Hamilelikte Kilo Alımı

İlk hamileliğimde planlarımı sadece kendime göre yapabildiğim için spor ve beslenme konusunda daha iyiydim açıkçası. Çünkü o zaman hayatımı kendisine göre şekillendireceğim bir çocuk yoktu, Çalışıyordum, işten çıktığım zamanlarda boş vaktim olabiliyordu, marketlerde daha rahat alışveriş yapabiliyordum, daha rahat araştırmalar yapıp, uyku spor beslenme konusunda sadece kendime yönelebiliyordum. Her gün mutlaka yürüyüş, haftada da 3 gün yoga yapıyordum. Yaz aylarında da fırsat buldukça yüzüyordum. Daha iyi beslenebilmek için kendime planlı bir takvim çizip, öğünlerimi vaktinde ve takvime uyum sağlayarak gerçekleştirebiliyordum. Nefes çalışmalarını aksatmadan düzenli olarak çalışıyordum.

İkinci hamileliğimde ise bu kadar disiplinli ve kendime vakit ayıracak kadar zamanı olan biri olamadığım için, bu hamileliğim biraz daha farklı maalesef. Şimdi her şeyimi Güneş’e göre planlamak zorundayım. Artık hiç boş vaktim yok. Gittiğim her yere çocuğumu da yanıma alıyorum. Onunla sadece ben ilgileniyorum. Durum böyle olunca da bu sefer ne yoga, ne nefes çalışması, ne markette rahatça alışveriş, ne araştırma için vakit, ne de uykuya zaman ayırabiliyorum. Bazen sabahın dördünde uyanmak zorunda kalıyorum, bazen gece uykularım bölünüyor, yemek yemek ise Güneş’e programlı olduğu için odağım kendim değil, Güneş oluyor. Yani her ne kadar dikkat etmek istesem ve çabalasam da, bu istikrar ikinci hamilelikte pek gerçek olamıyor…

Tabii bu, kendimle hiç ilgilenmediğim anlamına gelmiyor ama ilk hamileliğimde kendime sunduğum özen, bu sefer şartlarım farklı olduğu için aynen devam edemiyor. Şimdi karşılaştırma yaptığımda da, hem beslenmede aksaklık ve plansızlık hem de uyku düzeni, yetersiz spor gibi nedenlerden dolayı kilolarım aldı başını gidiyor, önüne geçemiyorum… 6. ayımdayım ve 12 kilo şimdiden aldım bile… Oysaki hamilelikte tavsiye edilen kilo miktarı zaten 10 – 12 kilo arası. Ben şimdiden aştım bile… Eğer zayıf bir bayansanız 15, kilolu bir bayansanız da en fazla 8 – 10 kilo arası alabilirmişiz. Ayrıca alınan fazla kilolar bacaklara ve ayak bileklere de daha çok yük anlamına geldiği için, bacaklarda da sağlık problemleri yaşanılabiliyormuş. Vücudun merkezi karnın büyümesiyle birlikte sürekli değişirken, ekstra kilolar da bu değişikliği hızlandırıp, daha çok denge kaybına da neden olabiliyormuş.

Hamilelikte Kilo Kontrolü ve Kilo Alımını Önlemek İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

  1. Hamilelik döneminde kilo almaktan korkup da diyete girilirse, vücut hem kendi için hem de bebek için gereksinimlerini karşılayamaz, bu sebeple de protein depolarını kullanır ve bu da anne ve bebek için sağlık problemlerine neden olabilirmiş, bu sebeple sakın diyete girmeyin.
  2. Eğer kilo alımınız hızlı ise ve bunun önüne geçemiyorsanız, diyetisyenle çalışabilirsiniz. Ben, Medicana Bahçelievler Hastanesi Diyetisyen Fatmagül Yılmaz Öztürk’le bu dönemi daha rahat geçirmeyi planlamıştım fakat zaman sıkıntısı yaşadığım için bir türlü gidemedim… Kendisine doğumdan 6 ay sonra tekrar gideceğim. Güneş 6 aylıkken doğum kilolarımdan kurtulmak için kendisine başvurduğumda, beni sağlıklı olarak eski kiloma ulaştırdığı için, başka bir diyetisyen düşünmüyorum bile. Mesleğinde çok başarılı hakikaten.
  3. Kilo ölçümü yaparken her zaman aynı tartıyı kullanmaya özen gösterin. Farklı tartılar farklı sonuçlar gösterebiliyor.
  4. Sabahları yemekten önce ve tuvalet ihtiyacınızı karşıladıktan sonra tartılın.
  5. Her gün değil, haftada bir gün tartılın ve mümkün olduğunca hafif kıyafetler giyinin tartılırken.
  6. Mutlaka her gün yarım saat yürüyün en azından.
  7. Bol bol su tüketin. Su tüketimi çok önemli.

Hepimize sağlıklı bir gebelik, kolay ve sancısız bir doğum diliyorum.
Gönülden sevgilerimle

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ