Çocuk Susar Sen Susma Demekten Daha Fazlasını Yapabiliriz

?Çocuklarımı severken asla özel bölgelerine dokunmadığım gibi, bu bölgeler hakkında şaka bile yapmıyorum.
?Çocuklarımı öpeceksem mutlaka önce onlardan izin alıyorum. Onların izni olmadan ben bile onları sevmiyorum
?Hira da dahil, çocukların üzerini değiştirecekken yine onları bilgilendiriyorum. Sonuçta bedenlerine dokunacağımı bile bilmeliler, “farkında” yaşamalılar.
?Onlara onlardan fiziksel olarak güçlü olduğuma dair bir mesaj hissetmesinler, oyun oynarken bile kendilerini çaresiz hissetmesinler diye, kendilerine karşı güç uygulanabilecek hiçbir harekette bulunmuyorum (kımıldayamamacasına sıkıştırılan oyunlar vs). ?“Sen istemediğin sürece kimse sana dokunamaz” diyorum. “Gerekirse bağırabilirsin, özellikle de tanımadıklarına karşı” diyorum
?”Aaa ne kadar ayıp, hadi öp amcayı sen de” gibi müdahalelerde asla bulunmuyorum ve çocuğun her tavrına da saygı gösteriyorum. ?Tanımadığı insanlar çağırırsa, hemen bağırarak uzaklaşmasını ve bana anlatmasını söylüyorum.
?”Annene söyleme” başta olmak üzere, benden gizlenmesi istenilen ya da seni korkutan, tehdit eden olursa muhakkak bana haber vermesini ve korkmamasını; bana da kimsenin zarar veremeyeceğini, güçlü olduğumu söylüyorum.
?Özel bölgelerin neresi olduğunu anlatıyorum.
?Her nerede olursak olalım, çocuklarıma belli etmeden onları ve yanındakileri dikkatle gözlemliyorum. Üstelik “ondan zarar gelmez” mantığını taşımadan bunu yapıyorum. Yazılım dili sadece 1 ve 0’dan anlar. Olasılık yoktur. O yüzden bilgisayar kod dili gibi düşünmekte fayda var bence.
?Çok sık gezmeme rağmen, çocuklarımı kimsenin kucağına asla vermiyorum. İzinsiz sevmeye kalkarlarsa da, beden dilim ile bundan hoşlanmadığımı belli ediyorum. Kabaca asla değil, fakat mesafemi koruyarak. Buna rağmen anlamazlarsa, o zaman uyarıyorum. Karşı tarafın ne düşündüğünden çok, çocuklarımın emniyeti daha önemli!
?Polise güvenebileceğini anlatıyorum ve polisle asla korkutmuyorum.
?“Çocuğu Zorla Seven Yabancılar” ve “Mahremiyet Eğitimi Hakkında Ne Kadar Bilinçliyiz?” yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

??Lütfen yayalım?

Yoruma kapalı.

MENÜ