Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışması

Anne adaylarının doğuma hazırlık süreci, doğum anına kendilerini hazır hissetmeleri, annenin psikolojik durumu; bebek sağlığı kadar önemli bir konudur. Özne Terapi kurucularından Uzman Psikolog Vesile Çetin Kazak, anne adaylarını bu konuda destekliyor ve yanımızda oluyor. Ben de işi uzmanına, bize hangi destekleri sunabileceğini sordum. Kendi kalemiyle anne adaylarının doğuma hazırlık ve nefes çalışması eğitimini, keşkesiz ve ağrısız doğum sürecini anlatmasını rica ettim. Beni kırmadı, bizler için açıkladı. Eğitimlerde tüm anne adaylarıyla görüşebilmeyi, birlikte doğuma hazırlanmayı ve nefes eğitimini almayı umarak, yazının detaylarına girerken sevgilerimi sunuyorum 🙂

Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitimleri Nedir?

Doğum birçok gebe için heyecanlı olduğu kadar bir o kadar da kaygı vericidir. Özellikle çevremizde anlatılan doğumla ilgili olumsuz hikayeler, gebelerin doğuma dair kaygılarını daha çok arttırmakta, istemedikleri bir doğum süreci geçirmelerine sebep olmaktadır. Doğuma hazırlık ve nefes eğitimlerinde amacımız gebelerin doğumda kendi bedenlerini daha iyi tanımaları ve keşkesiz bir şekilde bebeklerini dünyaya getirmeleridir.

Doğuma hazırlık ve nefes eğitimleri gruplar halinde ya da bireysel olarak gebelerle ve eşleriyle yapılır. Baba adaylarının bu eğitime katılması çok değerlidir çünkü gebelerin doğumda en büyük destekçilerinden biri eşleridir. Doğuma hazırlık ve nefes eğitimiyle eşinin nasıl bir süreçten geçtiğini bilen baba adayı doğumda eşine bilinçli bir şekilde destek olabilir. Bazen bu durum babaları korkutabilir. “Doğumda bütün sorumluluk bende mi? Ben bu eğitimi alamam” diye yaklaşabilir. Bu eğitim babaya sorumluluk vermez ama baba, doğum sırasında eşinde olan değişimleri bilerek eşinin yanında yer alır, eşinin kendini güvende hissetmesini sağlayarak daha rahat bir doğum geçirmesini sağlar.

Doğuma hazırlık ve nefes eğitiminde doğumda nefes ve gevşeme teknikleri, doğumu rahatlatan aktif pozisyonlar, doğumla ilgili kaygılarla nasıl baş edileceği, bedenini tanıyarak doğum kaygılarından arınma, hamilelik ve doğumda bedenimizde olan fizyolojik değişimler, doğumda anne bebek dostu sezaryenin nasıl olabileceği anlatılır. Bu eğitimde amaç gebeyi normal doğum ya da sezaryene yönlendirmek değildir, eğitimin amacı doğum şekli ne olursa olsun gebenin kendi bedenine güvenerek, içgüdüleri ile hareket ederek bebeğini keşkesiz bir şekilde dünyaya getirebilmesidir.

özne terapi normal doğuma hazırlık hamilelikte nefes eğitimi normal doğuma hazırlık vesile çetin kazak

Doğuma Hazırlık Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Doğuma hazırlık eğitimi toplam 4 oturum yapılır, her oturum 3 saat sürer, genelde haftada iki defa toplanılır ve iki haftada eğitim tamamlanır.

Eğitim sonrası isteyen gebelere doula desteği verilir. Doğuma hazırlık ve nefes eğitimine katılan gebe, doğuma hazırlık eğitmeninden isterse doğumunda doula (doğum destekçisi) olarak destek alabilir. Doula doğumda bütün eğitimde öğrendiğiniz yöntemleri doğum sırasında uygulamanızda size yardımcı olur. Size gevşeme, rahatlatıcı masajlar uygulayarak daha rahat ve coşkulu bir doğum geçirmenizi sağlar.

İçinde bulunduğumuz çağ kadınları daha korteksleriyle hareket eden, içgüdülerini unutan bireyler haline getirmiştir. Doğuma Hazırlık eğitiminde amacımız; içgüdülerinizin gücünü fark ederek güvenli ve coşkulu bir doğuma hazırlanmanızdır. Birçok kadın doğum deneyimini hayatında çok az yaşamaktadır, bunu da doğumunuza sahip çıkarak yaşama fırsatını kendinize verin.

Uzman Psikolog Vesile Çetin Kazak
vesile çetin kazak doğum egzersizi hamilelikte nefes terapisi hamilelikte sağlık

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ