Çocuklarda Göz Sağlığı ve Muayenesi

Eşimin ya da benim göz sağlığımız iyi olduğu için ve genetik olarak gözle ilgili bir rahatsızlığımız olmadığı için, Güneş’in gözleriyle alakalı bir sorun yaşayacağı hiç aklımın ucundan bile geçmezdi. Çünkü daha önce hiç yaşamadığımız ya da tecrübe etmediğimiz bir sağlık sorunuydu bu bizim için… Açıkçası bu konuda biraz da kendimi suçlamalıyım sanırım ki, Güneş’i 1 – 1,5 yaşlarında genel olarak bir göz muayenesine götürmemiz gerekirken biz o süreci atlamıştık… Daha erken davransaydık, belki de Güneş’in gözlerindeki rahatsızlık bu kadar ilerlememiş de olabilirdi… Bu sebeple de çocuklarda göz sağlığı ve muayenesi hakkında ciddi bir araştırma ve alanında uzman olan doktorları bulup takip etme gereği de duymamıştım. Başa geldikten sonra tabi, çocuklarda göz muayenesi için soruşturmadığım konu ya da okumadığım makale öyle sanıyorum ki kalmamıştır… İlk muayenemizi 2,5 yaşında bu vesile ile gerçekleştirmiş olduk.

Her şey sanki birden bire oldu. Çocuğun birden iki gözü de farklı zamanlarda kaymaya başladı. Aslında göz rahatsızlıkları birden değil, yavaş yavaş olurmuş. Bizim bu süreci farketmemiz biraz zaman almış ya da çocuğun gözündeki bozukluk birden derece atlamış da olabilir.. Bir sabah televizyona bakarken Güneş’in sağ gözünün kaydığını farkettim. Önce emin olamadım. Sonra baktığımda ise tekrar kaydığını gördüm fakat benden başka kimse farketmedi göz kaymasını ilk etapta. Ertesi günü ve ondan sonraki 3 gün boyunca sürekli olarak Güneş’in gözlerini izledim. Artık yanılmadığıma emindim, çocuğun gözü bir yere yaklaşık iki üç saniye odaklandıktan sonra kaymaya başlıyordu. İlk önce çocuk doktorumuza götürdük. Genel muayeneden sonra gözlerine baktığında yalancı şaşılık olabileceğini, fakat göz muayenesinin çocuk doktorundan farklı bir alan olduğunu söyledi. Kendi çocuklarını da götürdüğü Bahçelievler Vital Hastanesi Atilla Bey’e bizi yönlendirdi doktorumuz.

Çocuklarda Göz Sağlığı ve Muayenesi

Atilla Bey Güneş’in göz muayenesini hakikaten dikkatle gerçekleştirdi. Muayenenin son aşamasında (sanıyorum ki ekranla çocuğun arasındaki mesafe 3 m vardır diye tahmin ediyorum) çocuğu odanın bir kenarındaki sandalyeye oturtup, karşısındaki ekrandan çocuğa şekiller gösterdi. Güneş şekillere bakarken doktorumuz Güneş’in bir gözünü kapattı. Sonra bana “izleyin şimdi” dedi. Açıkta olan gözünde bir problem gözükmezken, ekrana sabit baktığı anda kapalı gözünü açtığında, kapalı olan gözün içe doğru kaydığını gördüm. O an neredeyse ağlayacaktım şok ve üzüntüden.. Sonra diğer gözünü kapatıp, öteki gözüyle ekranı seyrettirdi. Gene gözü açıkken normal gözüktü ve bu kez kapattığı öteki gözü kayıyordu… Anlayacağınız, çocuğun iki gözünde de kayma vardı.. Gözünde bir rahatsızlık olduğu artık aşikardı ama ne olduğunu birazdan anlayacaktık… Doktorumuzun bilgilendirmesine göre, iki gözün birden kayması daha iyi bir sonuçmuş. Tek göz kaymaları daha problem demekmiş… Sonrasında 2 farklı damla damlattık çocuğun gözüne ki burada damla damlatılırken çocuğun canını acıdığı ve gözleri yandığı için hem damlatmak zor oldu hem de çocuk çok ağladı. Bu damla ile uzun bir müddet de görüşü sıfırlanıyormuş sanıyorum. Gözbebekleri belki 1 günden biraz daha fazla zamandır çok büyüktü… Damlaları damlattıktan yaklaşık yarım saat kadar sonra tekrar ekrandan gözlerini inceledi doktorumuz ve ekrandaki şekilleri tekrar gösterdi. Bundan sonra sonuç belliydi; 5 derece hipermetrop ve 0,25 derece astigmat vardı… Duyduğuma inanamadım. 5 derece diyordu… Daha önce gözle ilgili hiçbir bilgim ve tecrübem olmadığı için algımda doğru olup olmadığımı da teyit etmek istedim; yani 5,25 derece kalın camlı olacak kadar Güneş’in gözleri gerçekten de bozuk muydu??? Doğru mu anlamıştım; evet, doğru anlamıştım… Göz kaymasının nedeni ise aşırı derecede bozukluktan kaynaklanıyormuş ve biz erken farketmişiz bu durumu. Suçluluk hissinden sonra doktorumuzdan bunu duymak beni biraz rahatlattı tabi..  22 yaşına kadar gözlük takacak, 22 yaşından sonra şayet kendisi isterse ameliyatla bu rahatsızlığından kurtulabilecekmiş. Seçimi 22 yaşında kendisi yapacak artık.. İlk etapta 5,25 derece çok fazla olduğundan, bize 3,25 derece gözlük verdi doktorumuz. 3 ay sonra da ikinci kontrolümüz gerçekleşecek..
Gözlüğünü ilk taktığındaki tepkisini görmenizi isterdim. Gözlüğü takınca şaşırarak ve gülümseyerek çevresine baktı ve sonra elini yanağıma koyup “anne yüzün çok keskin” dedi. Meğer çocuk hep bulanık görüyormuş.. Bunu kendi bilmediği için ifade edemiyor ve zaten farkında da değilmiş de… Babası “nasıl kızım, iyi görebiliyor musun?” diye sorduğunda, “görebiliyorum tabii, lambayı da görebiliyorum” deyince o anki üzüntümüzü ifade edemem size.. Bu cümle ile canımızı yaktı, çok ağır geldi bu cümle… Sonrasında duvarları elliyor, “anne halıyı da görebiliyorum” gibi cümleler kuruyor ve şaşkınlıkla mutluluk arasında bir duygu halinde olmaya devam etti. Gözlüğünü ise hiç çıkarmadı çünkü gözlük takınca net görebilmekten memnun. En büyük sıkıntımız küçük bir suratı olduğu için gözlük gözüne her halukarda büyük geliyor ve maalesef sürekli gözlükte parmak izleri…

CocuklardaGozBozuklugu

CocuklardaGozMuayenesi

Çocuklarda Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Erken teşhis ve tedavi için,

 • Hiç vakit kaybetmeden ilk göz muayenesi yeni doğduğunda,
 • 1 – 1,5 yaş aralığında,
 • Daha sonrasında da eğer göz sağlığı iyi ise, okul öncesi bir kez daha
 • Ve okul sürecinde bir kere daha rutin olarak muayeneleri tekrar ettirmek gerekirmiş.

Hangi Durumlarda Çocuklarda Göz Rahatsızlığı Olabilir?

 • Gözlerde kayma,
 • Televizyonu yakından izleme veya baktığı cisimlere yakından odaklanma,
 • Ailede genetik olarak gelen bir göz rahatsızlığı söz konusuysa,
 • Başını yana eğerek bakma,
 • Gözlerde sulanma veya çapaklanma,
 • Erken doğum olan çocuklarda (prematüre),
 • Sık sık göz ovuşturma,
 • Göz bebeği canlı bir siyah yerine daha farklı ya da beyaza yakın görünürse,
 • Gözü kısarak bakma,
 • Göz titremeleri,
 • Sık sık rastlanan göz kaşınması,
 • Göz kamaşması (Güneş anne gözüme güneş geliyor diyordu, sanırım çocuğun gözleri kamaşıyordu, aslında derdini anlatıyormuş… )

gibi durumlarda göz muayenesine devam edilmesi gerekliymiş.

Sevgilerimle,
Sağlıklı günlerde..

birannetavsiyesi@gmail.com

4 Yorum

 1. ama çok yakışmış prensesime ya buna şükür Allah şifasız hastalık vermesin yeter ki bizim ailede göz sorunları genetik benim 3 numara ve yıllardır lens kullanıyorum Yağız ın da 3 numara ve uzun süre gözlük kullacak Ela ya da baktırsam iyi olacak biraz ihmal ettim 🙁

  • funda bayrak

   Merhabalar bizde gittik göz doktoruna bizim kayma wardi gözümüzde maalesef bizde 2 buçuk yaşında gittik sonuç bizimde 5 numara gözlük başlarda takmak istemedi yanlış numara mı werildi diye düşündüm şuan takiyo ama yine bi başka doktora götürmek istiyorum Allah kolaylık versin hepimize ..

MENÜ