Hatice Misge İle İftar Ve Sahur Menüleri Röportajı

Ramazan ayına girmemizle birlikte, iftar ve sahur sofralarımızın düzeni, yemek yeme düzenimiz, oruçtan en iyi şekilde yararlanma üzerine Hatice Misge ile birlikte yaptığımız söyleşimizi aşağıda paylaşıyorum. Hepimizin faydasına olmasını diliyorum.

Ş.A: İftar menüsü nasıl hazırlanmalı?

H.M: Biz iftarda salatayla birlikte tek çeşit yemek yemenin, oruçtan maksimum fayda sağladığını düşünüyoruz. Çorba veya yemekle birlikte salata gibi. Bunu yapamayanlar hiç olmazsa mümkün olduğunca az çeşitle iftar sofrası hazırlamalı. Mesela çorba ve yemek ya da yemek ve pilav gibi.

Ş.A: İftardan birkaç saat sonra açlık hissedilirse yemek yenilebilir mi veya geç saat olduğu için meyve tüketilebilir mi?

H.M: İftardan sonra oluşan açlık hissi karışık ve çok yemekten kaynaklanır. İftarda doğru yiyenlerde acıkma olmaz. Acıkma olduğunda yenebilecek en doğru şey çiğ ve doğal kuruyemiş tüketmektir. İftarın üzerinden 4 saat geçtikten sonra meyve yenebilir.

Ş.A: İftar sonrası bitki çayı, kahve, soda gibi içecekler tüketilebilir mi ya da hurma yenebilir mi?

H.M: Hurmayı oruç açarken yemek daha iyi olur. İftardan sonra kahve, bitki çayı içilebilir. Soda içmeyi alışkanlık haline getirmek midenin asit dengesini bozarak sindirim zorlaştırır. Aynı zamanda mineral dengesi için de iyi değil. Zaman zaman içmekte sakınca yok.

Ş.A: Sahurda nasıl gıdalar tüketmeliyiz? Ayrıca yoğurt, süt ve et ürünleri hem iftarda hem de sahurda tüketilebilir mi; tüketilebilir ise yanlarında ne yenebilir ya da ne yenilemez? Bu konuda özellikle detay verebilirsen çok sevinirim ablacığım.

H.M: Bize göre en doğru olan sahurda yalnız su içmek. İnsan tek öğün yiyerek çok rahat oruç tutabilir, hatta hayat boyu böyle yaşayabilir. Bunu yapabilenler için denemek bence çok faydalı olacaktır. Yalnız su içmek ağır gelirse meyve veya hurma yenebilir ya da bir kase yoğurt yenebilir. Sahurda et ve peynir yemek gün içinde daha fazla acıkmaya ve susamaya sebep olabilir. Bu tür besinleri hem sahurda hem iftarda yemek özellikle A ve AB grubu için biraz ağır gelir. Sütün sindirimi yetişkinler için zordur, kireçlenmeye ve kemik erimesine sebep olur. Bu sebeple çok sevenlere nadiren bal ve zencefil katarak içmesini tavsiye ediyoruz.

Ş.A: Polen, arı sütü, bal veya hepsinin karışımı sahurda veya iftarda tüketilebilir mi veya tüketilirse yanında bir şey yenilebilir mi?

H.M: Bunlar çok kıymetli gıdalar, maksimum fayda sağlamak için aç karna almakta fayda var. Yatarken veya sahurda başka bir şey yemeyenler alabilir. İftardan sonra bitki çayı veya kahve içerken, içeceğin yanında kıtlama şeklinde bal alınabilir fakat bal doğrudan sıcak bir şeye katılırsa, faydalı bazı özelliklerini kaybeder .

Ş.A: Korona teşhisi konulan kimse oruç tutabilir mi ve eğer oruç tutabilir ise onların iftar ve sahur menüleri nasıl olmalıdır?

H.M: Biliyorsunuz biz su oruçlarının bütün hastalıklar için şifa olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla korona teşhisi konanlar da rahatlıkla oruç tutabilir. Oruç iyileşmesine katkıda bulunur.

Ş.A: Yaşlılar, gençler ve orta yaşlılar için ayrı ayrı, iftar ve sahur için nasıl bir beslenme odaklı olunmalıdır?

H.M: Bize göre herkes aynı şekilde oruç tutabilir. Tutamayanlar sahurda doğal ekmek, zeytin, yumurta, salata, sebze yemeği yiyebilirler.

Ş.A: Ramazan’da isteyen açlık orucu tutabilir mi?

H.M: İsteyen tutabilir ancak ben Ramazan’da aileyle birlikte iftar sofrasına oturmaktan yanayım. Onun için bayramdan sonra tutmalarını tavsiye ederim.

Ş.A: Salatalara neler eklenebilir?

H.M: Mevsimine göre çiğ olarak her şey eklenebilir. Örneğin henüz gerçek domates ve salatalık çıkmadığı için havuç ve yeşillikle yapılan salataya ceviz, avokado, kimyon, sumak katılabilir.

Ş.A: Hem sahur hem de iftarda yemeklerin haricinde ekmek de tüketilebilir mi yoksa ekmek de bir “çeşit” kabul edilip, tüketilemez mi?

H.M: İftarda ata tohumu buğdayın unuyla ve ekşi mayayla yapılmış ekmek yenebilir. Kilo problemi olanlar ve 0 grubu olanlar daha dikkatli yemeli.

Ş.A: Orucu hurma, su veya tuz; hangisiyle açmak daha iyi olur?

H.M: Orucu su veya hurmayla açıp, ardından minik bir parça tuz almak sindirimi kolaylaştırır. Yemekten önce az bir miktar tuz almak aynı zamanda Peygamber Efendimizin sünnetidir.

Ş.A: Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi veya tutabilmek için ne gibi konular engel olabilir veya ne gibi konular, kriterler dikkate alınmalıdır?

H.M: Çok halsiz düşmedikleri sürece oruç hamileler ve bebekleri için çok faydalıdır. Çok zorlanırlarsa Allah onlara daha sonra kaza etme ruhsatı, yani izni vermiştir. Emziren anneler, sütleri azalmıyorsa tutabilir, azalıyorsa bebeklerini düşünerek tutmasalar daha iyi olur çünkü onlara da Allah sonradan kaza etme izni vermiştir. Süt azalır ve bebek anne sütünden mahrum kalırsa sağlığı olumsuz etkileniyor. Anne orucunu her zaman kaza edebilir fakat bebeğin anne sütü alma dönemi bir daha geri gelmez.

Ş.A: Ramazan’da açlık orucu tutulursa, açlıkta sabah oruç açılması gerektiği için, bu dönemde nasıl devam edilir ya da edilmelidir?

H.M: Örneğin 36 saatlik açlık orucu iftardan sonra başlar ve 36 saat boyunca hiçbir şey yenmez. Sahurda yalnız su içilir, iftarda yalnız suyla Ramazan orucu açılır.  Sahurda taze meyve suyu sıkıp içerek açlık orucundan çıkılır, Ramazan orucuna niyet edilir, iftarda hafif yemek yenir. 2 günlük ve 3 günlük açlık da bunun iki veya üç defa tekrarı şeklinde yapılır.

Ş.A: Ramazan’da açlık orucu tutulursa; sonuçta birinin niyeti Ramazan orucu, diğerininki de açlık orucu. Oruçta tek bir niyet olması gerektiği için nasıl niyet edilir?

H.M: Ramazan orucu ibadettir. Kurallarına uygun olarak tutulmalıdır. Önceki soruda dediğim gibi, açlık orucundan önceki akşamın iftarından sonra açlık orucuna niyet edilir, sahurda ise Ramazan orucuna niyet edilir. Açlık orucu boyunca her iftarda Ramazan orucu su içerek açılır.

Ş.A: Ya da, Ramazan’da açlık orucu olmaz ise şayet, adet döneminde 3 günlük açlık orucu yapılabilir mi, uygun olabilir mi?

H.M: Evet, olabilir. Ramazan günlerinin manevi havasında çok da faydalı olur. Ramazan orucu tutulmayacağı için istenirse susayınca su da içilebilir.

Ş.A: Mesela sahurda örnek menü olarak:

  1. Yoğurt içine polen katmak ve bir de doğal mineralli su içmek,
  2. Çörekotu yağına katılmış 3 incir yemek,
  3. Tahıllı bir yeşil salata yemek (tahılı da mesela karabuğday, börülce gibi),
  4. Yalnızca 3 dakika kaynatılmış suda haşlanmış bir yumurta ve dilediği kadar zeytin yemek,
  5. Tek çeşit meyve yemek,
  6. Sıcak bir çorba içmek,
  7. Hurma ve limonlu su içmek,
  8. Bal içine karıştırılmış polen yemek,
  9. Et ürünü tüketmek gibi menüler uygun mudur ya da hangileri uygundur?

H.M: Et ürünü dışında bu menülerin her biri uygun. B ve 0 grupları için kara buğday ve börülce her sahurda yemeye uygun değil. Nadiren olabilir.

Ş.A: Sahurda ya da iftarda yenilen hurmanın adedi önemli midir? Kaç adet tüketilebilir ve bu noktada neye dikkat edilmelidir?

H.M: Hurma çok besleyici, çok zengin bir besin. Arkadan yemek de yendiği için iftarda 1 veya 3 tane yenebilir. Sahurda başka bir şey yenmeyecekse istendiği kadar yenebilir.

Yoruma kapalı.

MENÜ