İştahsız Çocuklar İçin Yemek Tarifi: Nohutlu Çörek

Çoğu annenin ortak problemidir; yemek yemeyen, yemek seçen ya da iştah problemi olan bir yavruyla sofra seansları. İlk 7 ayımızda kilomuz normalin üzerinde ve “et yumağı” olarak geçerken, 7. ayında soğuk algınlığı rahatsızlığıyla birlikte Güneş ciddi bir zayıflama evresine girmiş oldu. Hastalanmadan önce verdiğim tüm yemekleri, pişirdiğim tüm sebze ve etli yiyecekleri itirazsız ve iştahla yiyen bebek, şurubu zorla içirmeye çalıştıktan sonra birden yemek yemeyi kesti. Sonrasında da yavaş yavaş, ay ay kilo kaybetmeye devam ettik malesef.. Kilosu ve yanaklarıyla anılan bir bebekken şimdi zayıfladığını görmek annesi olarak beni fazlasıyla üzüyor tabi..

 

Ben de bu süre zarfında Ne Yapabilirim’i düşünmeye ve gerek çevremden gerekse internetten bebekler için hazırlanan yemekleri araştırmaya başladım başlamasına ama, ne çare! Bizim kız yemiyorki!! Bir keresinde yese başka bir zaman denediğimde reddediyor. Üstelik deneme aralarının süreleri uzun olsa bile..

En sonunda Güneş’i daha dikkatli gözlemlemeye başladım ve kendimce sonunda çok etkili bir çözüm buldum. Çoğu bebek ve çocuk gibi Güneş de ekmeğe bayılır. İşte tam da bu noktadan yola çıkmaya karar verdim ben de 🙂 Madem ekmek seviyor, o halde ben de kendi ekmeğimi kendim yapar, içerisine de yemediği yemekleri ekleyebilirdim. Denedim ve sonuç artık başarılı 🙂 En azından sağlıkla hem O’nun kendi sevdiği yiyeceği hem de yemesi gereken yiyecekleri ekmeğin içine ilave ederek yedirebiliyorum. Bayıla bayıla da yiyor. O halde, size de alternatif olsun diye hemen tarifi paylaşacağım. Neredeyse tüm çocuklar ekmek sevdiğine göre, nohutlu ekmeğinizi de yedirebilirsiniz 🙂

NOHUTLU ÇÖREK

MALZEMELER

3 su bardağı haşlanmış nohut
1 su bardağı yoğurt
3 adet yumurta
500 gr. yulaf unu
Yarım çay bardağı zeytin yağı
Bir tutam tuz

 

YAPILIŞI

Nohutları önce el blendırı ile eziniz. Daha sonra  yumurta, yoğurt, zeytin yağı, tuz ve unu ilave ettikten sonra hamur halini alıncaya kadar yoğurunuz. Yağlanmış tepsiye karışımı ekledikten sonra 170 derecelik fırında ortalama 45 dakika kadar pişiriniz.

Bebişinize de size de afiyet olsun. 🙂

Keyifle kalınız,
Güneş’li günler
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ