Emzik Kullanmalı myım?

İlk hamileliğimde bebeğimin eşyalarını hazırlarken, tüm detayına varana kadar elimden geldiğince eksiklerini tamamladım fakat bebek ihtiyaç listemin içinde hiçbir zaman emzik olmadı benim. Ne alma gereği duydum ne de emzik veririm diye düşündüm. Fakat, olası bir durumda emzik vermem gerekseydi de, elbette o zaman emzik vermek durumunda da kalacaktım. Peki hangi koşullarda çocuk emziğe alıştırılmalı ve hangi koşullarda verilmemeli? Tavsiyeci anne olarak araştırdıklarım şöyle; Anne Çocuk

 1. Olası bir durumda sütünüz kesilse ya da çocuğunuzdan ayrı bir zaman dilimi geçirmek durumunda kalsanız, emme refleksi ilk 2 yıl boyunca gerekli olduğu için bu gibi esnalarda emzik verilebilirdi. Şükür ki ne sütüm kesildi ne de çocuğumdan ayrılmak zorunda kaldım. Zaten hiç de istemediğim için emziği, hiçbir şekilde yanaşmadım.
 2. Çocuk özellikle de yenidoğan döneminde gaz sancısı gibi nedenlerden dolayı sakinleşemiyor, meme emmek de fayda vermiyorsa, sadece sakinleşemediği zamanlarda kendini iyi hissetmesi açısından, anne memesi ucuna benzer üretilen emziklerden verilebilirmiş. Emme ihtiyacı anne tarafından karşılanamayan çocuk, emzikten de ayrılınca zamanla parmak ya da battaniye emme gibi eğilimlere de uzun yaşlarına kadar devam edebiliyormuş, ayrıca bu alışkanlıklar uzun süre emziği bırakamayan çocuklarda da oluyormuş…
 3. Emme işi avunmayı ve güven duyması sağlıyormuş çocukta. Bunu da sağlayacak olan asıl şey; anne memesidir. Çok çok zorda kalınırsa ancak o zaman emzik olmalıdır. Fakat bu noktadaki benim düşüncem; bebeğimin güvenli bir ortama ya da An’a ihtiyacı varsa ya da o sıra kendini kötü hissediyorsa benim ilk müdahalem onu kucağıma alıp, sakin ol tatlım gibi söylemlerde bulunup, sesimi mümkün olduğunca rahat ve yumuşak tutarak bebeğime yanaşmak oldu her seferinde. Bu şekilde emzirmeye devam edince, hem çocuk sakinleşti hem de anne bebek bağımızın kuvveti her seferinde biraz daha arttı..
 4. Eğer bebeğimin emzik emmesini destekleseydim, belki de o zaman 2 yaşına kadar anne sütünü emmekten vazgeçebilirdi de. Emziğin anne bebek arasına girmesine bu sebeple müsade etmedim.
 5. Ne kadar hijyenik davranırsak davranalım, emzik her zaman bana göre hijyenik değildir. Bu da çocuğun ağız yoluyla enfeksiyon kapma riskini arttıracaktır.
 6. Emzik alışkanlığını bırakamamış çocukların çene ve diş sağlığı düzgün olmayabilirmiş. Yani çene ve diş şeklinde bozulmalar olabilirmiş.
 7. Emzik emmeye alışan ve bunu bırakamayan çocuklar başka bir alışkanlığa yönelebilirmiş yukarıda da bahsettiğim gibi; belki battaniye belki parmak emme vs. gibi. Bu, ayrıca onların sığınakları da olabilirmiş.
 8. Bebeğin canı acıdığında, hastalandığında, uyumak için hazırlandığında ya da korktuğunda avuntu olarak emzik değil, anne göğsünü alırsa anne bebek bağı yine kuvvetlenirmiş.
Dolayısıyla, ben bu sebeplerden dolayı Güneş’e hiçbir zaman emzik vermedim. Her anında ilk 2 yıl sadece emzirerek onu avutmaya çalıştım. Çünkü bana göre her şey yolunda ise; yani anne çocuğundan ayrı değil ve düzenli bir şekilde meme verebiliyorsa, anne sütü almak ve anne memesi emmek, bir çocuğun en doğal hakkıdır ve mutlaka alması gereken bir haktır. Buna hiçbir şekilde, bir emzik bile mani olmamalıdır. Emzik konusunda aynı özverim Hira’da da geçerlidir. 
 
Emzikle ilgili benim doğrularım ve araştırdıklarım budur,
Sevgilerimle…

 

birannetavsiyesi@gmail.com

2 Yorum

 1. Yazılarınız bi harika.bebeğim 3,5 aylık ,emziği bende vermedim her durumda meme teklif ettim ama şimdi memede uyumaya alıştı. Başka türlüde sakinleşmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum .

  • Öncelikle teşekkür ederim Deniz Hanım. Bu, beni aşan bir konu fakat bildiğim doğrultuda yönlendirmem gerekirse, memede uyumasına alıştırmamanız doğru olur. Kolik Bebek diye bir yazım var, oradan da takip edebilirsiniz. YouTube kanalımdaki fön makinesi sesi de yardımcı olabilir bu noktada size.

MENÜ