Hamilelik Döneminde Oruç Tutmak

Herkesin dini görüşü farklıdır. Ben kendi doğruma, hem İslami hem de sağlık açısından değerlendirerek karar verdim. Nitekim ki düşüncem şu yönde;

Oruç tutmayı seven biriyim ben. Hem manevi açıdan ihtiyaç olduğunu düşünürüm, hem de sağlık açısından. İlkokula giderken annemden, babamdan ve öğretmenimden gizli oruç tutardım oruç ayında. Oruçun saygısı ve sevgisi benim için özeldir kısacası. Onu yaşamanın tadı da bir başkadır.

Fakat hamilelik dönemlerimde yine kararlarımı kendime göre değil, bedenimi paylaştığım bebeğime göre vermem gerekir. Oruç benim için her ne kadar farzsa, bebeğime mümkün olduğunca en iyi şekilde bakmak da bana farzdır. Çünkü O aziz misafir, bana Yaradan tarafından verilen emanettir. Onun hem beden sağlığı hem de zihin sağlığı belli bir yaşa kadar bana emanettir. Demek istediğim şu; elbette ki hepimiz Yaradan’a emanetiz, biz kendimizi de sorumlu olduğumuz evlatları da koruruz ve gerisini Allah’a bırakırız, tevekkül ederiz. Tedbir bizden, takdir Allah’tan denilir ya, işte onu diyorum ben de. Bu çerçevede baktığımda da, ben bebeğimi koruyup kollamak adına oruçumdan bile ödün vermeliyim. Çünkü hamileyken oruç tutmak bana göre bebeğe eziyet demektir. Sen kendin için değil, bebeğin için kendine daha iyi bakmalısın. Vücudunun içinde bir canlı daha var. Onun gereksinimleri var, senden bekledikleri besinler var. Orucunun sonradan kazasını yapabilirsin ama bebeğine hamileyken karnında taşıdığın bu elzem zamanları tekrar yaşayamazsın. Aynı şey, benim için emzirme döneminde de geçerli. Bu sebeple ben, hamilelik ve emzirme dönemlerimde oruç tutmuyorum. Tutanı da desteklemiyorum. Aynı onayı doktorumdan da aldığım için, doğru düşündüğüme de inanıyorum.

Hamilelik döneminde iftar saatinde olduğu gibi bir anda fazla yemek değil, kısa kısa öğünler halinde, düzenli olarak  yemek  yenilmesi gerekir. Ki bu şekilde, bebeğe düzenli olarak besin aktarımı gerçekleştirilmiş olur. Hele ki şimdilerde oruç ayları uzun günlerde ve kavurucu sıcaklarda. Lütfen; emanetinizi düşünün. Ve bana göre hamile bir bayanın oruç tutması sevap değil, kişiye günah kazandırır. Çünkü bize farz olan her açıdan sağlıklı bir evlat yetiştirmektir. Allah’ın bence bizden yani annelerden ilk beklentisi budur oruçtan önce. Ayrıca zaten, dinimizde hamilelere ve lohusalara oruç zorunluğu da yoktur.

Her bir hamileye gönülden sevgilerimle,
Hepimize sağlıklı günler

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ