İşitme Engelli Annelerimiz İçin

Bebeğimi anlayabilmek, onunla iletişim kurabilmek, psikolojik ve bedensel sağlığı açısından ona her zaman yeterli olabilmek adına sürekli bir araştırma içerisinde oldum hamileliğimden bu yana. Bebeğim büyümeye başladığında da, onun da benimle iletişim halinde olma çabası, konuşmayı öğrenme gayretini gördükçe bir yandan sevinir, öte yandan da düşünür oldum; ya işitme engelli bir anne olsaydım ya da işitme engelli bir bebeğim olsaydı? O zaman O’na yetmek bu kadar kolay olabilir miydi? Ne kadar farkında olabilirdim? Ne kadar kaynak olabilirdi elimde, kimler işitme engelli bir anne ya da bebek olarak beni düşünüp de bana yardımcı olabilmek adına bir şeyler yapmıştı acaba, bebeğim ve kendim için ne kadar bilgi birikimim olabilirdi?

Sonra karar verdim; işaret dilini öğrenip, işitme engelli anne ve bebekleri için elimden geldiğince onlara yardımcı olacaktım. Kararımın üzerine ikinci kez hamile olduğumu öğrendim. Bu durumu kendime asla engel görmeden işaret dili kursuna başladım. İlk bebeğimden hiç ayrılmadığım halde, kurs için kısa süreliğine de olsa haftanın iki günü ayrı kalmayı tercih ederek, hamileliğimi de asla bahane etmeden kursa devam ettim.

Ama iyi ama kötü bir şekilde işaret dilini öğrenme fırsatım olmuştu ama, şimdi işitme engelli annelere nasıl ulaşacaktım? Çevremde hiç işitme engelli bir tanıdığım yoktu. Bana yardımcı olabilecek herkesin kapısını çaldım. Net olarak kimseye ulaşamadım. Sonra, niyetim nasıl olsa birilerine faydalı olabilmek, ben niyetimi ederim, O benim için doğru kapıları açar diye düşünüp yılmadan internet üzerinden insanlara ulaşmaya çalıştım. Çeşitli sitelere üye oldum, çeşitli kuruluşları araştırdım derken bir gün Parmakların Sesi Akademisi diye bir siteye denk geldim. İşte o noktada, O’ndan beklediğim kapı açılmış oldu…
isaret-dili-gunesSonrası, benim şansım mı yoksa annelerimizin şansı mı bilmiyorum ama, Sevgili Mustafa Hocam benimle görüşmeyi kabul etti. Güneş’i de alıp yanıma, Akademi’ye gittim. Kendisine kendimden ve projemden bahsettim. Duyarlılıklarına hayran kaldığım Mustafa Hocam da, Sevgili Şeyma Hanım da desteklerini esirgemeden elimden tuttular: Artık işitme engelli annelerimiz için birlikte bir projemiz olacak. Hamilelikten anneliğe, bebekten çocuğa bir çok konuda işitme engelli annelerimiz için çalışacağız. Parmakların Sesi, Annelerin de sesi olacak. BirAnneTavsiyesi, İşitme Engelli annelerimize de tavsiye olacak.

Movidroom olarak Sevgili eşimin de desteğini görmek, bu yolda benimle olduğunu bilmek de ayrı bir gurur verici…

Bu aralar Mustafa Hocam ve Şeyma Hanım ile işaret dili üzerine çalışmalarımız devam ediyor. İşaret dilini öğrenme yolunda ilerlemeye de Mustafa Hocam sayesinde devam ediyorum. İkinci doğumumdan önce videolarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz.

Umarım bu proje başta işitme engelli anneler ve çocukları olmak üzere, Parmakların Sesi Akademisi ve BirAnneTavsiyesi olarak hepimize de ışık olur.

Tüm annelere ve sonrasında da Mustafa Hocam’a, Şeyma Hanım’a, Eşime, Güneş’e ve Hira’ya gönülden sevgilerimle,

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ