Gebelik Öncesinde ve Gebelik Sürecinde Yapılan Testler

Gebelik boyunca, hatta gebeliğiniz planlıysa gebelik öncesi de dahil olmak üzere anne adayları çeşitli testler yaptırır. Belli haftalarda ve fetüsün gelişim sürecinde doktorumuz bizden birtakım testler ister hamileliğimizde. Biz de bu doğrultuda testleri yaptırırız fakat hangi testler niçin isteniyor, sonuçlarda ne değerlendiriliyor, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için hangi test ne derece önemli gibi bir sürü soru vardır anne adayının aklında. Ben de anne adaylarını bilgilendirmek adına, konuyu gene sevgili doğum doktoruma yönelttim; bu testler niçin ve ne derece gerekli, bilinçlenmek ve anne adaylarımıza da bu bilgileri sunmak istiyorum diye. Sevgili doğum doktorumun kaleminden bu kez de gebelik boyunca yaptırdığımız testler ve bu testlerin gerekliliklerini aşağıdaki yazısında bulabilirsiniz.

Gebelikte İstenilen Testler

Gebelik sürecine karar veren bir bayanın korunmayı bırakmadan 2 ay önce yapılması gereken bir grup test vardır. Bunlara “gebelik öncesi danışma testleri” denir. Bu testler ile kansızlık, demir depo durumu, şeker hastalığı ve insülin direnci, guatr, hepatit B, hepatit C ve HIV, toxoplasma, kızamıkçık ve CMV hastalıkları ile ilgili güncel durum ve bağışıklık durumu değerlendirilir.  Düzeltilmesi gereken tıbbi durumlar ortaya çıkar ise öncelikle onların tedavisi yönüne gidilir. Kızamıkçık bağışıklığı yok ise aşılama yapılır.

Gebelik oluştuktan sonra ise doktorun ön gördüğü aralıklar ile kan sayımı ve demir değerlerine, tam idrar tahlili veya idrar kültürüne bakılır.

Gebeliğin 25 -28. haftaları arasında şeker yükleme testi yapılmalıdır. Şeker yükleme testi son günlerde basında bir meslektaşımızın iddia etti gibi zararı olan bir test olmayıp dünya sağlık örgütü,  jinekoloji dernekleri ve bizim sağlık bakanlığımız tarafından da rutin tarama testleri arasında kesinlikle önerilmektedir.

Kan uyuşmazlığı olan ailelerde gebeliğin süresince en az iki kez olmak üzere  “indirect coombs” testi ile anne kanında hassaslaşma olup olmadığına bakılır.

Bunlar dışında gelişen sorunlarda gereken testler ( karaciğer fonksiyonları, böbrek fonksiyonları, vs. ) bakılabilir. Ancak bunlar rutin testler değildir.

Sağlıklı bir gebelik süreci dileğimle,

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ