Çocuk Susar Sen Susma Demekten Daha Fazlasını Yapabiliriz

🌼Çocuklarımı severken asla özel bölgelerine dokunmadığım gibi, bu bölgeler hakkında şaka bile yapmıyorum.
🌼Çocuklarımı öpeceksem mutlaka önce onlardan izin alıyorum. Onların izni olmadan ben bile onları sevmiyorum
🌼Hira da dahil, çocukların üzerini değiştirecekken yine onları bilgilendiriyorum. Sonuçta bedenlerine dokunacağımı bile bilmeliler, “farkında” yaşamalılar.
🌼Onlara onlardan fiziksel olarak güçlü olduğuma dair bir mesaj hissetmesinler, oyun oynarken bile kendilerini çaresiz hissetmesinler diye, kendilerine karşı güç uygulanabilecek hiçbir harekette bulunmuyorum (kımıldayamamacasına sıkıştırılan oyunlar vs). 🌼“Sen istemediğin sürece kimse sana dokunamaz” diyorum. “Gerekirse bağırabilirsin, özellikle de tanımadıklarına karşı” diyorum
🌼”Aaa ne kadar ayıp, hadi öp amcayı sen de” gibi müdahalelerde asla bulunmuyorum ve çocuğun her tavrına da saygı gösteriyorum. 🌼Tanımadığı insanlar çağırırsa, hemen bağırarak uzaklaşmasını ve bana anlatmasını söylüyorum.
🌼”Annene söyleme” başta olmak üzere, benden gizlenmesi istenilen ya da seni korkutan, tehdit eden olursa muhakkak bana haber vermesini ve korkmamasını; bana da kimsenin zarar veremeyeceğini, güçlü olduğumu söylüyorum.
🌼Özel bölgelerin neresi olduğunu anlatıyorum.
🌼Her nerede olursak olalım, çocuklarıma belli etmeden onları ve yanındakileri dikkatle gözlemliyorum. Üstelik “ondan zarar gelmez” mantığını taşımadan bunu yapıyorum. Yazılım dili sadece 1 ve 0’dan anlar. Olasılık yoktur. O yüzden bilgisayar kod dili gibi düşünmekte fayda var bence.
🌼Çok sık gezmeme rağmen, çocuklarımı kimsenin kucağına asla vermiyorum. İzinsiz sevmeye kalkarlarsa da, beden dilim ile bundan hoşlanmadığımı belli ediyorum. Kabaca asla değil, fakat mesafemi koruyarak. Buna rağmen anlamazlarsa, o zaman uyarıyorum. Karşı tarafın ne düşündüğünden çok, çocuklarımın emniyeti daha önemli!
🌼Polise güvenebileceğini anlatıyorum ve polisle asla korkutmuyorum.
🌼“Çocuğu Zorla Seven Yabancılar” ve “Mahremiyet Eğitimi Hakkında Ne Kadar Bilinçliyiz?” yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

🙏🏽Lütfen yayalım🙏

Yoruma kapalı.

MENÜ