Halı Deyip Geçme

Taşınmak, ev yerleştirmek ne kadar zordur; yaşayan bilir. Hele bir de 1 buçuk yaşında bir bebeğiniz ve 4 buçuk yaşında bir de çocuğunuzla tek başınaysanız. Çocukların ihtiyaçları, yemek yapma, evi yerleştirme, temizleme, bir yandan sürekli kucakta durmak isteyen bir bebek, vücudun dinlemek istemesi, uyku düzeni, öte yandan sürekli ilgi bekleyen ikinci çocuk, onlarla mutlaka geçirilmesi gereken oyun zamanları, yıkanacaklar, camlar, yerler, yeni eşyaların gelmesini haftalardır bekleyen açılmamış koliler derken; yıllardır hasta olmayan ben, 39 derece ateşle hastalandım bu taşınma döneminde. Tüm eklem yerlerim ağrıdı. Benim ise hasta olmak gibi bir lüksüm yoktu; çünkü tüm bu işler ve iki küçük çocuk bana bakıyordu.

Bu kadar zorlu bir ay geçirdim Nisan’da fakat en sonunda dedim ki “Şule tüm bunlara değdi; yeni ev, tecrübe ile satın aldığın eşyalar, yeni düzen, temiz enerji ve evine baktığında hissettiğin huzur. Çok şükür ki en sonunda bunları yaşamış olmak, Nisan ayının zorluğuna değdi”.

Bu kadar memnun kalmış iken, tüm kadınlarımıza taşınma dönemindeki memnun kaldığım her üründen bahsetmek istiyorum. Çünkü biliyorum ki ben dahil hepimizin doğru tecrübelere ihtiyacı var. Benim en çok sıkıntı yaşadığım konu da halı olunca, ilk konuyu halıya ayırmak istiyorum:

Eski evimde seçtiğim halı biraz nasıl ürün seçmem gerektiğini bilmediğimden, biraz da tekstil ürünlerinden anlamadığımdan dolayı yanlış seçim yapmama neden olmuştu. Halımı severek almıştım oysa ki ama özellikle de çocuğum olduktan sonra anladım ki ne çocuklu eve, ne de özellikle de oturma odası gibi sık kullanılan bir yer için uygun değildi. Halının üzerine düşen hiçbir kırıntı, elektrik süpürgesi ile bir türlü çekilemiyordu. Çünkü kullanılan iplik daha çok plastiğimsi bir dokudaydı ve tozu kendine yapıştırıyordu. O yüzden sürekli süpürgenin ucunu çıkarıp, borusuyla bastıra bastıra süpürmek zorunda kalıyordum. Bu da hem hijyen konusunda beni memnun etmiyordu, hem de halı ne kadar süpürülürse süpürülsün, üzerine dökülen kırıntılar hala duruyordu. Çareyi halı örtüsü almaktan bulmuştum fakat halı örtüsünden de ne kadar memnun olmuş olsam da, halıdan memnun değildim. Çünkü halının üzerine bir şeyler örtmek istemiyordum.

Taşınma kararı verdiğimizde, ilk kararım yeni bir halı araştırmaktı. Seçeceğim halıyı bu kez sık eleyip ince dokuyarak tercih etmeliydim. Çünkü halı hem hijyen, hem evin havasına kattığı hava, hem de kullanılabilirliği açısından iyi olmalıydı. Bu kadar detaylı bir araştırmaya girdiğim için de, biz taşınmış fakat halımı nereden almam gerektiğini henüz bulamamıştım. Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer misali…

En sonunda Festival Halı ‘yı buldum. Bir kere; Gaziantep eli var bu kaliteli emeklerin üzerinde. Beni ilk bağlayan noktası bu oldu. Halıları incelediğimde de her tarza her iç dekorasyona uygun geniş yelpazelerinin olması, halıdan da iç dekordan da anlamalarının bir işareti oldu bende. Ebat olarak da, desen olarak da hakikaten daha iyisini görmemiştim. Fotoğraflarda her şey güzeldi fakat bir de karar anı vardı tabii; acaba beklentimi karşılayacak mıydı? Bu noktada da halıları kullandıktan sonra karar verecektim. Her oda için Make-Up koleksiyonundan seçim yapmaktan karar kıldım sonra. Ürünler tıpkı fotoğraflarda gördüğüm gibi çıkmıştı. Ben referanssız aldığım için, hangi mağazalarda bulabileceğimi bilmiyordum. Oysa ki Türkiye’nin her yerinde Festival Halı’nın halıları satılıyormuş. Web sitesinde de detaylıca yazıyormuş zaten satılan mağazalar.

Her ilk halıda hav mutlaka olur. Benim halılarımda da oldu. Havların bir an önce gitmesi için, ilk günler sıklıkla süpürdüm. Sonrasında da yavaş yavaş azaldı ve sonrasında havı da bitti. Her şeyden öte de, şimdi halı örtüsü derdinden kurtuldum. Geçenlerde Hira tereyağlı bir kase çorbayı yeni halının üzerine döktüğünde de neredeyse ağlayacaktım; yepyeni halım mahvoldu diye fakat halıyı çok da uğraşmadan sildiğimde, hiçbir leke kalmadı.

Uzun lafın kısası dostlar; halı ve perde gibi iç dekorasyon olan eşyalar ya bir kere alınıyor ya da uzun yıllar kullanılıyor. O yüzden doğru kaynaktan ve araştırarak almakta fayda var. Çünkü hem hijyen açısından hem de evin havası bakımından çoook önemli bir detay. Şimdiki halılarımın süpürülmesi de çok kolay.  Çocuklu bir ev için bu gerçekten çok önemli… O kadar araştırmalarıma, hangi marka hangi ürün diye araştırma yapmaktan evde uzun süre halısız kalmama ve yaşadığım bu strese değdi. Gönül rahatlığıyla hem annelerimize hem de yeni ev kuracak arkadaşlarımıza tavsiye ederim Festival Halı’yı.

İkinci bir önemli detay da bence perde. 2018 yılı itibariyle Türkiye’de Dikey Zebra isimli perde de çıkmış. Perde seçimimi de dikey zebradan yana yaptım. Halılarım, perdelerim öyle uyumlu ki; evde huzur, zevkinle ve gönül rahatlığıyla seçtiğin eşyalar gerçekten önemli. Çocuklu isen hele, daha da önemli.

Huzurumuz eksik olmasın; diliyorum.
Sevgilerimle çok

Yoruma kapalı.

MENÜ