Doğum Çantası Hazırlığı

Artık iyice heyecan bastı ve bebeğimizi kucağımıza almaya az kaldı. Kime benzeyeceği, nasıl doğum yapacağımız, gazlı olup olmayacağı gibi bir sürü soru aklımızda dolaşa dursun tamam da, hastane çantamız da hazırlanmalı bu arada 🙂 Gebeliğin 7. ayında doğum çantamızı hazırlamakta yarar var. Kıyafetlerin alınması, yıkanması, ütülenmesi, eczaneden alınacak ürünler, temizlik malzemeleri gibi bir sürü detay var aslında.

Sürekli bebeğimin eksiklerine odaklanmışken, kendim nasıl bir pijama giymeliyim diye son anda düşünür olmuştum. O yüzden ilk önce lohusa pijamasına değinmek istiyorum ki, kendi ihtiyaçlarınızı son ana bırakmayın benim gibi. Lohusa pijaması %100 pamuktan seçilmeli. Hem sizin rahatınız için hem de bebeğe temas edeceği için pamuktan olması çok önemli. Önü kesinlikle düğmeli olmalı ki bebeğinizi rahatça emzirebilin. Ben, Suwen’in ürünlerini beğendiğim için, lohusa takımımı Suwen’den almıştım. Biraz da şık dursun diye ekru renkte yakaları, kolları, paçaları ve sabahlığı dantelli bir model beğendim. Ama dantel olan hiçbir yeri bebeğimin tenine temas halinde olmayacak bir model. Normal doğum yapacağım için pijama takımı da giyebilirim diye bir tane gecelik, bir tane sabahlık, bir tane de pijama takımımı aynı koleksiyondan takım seçtim. Hastanede 1 gece, 2 gün kaldığım için ilk gün geceliğimi, ikinci gün de pijamalarımı giymiştim. Her ikisinde sabahlığımı da kullanmıştım. Fakat, sezaryen doğum yapacaksanız pijama takımı yerine gecelik tercih etmenizde fayda var. Bunların yanı sıra, fotoğraf çekimi yaptıracaksanız, saten bir takım da yanınızda bulunursa fotoğraflarda ekstra çekim olarak da kullanın derim ayrıca.

Kendiniz için yanınızda bulundurmanız gerekenlerden biri de diş fırçası ve diş macunu. Fotoğraf çekimi için de makyaj malzemelerinizi yanınızda bulundurmanızı öneririm. Hastanede her ne kadar ped ve hasta bezi verilse de sizin de getirmenizde fayda var. Bunların dışında birkaç tane külot, 1 tane emzirme sütyeni, 1 küçük havlu, 2 tane kısa ve pamuklu çorap, 1 tane rahat edebileceğiniz terlik, saç tokası, tarak, el aynası, göğüs uçlarının yara olmaması ve bakımı için Lansinoh krem, deodorant, video çekimi de yapabilen bir fotoğraf makinesi de yanınızda bulundurmanız gereken diğer malzemeler. Göğüs ucu koruyucu ben özellikle kullanmadım, pek de sağlıklı gelmiyor. Unutmadan söyleyeyim; artık iyice trend haline gelen anne bebek bandanalarını da tavsiye ederim 🙂

Normal Dogum

Gelelim miniğimiz için yanınıza almanız gerekenlere 🙂 2 – 3 adet hastane çıkışı doğum çantanızda olması gerekenlerden. Hastane çıkışlarının içinde de battaniye, atlet, külot, çıtçıtlı badi, alt ve üst giysisi, bere, eldiven ve bir tane de alt iç pijaması olmalı. Bebeğin giyeceği tüm ürünler gene %100 pamuk olmalı. Bunların dışında yanınızda yine yedek olarak penye battaniye, pamuklu battaniye, 2 adet küçük havlu (bebek kucağa alındığında omzunuza sermek için), 2 adet tülbent mendil, alkolsüz ve parabensiz ıslak pamuk mendil, 2 – 3 adet bebek bezi, Bebek Bakım Örtüsü (altını değiştirirken çok işinize yarayacak) ve çorap bulundurmalısınız.

Tüm bunların yanı sıra, ben yanıma bolca poşet de almıştım ki kirlenen kıyafetleri ayrı bir torbada tutayım diye. Kendi kıyafetlerimi ve bebeğin tüm kıyafetlerini de ayrı ayrı yıkayıp ütülemiştim. Hatta, her bir takım olarak ayırdığım kıyafeti, takım takım buzdolabı poşetleriyle paket yapmıştım. Buzdolabı poşetini de, hijyenik olduğu için özellikle tercih etmiştim.

Tüm bu listeyi toparlamak gerekirse;

DOĞUM ÇANTASI HAZIRLIĞI

Anne için:
Pijama takımı (sabahlık, gecelik, pijamalı)
1 adet terlik,
Makyaj çantası,
Ayna,
Tarak,
Diş fırçası, diş macunu,
Ped, Hasta bezi,
İç çamaşırı,
Emzirme sütyeni,
küçük havlu,
pamuklu çorap,
Saç tokası,
Lohusa tacı / bandanası,
Lansinoh Krem,
Deodorant
Fotoğraf makinesi,
Poşet

Bebek için:
2 – 3 adet hastane çıkışı,
2 – 3 adet ayaklı pijama altı,
Ekstra olarak 2 iç zıbın,
Ekstra olarak 1 çıtçıtlı badi,
2 adet kısa çorap,
Penye battaniye
Yün battaniye (Hastaneden çıkarken)
Ekstra olarak 2 eldiven,
Küçük havlu,
Tülbent mendil,
Bebek bezi,
Islak Pamuk Mendil

Cennet kokunuza sağlıkla kavuşmanız dileğimle,
Sevgiler
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com
https://www.facebook.com/BirAnneTavsiyesiCom/

Yoruma kapalı.

MENÜ