Evden Eğitim İçin Doğru Kaynaklar

Pandemi, yasaklı günler, karantina, evde online eğitim, bir sene çocuğunun eğitimine ara vermeye karar kılan aileler derken, çocukların eğitim süreçleri ciddi anlamda sekteye uğradı. Bu kararları gerek kişisel, gerek global alalım; sonuç itibariyle çocuklarda eğitim süreci hem yeniden şekillendi, hem de çocukların beyin gelişiminde bu denli önemli olan yılları eğitim anlamında ciddi açığa ulaştı.

Ebeveynler olarak kimi zaman çaresiz kaldık, kimi zaman sessizce bu süreci izlemeye başladık ama okul ve eğitim sisteminin bu denli sekteye uğraması beni kişisel olarak tedirgin etmeye başladı. Çünkü bilhassa da 0-6 yaş dönemi olmak üzere, ilkokul dönemi çocuklarımız da dahil beyin gelişimleri, duygusal zeka gelişimleri, sosyal gelişimleri, dil gelişimleri, akademik gelişimleri bu yaşlarda ciddi derecede önemlidir. O yüzden ben artık “bir senecikten bir şey olmaz” diyemiyorum. Bir senecik dediğimiz süreç çocuklarımız için o kadar büyük bir kayıp ki, bu kaybı sıfıra indirmemiz lazım…

Öte yandan tabii başta anneler olmak üzere, aileler de bunaldı. Bu bir gerçek çünkü iş yükünün ve sorumlulukların yanı sıra evden online eğitim, ödevler, teknolojik aletlerle yaşanılan sorunlar, evdeki kardeşten dolayı derse odaklanamayan öğrenciler, evi ve okulu aynı anda yürütmeye çalışan veliler ve aslında velilerde olduğu kadar öğretmenler için de zorlu bir dönem başladı. Hepimiz afalladık. Kendimize boş vakit oluşturmayı geçtim, çocukla geçirilen zamanı artık nasıl değerlendireceğimizi bilemez olduk. Kimi aileler maalesef ki YouTube ve çizgi film kanallarıyla çözüm arar iken, kimi aileler de çocuğun gelişimine katkı sağlayabilmek adına arayışa geçtiler.

Önceleri zeka oyunları, oyun esnasında birlikte yapılan ev işleri, evcilikler, arada çıkan kavgalar gürültüler, etkinlikler derken çoğumuz bir noktadan sonra tıkandı. Aslında tıkanmaktan da ziyade, “yeterli miyim” kaygısı da başladı çünkü eğitim öğretmenin işidir ve biz veliler öğretmenler gibi eğitim görmediğimiz için haliyle yeterli miyim değil miyim diye kaygıya girdik. Yönlendirilmeye, kılavuz bulmaya ihtiyaç duyduk çünkü bilinçli olan her aile bilir ki; okullara ara verilmiş olması ve eğitim sisteminin durumu çocuk için ciddi bir kayıp. Giden yıllar geri gelmeyecek ve bu yaşlarda gelişen beyni, öğrenme açısından potansiyelinin en üst seviyede olduğu zamanlarını iyi değerlendiremeyecek. Bu da çocuğun akademik başarısı ve akademik zekası başta olmak üzere, duygusal ve sosyal zekasını da birebir etkileyecek…

İşte bu nedenle ben de bir çözüm arayışına girdim. Bu zaman zarfında eğlenceli bilimler, kitaplar, deneyler, oyunlar, sohbetler derken elimden geldiğince bu yaş gelişimi için yeterli seviyeyi en azından dengede tutmaya çalışsam da, doğru ya da gerçekten yeterli olup olmadığım noktasında emin olamıyordum. O nedenle bir araştırmaya girdim ve Bil Bakalım Eğitim Seti’ne de bu vesileyle rastladım.

Bil Bakalım Eğitim Seti ister okulda ister evde, yani hem okulda eğitim için hem de evde aileler için de kullanılan, özellikle de pandemi – karantina- çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler için de uygulanan bir eğitim seti. Bu eğitim seti yalnızca evde ebeveynlerin değil, okul eğitiminde öğretmenlerin de tercih ettiği bir set. En güzel yanlarından bir tanesi de, ebeveyni yönlendiren bir kılavuzunun olması. Eğitim setinin içinde evde bulunmayan materyaller var yaş aralıklarına göre hazırlanmış bir set. 2-3 yaş, 3-4 yaş, 4-5 yaş ve 5-6 yaş çocukları için ayrı ayrı düzenlenen ve çocuğun gelişimine uygun, uzmanlar tarafından hazırlanmış bir set. Biz 5-6 yaş olan seti aldık.

Gün gün aile etkinlik planları, interaktif uygulamalar ve kitap setinin yanı sıra materyaller ve fen deney malzemeleri de var.

Gün gün aile etkinlik planlarının içinde tüm aile bireylerinin de dahil olabileceği etkinlikler bulunuyor. Bu etkinliklerin arasında fen, müzik, dil gelişimi, Türkçe, sanat, bilmece, kitap çalışması, oyun, matematik, tekerleme, hikaye tamamlama, alan gezisi, duyusal oyun, parmak oyunu, deney, sohbet, mutfak etkinliği, drama, şiir gibi etkinlikler var. Bu sayede çocuğun hem oyun ile öğrenmesi desteklenirken, hem de aile bireyleriyle birlikte de kaliteli vakit geçirmesi için imkan sağlanmış oluyor. Kitapta toplam 87 günlük etkinlik var ve bu etkinliklerden esinlenerek yine kendimiz de farklı oyunlar oluşturabiliyoruz. Evde bulamayacağımız materyaller dışında, evde bulunabilen materyallerle de yapılan etkinlikler var. Bardak, makarna, iplik ve benzeri gibi materyaller de kullanılıyor. Bu kitapçığın içindekiler, okulda öğretmenlerin kullandığı eğitim planlarının evde ailelerin rahatça kullanabilmesi için dönüştürülmüş halleri ve tam anlamıyla bir kılavuz.

Ayrıca normalde ekstra ücretli olmasına rağmen setle birlikte sunulan bir de dijital kart var. Bu kart da Gün Gün Aile Etkinlik Planı kitapçığının içerisinde bulunuyor. Kartın arkasındaki kişiye özel şifre ile web sayfasına üye olunuyor. Üyelik sayesinde de tüm bu eğitim seti interaktif olarak dijital ortamda da sürdürülebiliyor. Teknolojinin amacına uygun olarak, çocukları teknolojiden tamamen değil ama teknoloji sayesinde çocukların karşısına çıkan zararlı video ve kullanımların aksine bu kart sayesinde doğru kullanılmış olunuyor. Böylelikle teknolojik aletlerle çocuk bir araya geldiğinde, doğru kullanımı ve ebeveyn kontrolü ile güvenli eğitimi de almış oluyor. Çocuk şarkıları, eğitsel videolar, çizgi film tadında konu anlatımları doğru bir şekilde işlenmiş.

Setteki deney ve oyunlara da biraz değinecek olursam, ilk önce Sen Onu Külahıma Anlat oyunundan başlayayım: Ebe olan kişi , kafasına mavi renkte sevimli bir külah takıyor. Ellerinde olan kartlardan bir tanesine bakmadan seçiyor ve kartı kendisinin göremeyeceği şekilde külahına geçiriyor. Ebe olan kişinin kartının içini bilen kişiler de kartta ne yazdığını ona anlatmaya çalışıyor. Bir çeşit tabu oyunu gibi ve çok zevkli 🙂 Oyunun ikinci oynama şekli ise şöyle: Herkes sırasıyla eline bir kart alıyor ve hayali bir hikaye oluşturulmaya başlıyor. İlk kişi elindeki karta göre ilk cümlesini kuruyor, ikinci kişi kendi elindeki karta göre, üçüncü kişi de kendi elindeki karta göre hikayeye uygun cümleler kuruyor. Kişi sayısı ne kadar ise, o kadar ilerliyor ve döngü bittiğinde yine yerdeki kartlardan alarak hikayeyi oluşturmaya devam ediyorlar. Böylelikle de kendi yazdığımız yine hikayelerimiz oluyor ve bu, çocuğun dil gelişimini olduğu kadar sosyal gelişimini, hikaye anlatıcılığını, çözüm odaklı yaklaşımını geliştirirken yine bir yandan da oyun ile öğretiyor.

En sevilen diğer bir oyun ise renkleri tanıyacağımız bilimsel deney. Deney tüpleri, bilim insanı edasında gözlük gibi materyallerle çocuğa ilk önce ana renkler ebeveyn tarafından tüplere konularak oluşturuluyor. Daha sonra çocuk, tüplerdeki renleri karıştırarak ara renkleri öğreniyor. Bu deney gözlem ile öğrenmeyi desteklerken, bir yandan da acaba, niçin, nasıl gibi sorularla merak duygusunu tetikleyecek, sorgulamaya teşvik edecek, bilimi sevdirecek ve bu soruları sohbet eşliğinde konuşarak “sence nasıl”, “sence neden”, “peki böyle olsa nasıl olurdu” gibi ebeveynin yönlendirmeleriyle evde tatlı bir beyin fırtınası da esecek 🙂 O moda girmeleri ve eğlenmeleri, bunun yanı sıra da oyun oynarken öğrenmeleri hakikaten çok zevkli.

Kutunun içerisinde bir de tohum, saksı bardak ve toprak var. Toprağa tohum ekildiğinde ve düzenli olarak ilgilenildiğinde, bakımı sağlanıldığında çıkan bitkiyi izlemek, gözlemlemek, doğa kanunlarına birebir şahit olmak da yine çocuğu bir yandan desteklerken, bir yandan da yine merakını tetikleyecek. Yine aynı şekilde ebeveyn ile birlikte keşifli bir kaliteli sohbet eşliği…

Akciğer deneyimiz var bir de 🙂 Balonları elbette yine benim kontrolümde (balonu tek başına eline alması sakıncalı olabilir diye korktuğum için) akciğer görünümü haline getirerek (içindeki sette materyalleri var) nefes alırken ve verirken ciğerlerimizin nasıl olduğunu anlatıyorum. Konu nefese gelince de bu kez solunum sistemi, kan dolaşım sistemi, kalp gibi birbirleriyle bağlantılı diğer organ ve sistemleri de konuşuyoruz. Bu da diğer oyunlarda olduğu gibi; bir yandan gözlem ile bir yandan da sohbete derinlik katarak kaliteli vakit geçirmiş oluyoruz.

Keşif Adası Eğitim Seti’nin içerisinde de 6 adet seri kitap, 6 adet aile katılım kitabı ve 2 adet egzersiz kitapları olmak üzere toplam 14 kitap var. MEB Okul Öncesi Müfredatına göre hazırlanan bu kitaplarla Reggio Emilia, Montesorri, Scamper, Orff-Ritim yöntemleri, belirli gün ve haftalar, proje etkinlikleri, kodlama, deyimler, atasözleri gibi çalışmalar ile destekleniyor. Setin içindeki başlıca konular ise canlılar ve yaşam, bilim ve teknoloji, uzay ve gökyüzü, sanat ve kültür, keşif adası turu şeklinde.

Setten bu denli fayda da görünce, hepimiz adına indirim de istedim. Normalde de pandemi döneminde ailelere destek olmak adına indirime girilmiş zaten Bil Bakalım Eğitim Seti fakat ben ekstra indirim de istedim ve sağ olsun kırmadılar. “indirim3” indirim kodunu kullanarak, ek indirimden faydalanabilirsiniz. İndirim kodunu kullanabileceğiniz linkleri aşağıda paylaşacağım. Kod kullanırken olası bir sorun yaşanırsa, @dokuaes Instagram hesabına DM mesajı ile ulaşabilirsiniz. Tüm evlatlara faydalı olması dileğimle

2-3 yaş Bil Bakalım Eğitim Seti linki
3-4 yaş Bil Bakalım Eğitim Seti linki
4-5 yaş Bil Bakalım Eğitim Seti linki
5-6 yaş Bil Bakalım Eğitim Seti linki

Yoruma kapalı.

MENÜ