Evde Etkinlik Buzdolabı Magneti

Güneş 2,5 yaşında iken yaptığımız bir aktiviteydi bu çalışma. Bu yaş döneminde motor gelişimini desteklemek, oyun esnasında yeteneklerini de keşfetmek adına gözlemlemek ve problem çözme, odaklanabilme, iletişimini güçlendirme, parmak becerilerini artırma, hayal gücünü kullanabilme, reflekslerini geliştirebilme, kendini rahat ifade edebilme, yeterlilik hissi, anne kız arasındaki güvenli bağı artırabilme, kendine güveni aşılama gibi nedenleri hedefleyerek basit ama etkili oyunlar oynamaya özen gösteriyorum.

Bu etkinlikler genellikle sık sık kitap okuma, birlikte saklambaç oynama, kuru fasulyeleri bir kaseden diğerine boşaltma, çorapların eşini bulma, birlikte şarkılar söyleme, kendimize ait şarkılar yazma, birlikte resim çizme, parmak boyası ile çalışma, sulu boya çalışması, lego oynama, nesne bulmaca, kutucukların içine saklanan bir nesnenin hangi kutucuğun içinde olduğunu tahmin ettirme ve göz takibi yeteneğini hızlandırma (bu da çok önemli bir oyun bence çocuk gelişimi için), oyun hamuru, birlikte evcilik, kırtasiye malzemeleri ile kendi oyuncağımızı kendimiz yapma, pet şişelerden kuklalar yapma, geri geri adım atıp birden “dur” komutu ile refleks geliştirme, suda pişmiş yumurtasını kendisine soydurarak sorumluluk artırma ve parmak becerilerini artırma, hayvan taklitleri ve çocuk şarkılarına kendi kendimize ürettiğimiz klipler 🙂 , gölge oyunu, kağıt havlu rulolarından yapılan oyuncaklar, kağıda şekiller çizerek “tahmin et” oyunu gibi etkinliklerimiz oluyor. Benzeri bir yazıyı Oyuna Gel adlı yazımda da paylaşmıştım detayları ve nedenleriyle birlikte.

Bu kez de aslında Güneş’i aşacak bir etkinlik yaptık evde. Buzdolabı magnetleri. Aslında bu etkinliğin 3 yaş ve üzeri çocuklar için daha uygun bir çalışma olacağını düşünüyorum  fakat yine de bizim magnet yapma sebebimiz bu kez Güneş’le vakit geçirmek değil, anneler gününde babaannemize ve teyzemize sürpriz yapmak içindi 🙂 Hiçbir malzeme için harcama yapmadan, evde bulduğumuz karton, süslü kağıtlar, minicik çiçekler, işe bile yaramayacağını düşündüğümüz küçücük tüller, tarihi geçmiş eski düğün davetiyeleri, kağıt poşetlerin sapları, keçe, çuval ipi, eski magnetlerden söktüğümüz küçük yuvarlak buzdolabı magnetleri, eva kağıdı, makas ve yapıştırıcı ile işe başladık. Hepsi spontane gelişmiş, birbirinden farklı 3 magnet. Maddi değeri neredeyse hiç yok fakat emeğimiz ve tasarımımız söz konusu 🙂 Bundan dolayı da bence çok da değerli bir hediye, üstelik de sürpriz. Hedefimiz de dediğim gibi; başka şehirde yaşayan babaanne ve teyzemize sürpriz magnet yapıp posta ile göndermek. Hem onlara böyle bir sürpiz yapıp, Güneş adına da kargo var diye postalatıp sevindirmiş olacağız postacıyı kapıda gördüklerinde, hem de Güneş daha da büyüdüğünde o magnetleri gördüğünde ona ilerisi için hatıra bırakmayı da hedeflemiş olacağım. cocuklarla evde etkinlik çocuk aktiviteleri Anlayacağınız bu kez uzaklarda oturan sevdiklerimizi sevindirmek ve büyüdüğünde de Güneş’e bir hatıra bırakmak adına böyle bir etkinlik yaptık biz. Çünkü değerler de bizim için önemli; anneanne, babaanne, dede sevgisi ve saygısı, onları sürekli arama ve hediyeler gönderme, birlikte geçirilen kaliteli ve hoş ev ortamları, gelenek ve görgü çerçevesinde yetişme, değerlerini kaybetmeden büyüyebilme, kişisel gelişimin yanı sıra, hatta anne kız ya da baba kız iletişimin kuvvetliliğinin yanı sıra akrabalarla da bağını koparmadan doğru bir iletişimle devam ettirebilme gibi konular da bizim evin eğitiminde bir parçadır. Evde Etkinlikler Büyüklerimizi de sevindireceğimiz, Onları da her daim sayacağımız bir neslimiz olsun umuyorum. Siz de dilerseniz bizim gibi magnetler yapıp onları sevindirebilirsiniz. Keyfiniz bol olsun 🙂

birannetavsiyesi@gmail.com
 
 
 

Yoruma kapalı.

MENÜ