Hamilelik Dönemi ve Sonrası İçin Kitaplar

Bebek sahibi olduğunuzda sizi ziyarete gelen hemen herkes bebek bakımı üzerine bir şeyler söyler. Öyle ki siz hiçbir şey bilmiyorsunuzdur ve yaptığınız her şey yanlıştır! Herkesten bir bilgi, herkesten doğru ya da yanlış deneyim ve bebek bakımı üzerine bir sürü yalan yanlış bilgi dinlersiniz. Bir noktadan sonra da yapılan yorumlar artık canınızı sıkmaktan daha da öteye geçer; öfke patlamasına! Kibarca durumu reddetseniz, hiçbir yorum ya da itiraz etmeden bile olsa denilenleri yapmasanız bile arkasından şöyle yorumlar gelir: “İyiki bir çocuk doğurdu, her şeyi O biliyor”, “3 tane çocuk büyüttüm ben”, “büyüklerin de sözünü dinlemek lazım ama, değil mi?” gibi gibi bu şekilde uzaaaar gider. Evet, büyüklerin de sözünü dinlemek lazım. Hatta öyle ki, sizin eksik kaldığınız birçok konu ve tecrübe de vardır. Hele de ilk çocuğunuzsa aslında yeterince acemisinizdir de. Fakat bilhassa da çocuk gelişimi üzerine dinleyeceğiniz ve izleyeceğiniz en doğru yol, bilgisine güvendiğiniz bir iki kitap olmalı. Ve tabiki içgüdülerinize güvenin. İçgüdünüz size yol gösterecektir.

Aletha Solter’in Bilinçli Bebek kitabını okumadan önce bebeklerde ağlamanın ne kadar önemli bir şey olduğunu bilmiyordum. Açıkçası kucağa alışma diye bir gerçek olduğunu da sanıyordum! Hayata bebeğinizin gözünden bakan, sizi dosdoğru yönlendiren ve bebeğinizin sosyal gelişimi, kişilik gelişimi, zeka gelişimi ve duygularını en iyi ifade eden bir kitap Bilinçli Bebek ve Güneş’i anlayabilmemin, bebeğimi tanıyabilmemin üzerine bana çok şey kattı bu kitap. Hamilelik döneminizde okumanızı tavsiye ederim. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda bu kitap gerçekten okunmuş olmalı!

Doğumdan sonra da değerli Haluk Yavuzer’in Çocuğunuzun İlk 6 yılı kitabı’na başladım. Bu kitapta da bebeğin dönemsel olarak gelişimi, becerileri ve nasıl yardımcı olabileceğinize dair bilgiler içeriyor.
Ve son olarak da, Robin Goldstein’in “Daha İyi Anne Daha İyi Baba Olmak” kitabını tavsiye ediyorum. Bu kitabı çok sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım. 6-9 yaş arası çocuk sahibi olanlar için yardımcı bir kitap. Henüz okuyup bitmedi. Haluk Yavuzer’in kitabını tamamladıktan sonra uygulayabileceğim bir kitap.

Yardımcı olabileceğim ya da sizin bana önereceğiniz bir konu veya detay varsa lütfen benimle paylaşınız.

Keyifle kalınız anneler,
Güneşli günler 😉

instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

2 Yorum

  1. Günaydın,önerdiginiz ilk 2 kitabı okumustum cokda faydasını gormustum.Son yazdıgın kitabıda hemen alacagım.Bende sizlere eger okumadıysanız DOGAN CUCELOGLU nun İÇİMİZDEKİ ÇOCUK kitabını öneririm gercekten mutlaka okunması gereken bir kitap.Sevgiler…

  2. Merbaha,

    Çok teşekkür ederim öneriniz için 🙂 Doğan Cüceloğlu'nun İçimizdeki Çocuk kitabını 2000 yılında okumuştum. Kendisini de çok severim, benim de tavsiyemdir. Doğan Cüceloğlu başlı başına bir hazine zaten..

    Sevgilerimle

MENÜ