Gebelikte Vajinal Ultrason

Gebeliğin ilk haftalarında yapılan “alttan muayene” yani vajinal ultrason yöntemini, çoğu anne adayımız riskli bulur. Hatta alttan muayene yöntemine kimisi çekimser yanaşır, kimisi de karşı gelir ve tüm gebeleri tembihlerler; “aman ha sakın alttan muayene olma, düşük yaparsın” gibi..

Ben de bu konuyu kulaktan dolma bilgilerle ya da yanlış yönlendirmelerle değerlendirmektense, sözüne de işine de sonsuz güvendiğim sevgili doğum doktoruma sordum; hakikaten alttan muayene yani vajinal ultrason yöntemi zararlı mıdır diye. Doktorum da beni kırmadı, konu hakkında hamile annelerimizi bilgilendirmek adına kendi kalemiyle konuyu açıkladı.

Sevgili Doğum Doktorum, vajinal ultrason yani alttan muayene gebeliğin ilk haftalarında gerekli midir, tehlikesi var mıdır, yapılması şart mıdır gibi soruların cevaplarını BirAnneTavsiyesi‘nde bizlerle paylaştı. Kendisinden dinleyelim, buyurunuz:

Gebelikte Vajinal Ultrason. Diğer Deyimiyle Alttan Muayene

Gebeliğin ilk 2-3 ayında vajinal ultrason ile fetüsü değerlendirmek; daha detaylı ve yakından görme kolaylığı sağlayan bir yöntemdir. Anne karnından bakıldığında fetüs proba en azından 8-10 cm (karın yağlanma düzeyine göre bu çok daha artabilir) uzakta iken vajinal yolla bakıldığında bu mesafe 3-5 cm’ye kadar inmektedir. Dolayısı ile kese, fetus, sarı kese ve placenta oluşumu ile ilgili detaylar çok daha net görülebilmektedir.

Hekimlerin bu konudaki tercihleri; eğitim sürecindeki alışkanlıkları,  genellikle hastaların vajinal muayeneden duydukları rahatsızlık ve korku, halk arasında vajinal muayenenin düşüğe yol açabileceği konusundaki yanlış inanış nedeni ile muayene sonrası oluşacak olumsuzluklarda suçlanma tedirginliği etken olmaktadır.  Ayrıca kullandığımız ultrason cihazlar da farklılıklar gösterir.

Vajina ve rahim birbirinden kesinlikle ayrı iki organdır.  Vajinal yolla ultrason çekimi, vajinaya yapılan tedavi edici uygulamalar (duş, fitil kullanımı) veya cinsel ilişki uterusu etkilemez.  Düşük tehlikesi olan bazı gebeliklerde cinsel ilişki yasaklanmasının nedeni ise orgazm sırasında oluşan kasılmaların düşük tehlikesini arttırabilme ihtimali nedeni iledir.

Sağlıklı bir gebelik süreci dileğimle,

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ