Çocuk Kitapları Seçimi

Kitap hem kendi hayatımda, hem de çocuklarımın hayatında her zaman var etmeye çalıştığım bir yaşam biçimi. Benim için kitap bazen bir terapi, bazen farkındalık, bazen genel kültür, bazen bir bilgi, bazen de hayal dünyama yolculuk için açılan bir kapı. Hani derler ya “çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi?” Bence ne okuduğun ve nereyi gezdiğinle ilgili ilgili bu sorunun cevabı. Doğru kaynakları okuyor ve doğru yerlerde geziyorsan, bu sorunun cevabına da doğru yanıt bulabilirsin 🙂

İşte bu denli önemli olunca da konu, çocuklarım için kitap seçiminde de ince eleyip sık dokuyorum. Her çocuk kitabını çocuklarıma almıyorum. Kitapları satın almadan önce muhakkak önce kendim okuyorum. Çünkü özellikle de 0-6 yaş dönemi bilinçaltı açısından bu denli kritik ve önemli bir dönem ise, onlarla okumayı seçeceğim kitabın içeriği de benim için önemlidir. Ayrıca bildiğim bir şey daha var ki; kitap okumak iq’yi de geliştirir.

  • Kitap doğru mesaj veriyor mu?
  • Duygusal zekasını geliştirmek adına, işlenilen konular ve cümleler doğru seçilmiş mi?
  • Resimlendirmeler hem renk, hem çizim, hem de çocuğun yaşı için uygun mu?
  • Kitabın çocuğa katmak istediği ve ona öğretmeyi hedeflediği konu yaşı için uygun mu ve bunu başarabiliyor mu?
  • Farklı kelimeler içeriyor mu; yeni kelimeleri de öğrenebilmesi için?
  • Yayınevini incelediğimde, genel olarak nasıl kitaplar içeriyor?
  • Yazar ve çizerin özgeçmişi ne derecede iyi?
  • Satın aldığım kitabı okuduktan sonra, kitapta işlenilen konu üzerinde yeni bir oyun, masal ya da sohbetle farkındalığı artırabilir miyiz?

Genel olarak, bir çocuk kitabında bu özellikler benim için çok önemli. O yüzden hamilelik dönemimden itibaren yani yaklaşık 5 yıldır çocuk kitaplarıyla yakından ilgiliyim. Bazı kitapların içerikleri inanamayacağım kadar tuhaf, bazı kitaplar ise yeterli değil iken bazı kitaplar var ki, artık birçok kere deneyimleyip memnun kaldım isem, artık gözüm kapalı da güvenerek satın alıyorum.

Bu kitapların başında da Red House Kidz’in kitapları geliyor. Çünkü her yaştan çocuğa çok doğru ve nokta atışı bilgiler sunuyor. Hira’ya da, Güneş’e tam vermek istediği konuyu harika işliyor. Öyle ki, her ikisi de kitabı okuduktan günler hatta haftalar sonra bahsediyor ve çevresinde gördüğü şeylerle ilişkilendirip örnek olarak sunabiliyorlar. Bu, kitabın ne kadar başarılı olduğunu, çocuğun kalbine de aklına da dokunduğunu ve üzerindeki etki olumlu ise seçimin de doğru olduğunu gösterir. O yüzden Red House’nin tüm kitaplarını gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Kitaplara internet üzerinden ya da tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Nasıl ki çocuğumuzun beslenmesine dikkat ediyorsak, kitap okumasına da bir o kadar özen göstermeliyiz. Çünkü kitaplar ufuk açar, hayal gücünü geliştirir, iq artırır, duygusal zekasını besler, farkındalık ve bilinç aşılar, empati kurmasını sağlar, düşünebilmeyi hızlandırır, bilgi aktarır, yeni kelimeler öğrenmesini sağlar, çocuğunuzla aranızda sohbet ortamı yaratır ve bebekliklerinden itibaren de okunması gerekir.

Bu kitaplara da, kitap dostlarına da benden kelimeler dolusu selamlar. Red House Kidz, teşekkürler <3

Yoruma kapalı.

MENÜ