmışızdır. Gerçi şimdilerde çok sık karşılaşmasak da tuvalette çok beklemek günahtır ibaresi alt belleğinize yerleştiyse bağırsak hareketleriniz iyi değil ve beslenmenizde bunu olumsuz yönde destekliyorsa kabızlığa aday bir kişi haline gelirsiniz. Özetle bu durum 3 gün boyunca dışkılama olayının olmaması olarak tanımlanır. Sağlıklı her insan günde 1 kez mutlaka dışkılama ihtiyacını giderir.
Kabızlığın sebepleri nelerdir?
  • Ailesel barsak tembelliği
  • Az posalı- lifli beslenme
  • Daha çok çocukluk döneminde ağrılı bir dışkılama sonrası korku ile bunun kısır döngüye dönüşmesi
  • Erişkinlerde stres
  • Az su içme
  • İhtiyaç olduğu dönemde bunun ertelenmesi
  • Dışkılama farklılığı erişkinlerde kanser riskini de düşündürebilmektedir.
Kabızlık sorunu, kişide gaz şikâyetlerine, ateş yükselmesine yol açtığı gibi, sindirim – emilim sürecinde besinler daha çok ortamda kaldığı için kilo alma meylini de artırır.
 
 İşte Bağırsak hareketlerini düzenlemek için diyette alınacak 18 tedbir;
1.   Başta güne başlarken mutlaka aç karnına en azından 1 bardak su içerek güne başlanmalı ki bağırsaklarımız çalışmaya başlasın,
2.   Daha sorunlu bir dönemde isek aç karnına 1 bardak ılıtılmış su veya ıhlamur ister içine ister hariçten 1 tatlı kaşığı bal, pekmez (Diyabet Hastası değilsek) veya erik ya da kayısı marmelâdı ile alınıp sonrasında bir 15 ile 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.  Evin içinde koridorda yürümek bile bir hareketlenme sağlar. En ağır tabloda bu zeytinyağı bile olabilir. İçimi kolaylaştırmak adına 1–2 damla limon damlatılabilir.
3.   Sabah kalktığımızda yapılacak kısa nefes egzersizleri yine yardımcı olacaktır.
4.   Posa alımını artırmak için meyvelerde kabuklu yenebilecekleri kabuklu tüketmeye özen göstermemiz gerekir. Elma, ayva, muz ve şeftali kabızlığı artıran meyvelerdir. Bunların tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Daha çok armut, portakal, kuru ya da taze erik- kayısı- incir, kavun bağırsakları daha çok çalıştırır.
5.   Öğünlere mutlaka salata eklenmeli,
6.   Sebze yemekleri daha çok zeytinyağlı olarak tercih edilmeli, Günde 6–8 porsiyon meyve ve sebze tüketilmeye özen gösterilmeli,
7.   Pilav olarak bulgur pilavı, kepekli/ tam buğday makarna veya kepekli pirinç tüketilebilir.
8.   Ekmek olarak daha çok tam tahıllı, kepek, çavdar, çok tahıllı tercihtir.
9.   Haftada en az 2–3 kez kuru baklagiller mutlaka tüketilmelidir.
10.Bol su içilmeli, mümkünse oda ısısında su tercih edilmeli,
11.Kolalı içecekler, kafein içeriği yüksek içecekler olumsuz etkileyebilmekte o yüzden tavsiye edilmezler
12.Çayı açık içmeniz daha çok tavsiye olunur.
13.Seveceğiniz bir spor dalına yönelebilirsiniz,
14.Bütün bunların yanında tuvalette aç karnına biraz beklemeniz biyolojik saatinizin o saate alışmasını desteklemeniz gerekebilir.
15.Tuvalet ihtiyacını hissettiğiniz anda işinize öncelik verip diğer ihtiyacınızı ötelerseniz sorun yaşamaya devam edersiniz,
16.Yine yoğurt tüketimi bağırsak sağlığı açısından önemlidir. Prebiyotik yoğurtlar ve kefir buna daha iyi gelir. Tarhana ve turşu yine prebiyotik ürünlerdir.
17.Bütün bunların yanında mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Kabızlığın neye bağlı geliştiği önemli bir noktadır, çünkü. İlaca ya da direk bitkisel de olsa çaya başvurmak olayın kronikleşmesine çözümün zorlaşmasına yol açar.
18.Bu tedavide beslenme önemli bir ayaktır.
Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ