Çocuklar İngilizce Nasıl Öğrenir?

Yabancı dilin önemi üzerine aslında çok fazla konuşmaya gerek yok çünkü gerek güncel yaşamımızda gerekse eğitim anlamında ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Hatta çoğumuzun yeterli ingilizcesi olmaması sebebiyle bunun zorluklarını da yaşıyoruz. Bu sebepledir ki çocukların akıcı ingilizce konuşabilmesi için en güvenilir, hızlı ve kalıcı yol nedir; hepimiz araştırmasındayız. Ki Londra’ya gittiğimde “İngilizceyi doğru şekilde konuşmakla ilgili” ciddi bir idrak da yaşamıştım ve o günden sonra bilhassa çocukların ingilizce eğitimi üzerine ağırlık verdim. Çünkü orada iken gördüm ki ne ben onların konuşmalarını net anlayabiliyorum ne de onlar benim İngilizcemi anlayabiliyor. O yüzden öyle bir yöntem ya da eğitim metodu bulmalıydım ki, çocuklar İngilizceyi doğru telaffuz ile öğrenmelilerdi. Bunun için de ya ana dili İngilizce olan eğitimcilerle çalışma imkanı oluşturmalı ya da yurt dışında yaşamalıydık. İkinci seçenek şu an için uygun olmadığından, o halde ana dili İngilizce olan eğitimcileri bulmak konusunda bir yol, bir eğitim ya da bir seçenek var mı; onu araştırmalıydım. Ki araştırmaya girince de insanın ulaşamayacağı hiçbir şey yokmuş; bunu da net olarak bir kez daha anlamış oldum.

Ve arkadaşlarım, beni tanırsınız, kolay kolay öyle reklam işlerine de girmem lakin Novakid’in etkisini ve “kalıcılığını” gördükten sonra gönülden destekledim; hem çocuklarım için, hem de naçizane sizlere de ulaştırabilmek için. İndirimine de birazdan değineceğim ama önce artılarından bahsetmek istiyorum. Önemli noktalarından bir tanesi; çocukların yaş aralıklarına göre ders işlemeleri. Çocuk kaç yaşında ise, o yaşına uygun ders görüyorlar. Mesela Hira ile daha çok oyun oynayarak, eğlenceli ilerlerken Güneş’in yaşı sebebiyle daha sohbet tadında geçiyor. “Çocukların ders saatlerini ve öğretmenlerini sevmesi”, o dersi sevmesi ve derste başarı göstermesi ile de bire bir bağlantılı bir durum. Ve çocuğun dilini, “öğretme methodunu”, eğitimi de önemsedikleri için, bu işin de piri oldukları için doğrudan da kalıcı bir ingilizce sağlıyorlar. Ayrıca hocalarımızın ana dili ingilizce olduğu için bu da bu dersleri önemli ve kalıcı kılan bir diğer etki oluyor. Tüm bunların yanı sıra çocuğun yabancı dili ingilizce olan biriyle konuşabildiğini görmesi onu sosyal olarak da, özgüven olarak da güçlü kılıyor. En çok teşekkür geri bildirimi aldığım konulardan biri filial eğitim iken bir diğeri de ingilizce eğitimi olmuştu sosyal medya hayatım boyunca.

İndirim kodunu paylaştıktan sonra biraz da size çocuk dünyası üzerinden detaylarına değineceğim müsaadenizle. Üyelik ve deneme dersine katılıp, sonrasında büyük harflerle, Türkçe karakter kullanmadan “SULE” yazarak, tüm üyeliklerde hem indirim hem de hediye derslerden faydalanabilirsiniz. İndirim için bu linkte tıklayabilirsiniz. LİNK İÇİN TIKLAYINIZ. Bu indirimden de, bu eğitimden de faydalanabilmenizi yürekten diliyorum. Mesela Güneş, İngilizce fraktal geometriden bahsedecek ve sunum yapacak seviyeye geldi.

Burada şimdi konuya bir ara verip, kısaca bir görüşümü de aktarmak istiyorum: İngilizce, matematik, enstrüman ya da eğitimi verilecek herhangi bir konu ki buna okul da dahil; çocuğa eğitimi verilecek olan ders, “zorunluluk” veya “kural” alt mesajı ile aktarılırsa, bu durum çocukta vazgeçme, pes etme, dersi sevmeme, stres ve başarısızlık korkusu gibi birçok nedene yol açarken, çocuğa bunu “oyun” olarak aktarmak ve bu dersten zevk alabileceği ortamlar eşliğinde ona sunmak ise hem dersi sevdirir hem de çocuk anlayarak, başararak ve isteyerek devam eder. Zaten “oyun” çocuklar için bir öğrenme metodudur ki bırakın çocukları, ben bile bir görev üstlendiğimde ya da yeni bir şeyler öğrendiğimde bunu kendi içimde “oyuna” çevirdiğimde o işi yapmaktan zevk alıyorum. Bunun sebebi ise beynimizin hedonist olmasından kaynaklıdır. Beyni ikna etmenin ya da ona bir şeyler öğretmenin yolu da, (her alanda) ona haz verecek şekilde öğretmektir. O yüzden sürekli haz verene yönelmek de bizim için aslında en uygun davranış biçimidir. Sokrates’in öğrencisi Aristippos’un öğretisi hedonistin anlamı hazcılıktır ve felsefi bir görüştür.

Felsefe ve hedonizmden kısaca bahsettikten sonra İngilizce eğitimine geri dönebilirim 🙂 Hangi okul, hangi kurs, hangi eğitmen ve evime ne kadar uzaklıktalar, bütçeler uygun mu, sürekli ve kararlı bir şekilde çocuklara eğitimi verdirebilir miyim, eğitimi alacakları yerde çocuklar doğru öğrenebilecekler mi, fayda görecekler mi ve sevecekler mi diye uzun araştırmalardan sonra da birkaç farklı eğitim alanı ile de ilerledim ama sonra gördüm ki en iyisi Novakid. Novakid aslında ana dili İngilizce olan eğitmenlerle online görüşüp İngilizcenizi geliştirebileceğiniz bir uygulama. Çocuğunuzu ana dili İngilizce olan hoca ile sizin seceçeğiniz saatte ve yerde görüştürüp online olarak İngilizcesini geliştirmesini sağlıyorsunuz. Online olduğu için laptop ya da ipad ile dışarıda olduğu zamanlarda da dersle girebiliyorlar. Sonrasında da eğlenceli alıştırmalarına giriyorlar. Ders için bir yere gitmeye gerek kalmadan, saat ve tarih aralığını kendimiz seçerek, tamamen benim gözetimimde ve ana dili İngilizce olan eğitmenlerle çalışma ortamı sağlıyor.

Değerlendirin arkadaşlarım. Geleceğimiz için, eğitim için, bilinç için, daha iyi anlaşabilmek için, iletişimden kopmamak için, hepimizin yararına olması için. Sevgimle selamlıyorum.

Üyelik ve deneme dersine katılıp, sonrasında büyük harflerle “SULE” yazarak faydalanabilirsiniz #işbirliği

Deneme Dersi ve Üyelik İçin Tıklayınız

Yoruma kapalı.

MENÜ