Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Operasyon ister basit olsun ister zor; bir annenin evladına ameliyat kıyafetlerini giydirip de ameliyathanenin kapısından uğurlamak kadar zor bir şey yokmuş… Hele o sırada ikinci bebeğinize hamile olup da, onun da erken doğum riski varsa ve mecburi yatak istirahatiniz varsa daha da zor.

Güneş’in gelişimi ve yaşı gereği birçok kişi ameliyat ettirtmememizden yanaydı. Çocuk daha küçük, üstelik henüz neye alerjisi olduğunu bilmediğimiz alerjisi var. Küçük yaşta alerji testi yaptırılmadığı için neye alerjisi olduğunu da henüz öğrenemiyoruz. Öte yandan geceleri rahat uyuyamıyor, zaten iştahı olmadığı gibi iki lokma yiyeceği varsa da onu bile yiyemiyor, uyku esnasında birkaç saniye nefessiz kalıyor, iyice tıkanıyor, konuşurken bile doğru düzgün nefes alamıyor, artık sürekli burnu akıyor, sık hastalanıyor ve orta kulak iltihapı oluyordu.

En çok da anestezi bizi korkuttuğu için aslında, çekimser davranıyorduk. Bu yüzden de Güneş’i gerçekten güvenebileceğimiz bir doktora emanet etmeliydik. Birkaç doktor ziyareti, daha önce ameliyat olmuş kişilerin hikayeleri, alanında uzman doktor araştırmaları derken, sevgili hocam Yalçın Varnalı’ya güvenebileceğimizden artık emindik. Çocuğa yaklaşımı, deneyimi, bilgisi, tecrübesi, güveni, anlayışı ve insanı rahatlatan enerjisinin yanı sıra başarılı bir geniz eti ameliyatı ile zaten kendisine hem duacıyım hem de çocuğum sağlığına kavuştuğu için çokkkkkça mutlu… Bir günde karar verilmiş bir ameliyat ve sonrasında da bol oksijenli, rahat uykulu geceler bize şükürki..

Peki geniz eti ameliyatı ne derece gerekli, yapılması ya da yapılmaması durumunda nelerle karşılanılır; kısaca araştırdıklarımdan ve hastaneden edindiğim bilgilerden bahsetmek gerekirse;

Memorial Hizmet Hastanesi Op. Dr. Yalçın Varnalı
Memorial Hizmet Hastanesi Op. Dr. Yalçın Varnalı

Geniz Eti Hastalığının Tanısı ve Nedenleri

Geniz eti burnun arkasında, bademcik benzeri bir yapıymış. Aslında her çocukta geniz eti varmış fakat çocuk 14 – 15. ayından sonra geniz eti büyümeye başlarsa ya da iltihaplanırsa bu durum, hastalık olarak kabul edilirmiş. Büyüyen geniz eti solunum yolunun üst kısmını tıkar ya da daraltır, böylece yanında bulunan orta kulağı havalandıran östaki borusunun çalışmasını engeller ve nefes almayı da normal salgıların akmasını da engellermiş. Bu nedenle de çocukta;

  • Horlama, burunda solunum bozulması, ağızdan soluma,
  • Burun, geniz ve sinüslerde sık tekrarlanan iltihaplanmalar,
  • Ağır işitme, orta kulak iltihapı, orta kulakta sıvı birikmesi,
  • Boyunda bezelerin büyümesine neden olurmuş.

Operasyonda girişim, genel anestezi (narkoz) altında yapılırmış. Operasyon sonrasında burun solumasının genellikle çok çabuk düzeldiği görülürmüş. Bazı hastalarda, geniz eti büyümesi tekrarlayabilirmiş. Geniz eti büyümesi tekrarlayan hastalar da bir süre sonra tekrar ameliyat olması gerekebilirmiş. Genellikle 14 yaşından sonra da geniz eti rahatsızlığı kendiliğinden geçermiş fakat 14 yaşına kadar da aşağıdaki nedenlerden dolayı, aslında rahatsızlığı olanların operasyonu gerçekleştirmeleri gerekliymiş:

Geniz Eti Büyümesinin Riskleri

Geniz eti zamanında alınmazsa;

  • Kronik orta kulak iltihapı ve sinüzitler,
  • Devamlı ağız solumuna bağlı olarak yüz ve çene kemiklerinde şekil bozulması yani yüz şeklinin değişimesi,
  • Çene kapanma bozuklukları,
  • Dişlerde çarpılmalar,
  • Bilimsel olarak kanıtlanmasa da gelişim geriliği ve iştahsızlık,
  • Vücuda yeteri kadar oksijen alınamadığı için yorgunluk ve büyüyememe

Ameliyattan sonraki ilk gecemiz çok huzurlu geçti şükür. Bebeğimin rahatça uyuduğunu görmek, onun kaliteli uyku uyuyabildiğini seyretmek, ağzı köpürmeden ya da çenesini açmasına gerek kalmadan, horlamadan uykuya daldığını izlemek nasıl huzur verici. Umarım bu ameliyat iştahına da iyi gelir, daha da iyi gelişim gösterir ve hep üzüntüsünü çektiğim iştahsızlığını da bundan sonra yaşamaz.

Tüm çocuklarımıza sağlık,
Annelere de huzurlu geceler diliyorum.
Sağlıklı bedenlerde, gözlerini kapatıp uykuya dalabilmek gibisi yok…

birannetavsiyesi@gmail.com

2 Yorum

MENÜ