Hamilelikte Ayakkabı Seçimi

Hamilelik döneminin bilhassa ikinci trimesterinden sonra vücut ağırlığının değişmesi, ödem oluşması, ayak şişmesi gibi nedenlerinden dolayı, biz gebeler ayakkabı seçimlerimizde biraz daha dikkatli davranmalıyız. Çünkü alınan fazla kilolar ile hem vücut dengesi bozuluyor hem de ayak bileklerimize fazla yük biniyor. Bir de bunun üzerine ayaklarda şişme de meydana gelirse, artık dışarı çıkmak ya da ayakkabının içinde rahat hareket etmek de zorlaşıyor.

İki hamileliğimde de şükür ki ödem yaşamamama rağmen, ilk hamileliğimde benim için ayakkabı seçiminde en büyük problem bağcıklı ayakkabılar ve giyilmesi biraz daha zahmetli olan ayakkabılardan yana olmuştu. Şimdi deneyimli bir hamile olarak, yine karnım da büyümeye başladıkça ayakkabılarımı rahatlıkla giyememeye başladım. Bu nedenle de yeni ayakkabı arayışı içine girdim. Rahat, kullanışlı ve ayak sağlığımı bozmayacak ayakkabı seçimi sağlık açısından benim için ne kadar önemliyse, ayağımda da şık durması benim için bir o kadar da önemli tabii. Ki bu, elbetteki tüm hanımlar için geçerli bir konu. Ben de seçim yaparken bu iki konuya da dikkat ederek bir arayışa girdim. Mağazaları gezecek vaktim olmadığı için de internet üzerinden alışveriş yapmayı uygun gördüm.

Uzunca arayıştan sonra da ayakkabinseninle.com ‘u keşfettim geçen hafta. Aldığım 3 farklı tarzda ayakkabı ile hem şık hem de sağlıklı seçimler yapabildim şükür ki. Gebeler için ayakkabı seçimi de ciddi problem olduğu için, ben de hangi ayakkabıları satın aldığımı ve hangisinin benim için iyi olup olmadığını paylaşmak istedim.

hamile ayakkabisi

İlk önce klasik tarzda bir ayakkabı seçtim. Üzeri taşlı bir babet bu ayakkabı. Ayakta da çok şık görünüyor. Bu tarz ayakkabıları satın alırken ilk dikkat ettiğim; ayakkabının numarası. Çünkü klasik bir ayakkabı ve üzeri taşlarla kaplı olduğu için diğer ayakkabılara göre üst zemini ayağımı biraz daha sıkabilir. O yüzden normalde ayakkabı numaram 36 iken 37 numarayı seçtim. Hem de ayaklarım önümüzdeki aylarda şişecek olursa da, rahatsızlık vermeyecektir. Seçimden gayet memnunum, tavsiye edilir.

hamile ayakkabi

İkinci seçimim de bu bordo deri ayakkabılar. En sevdiğim basic tarz. Hem birçok kıyafetle kombin yapabilirsiniz hem de yumuşak deri olduğu için ayakta çok rahat. Dediğim gibi, yumuşak deri olduğu için ayak numaram ne ise, o numaradan satın aldım. 36 numara ve aldığımın ertesi günü tüm gün giymeme rağmen ayağımı rahatsız etmedi. Ama gene de, bana kalırsa bu ayakkabıyı seçeceğinizde de ayak numaranızdan bir numara daha büyük alabilirsiniz. En sevdiğim ayakkabı da bu oldu. Keşke siyahını da alsaymışım 🙂

hamilelikte-ayakkabi-secimi

Üçüncü seçimim de daha spor bir tarz oldu. Üzeri gri parlak, altı beyaz renkli dolgu topuk, bu seferki bağcıklı bir model. Bağcıklı seçim yapıp yapmamakta tereddütlüydüm açıkçası çünkü bağcıkları bağlamak, göbeğiniz büyüdükçe sizin için lüks olacaktır ama bu ayakkabının avantajı, esnek olması. Ayakkabıyı ayağımdan çıkarırken bağcıkları çözmeme gerek yok yani. Ben gene babet gibi giyiyorum. Bu da oldukça rahat ama bu tarz ayakkabıları giyerken mutlaka pamuklu çorap tercih edin. Ben bu ayakkabımı giydiğimde tül çorap giydim ve haliyle ayakkabı spor ve rahat olduğu için, tül çorapla ayağım içinde rahat edemedi. Ayrıca, spor tarz ayakkabıları her zaman pamuklu çoraplarla giymek daha sağlıklı.

Sonuç itibariyle yeni hamile ayakkabılarım oldukça rahat, şık ve sağlıklı gözüküyorlar. Dışarıda rahatça dolaşabilmenin, ayaklarımı da sevindirebilmemin mutluluğuyla sizleri ayakkabinseninle.com ‘a gönül rahatlığıyla davet edebilirim 🙂 Üstelik şu an indirimdeler.

Hamilelikte Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. İlk olarak ayağın içinde rahat etmesi şart, ayağı sıkmamalı,
  2. Bağcık, fermuar gibi aksesuarlardan uzak durmanızda fayda var, kullanımı ve giyilmesi kolay olmalı, göbek büyüdükçe bağcık ya da fermuara erişemiyorsunuz zira…
  3. Topuğu az ya da düz olmalı ki değişen vücut dengeniz ve ağırlığınızdan dolayı, rahatça yürüyebilmelisiniz,
  4. Bence olmazsa olmaz nedenlerden biri de, şık olmalı.

Sağlığımız da şıklığımız da yerinde olsun,
Keyifle dolaşınız 🙂

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ