Hamilelere Sorulmaması ve Söylenmemesi Gerekenler

Hiç hesapta yokken yaşadığım bir gebelik oldu ikinci hamileliğim. Hem de hayatımın öyle bir döneminde geldi ki minik meleğim; tüm planlarım, projelerim, çizdiğim yönüm olduğu gibi şekil değiştirdi. Gebeliğimi ilk öğrendiğim zaman önce bir afalladım, sonra da tüm sevgimle “hoşgeldin bedenime” dedim 🙂

Biz bir bütün olup iyi bir takım oluşturmuşken bebeğimle, ara ara insanlardan duyduğum yorumlar da beni sinirlendirmeye neden olmadı da değil tabi. Dil bu, kemiği yok diyeceksiniz belki ama ben de size cevap vereceğim; beyin bu, biraz düşüneceksin öyle söyleyeceksin.

Hamile atarı yapmadan daha fazla, ben listemi paylaşayım en iyisi 🙂 Buyurun efendim, yapılmayacaklar listesi

Hamilelere Sorulmaması ve Söylenmemesi Gerekenler

  1. Allah Kurtarsın: Allah neyi kimden, neden kurtarıyor? Bu mucizevi genimi rahmime koyan O değil mi? Kurtulunması gereken bir şey mi bebek? Bahsettiğiniz şey doğumun zorluğu ise, lütfen gebelere güzel hikayelerden bahsediniz. Nice anne normal doğumun abartılı ve ağrılı hikayelerini dinlemekten direkt sezaryene yöneliyor. Kendi gücünün farkında bile olamıyor. İyiden iyiye cesaretleri kayboluyor. Oysa bebeğine ve kendine yapabileceğin en büyük iyiliklerden biridir normal doğum (tabii sağlık açısından her şey yolunda ise). Bilinçaltını artık karalamayın iyiden iyide kadınlarımızın. Bahsettiğiniz şey, hamileliğin zorluğu ise, buna da katılmıyorum. Ağrım, mide yanmalarım, bulantılarım, kramplarım bile olsa şayet, ben bedenimi bebeğimle paylaşmaktan, onu içimde büyütmekten mutluyum. Ben bir anneyim ve bebeğime koşulsuz bağlıyım, koşulsuz sevgi doluyum. Bana da bebeğime de bu tür mesajlar vermeyiniz!
  2. Nasıl Yanlışlıkla Hamile Kalabiliyorsun? : Sanki senden korkuma ben gerçeği söyleyemiyordum! Sanki atıp tutuyordum sürpriz bebek derken! Aslında planlı bir gebelikti de ben “hayatıma müdahale etmende” ya da “bebek kararını almamızda senin fikrine ve onayına ihtiyacımız vardı” da gizli gizli ‘aaa istemeden olduuuuuu’ diye affına sığındım!! İnanmadığın konu nedir arkadaşım ya da sana ne efendim???
  3. Zaten küçük bir çocuğun var, ikisine birden nasıl bakacaksın? : Bilimsel değil manevi bir doygunlukla ve gönül rahatlığıyla da cevap veriyorum: Bebeği veren O, gücü de elbette verecektir. Bende o potansiyeli görmeseydi zaten minik emanetimi rahmime üflemezdi Yaradan. Evime de hoş gelecek, bedenime buyurup geldiği gibi. Sana “gel biraz bana ve çocuklarıma bak” da demeyeceğim, neden motivemi düşürecek cümleler ve inanışlara giriyorsun? Neden düşünmeden konuşuyorsun? Dilinin kemiği yok anladım da, beyninde fosfor da mı yok senin konuşurken? Hele ki söz konusu çocuklarımsa, ben zaten onlara en iyi şekilde bakarım her anne gibi. Üstelik gel gör bakalım, nasıl bakılırmış çocuğa 😉
  4. İkincisi de mi kız, olsun, sağlıklı olsun da… : Heppp zaten oğlan doğurayım diye uğraştım ben!!! Kız olacak diye bi üzüldüm bi üzüldüm sorma! Zaten cinsiyetinin önemi çok fazla!!! Aksine, ben bilinçli rahimler yetiştirme imkanına sahip olduğum için kendimi şanslı bile hissediyorum. Kadının, çocuğun, toplumun önemini kavrayacak güçlü ve bilinçli anneler yetiştirme imkanı bulduğum için mutluyum. Bir kadın demek, bir toplum demek.
  5. Göbeğine dokunabilir miyim? : Aslında sormaz bile, direkt göbeğine dokunuverir. Bedenime izinsiz dokunamazsın! Bu bir sevgi gösterisi bile olsa. Zaten göbeğime dokunabilecek kadar yakınım olsan, sen daha demeden ben senin elini göbüşüme getiririm. “Bak bak işte görüyor musun, tam burada duruyor, bak oynadı” diye seninle anın tadını çıkarırım.
  6. Karnın ne kadar büyük. Yoksa ikiz mi? : En çok sevdiğim şey kocaman göbekli bir hamile olmak ve şükür ki iki gebeliğimde de bunu doya doya yaşıyorum. Hamile dediğinin göbüşü çıkmalı böyle önden 🙂 Hatta hep söylerim; kilo almak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Ben bu kadar güzel bakarken göbeğime, sense benim zıttım bir bakış açısıyla bana yaklaşıyorsun ya, işte o an sana çok gıcık oluyorum…

Bunların dışında çok kilo almışsınnnn, şişmişsinnnn, yüzün çirkinlemiş, yürüyüşün değişmiş, yok şöyle yok böyle gibi laf edenler de varmış da, şükür bu arızalara rastlamadım en azından ben 🙂

Hadi daha önce doğum tecrübesi yaşamamış biri sorsa tamam dersin ama doğum yapmış, yaşamış, görmüş insanların bu tip yaklaşımları içten bile değil!!

Mutlu göbüşler,
Mutlu gebeler diliyorum,
Ve diğerlerinin de dillerini tutmasını…
Sevgiler

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ