Çocuk Gelişimi Üzerine Kitaplar

Sevgili anne ve anne adaylarının bana sıklıkla sorduğu bir soru var; çocuk gelişimi üzerine hangi kitapları okuyorum? Bu soruyu sormanızda Güneş’in payı var, biliyorum 🙂 ve bir kez daha güzel yorumlarınız için bu vesileyle teşekkür ediyorum. Bir önceki Anne Çocuk İlişkisi yazımda da, okuyup araştırdığım kitaplara değineceğimden söz etmiştim. Ben, şimdi en çok faydalandığım kitaplardan kısaca bahsetmek istiyorum. 

Anne Beynim Aç – Bahar Eriş 

Bahar Eriş’in ikinci kitabı Anne Beynim Aç, 2017’de çıkan bir kitap. Aslında 2013 yılında kitabın yazılmış olmasını çok isterdim kendi adıma çünkü temel olarak birçok konuyu, ebeveyn olarak birçok farkındalığı bizlere sunan çok dolu bir kitap. 

Güvenli Bağlanma – Adem Güneş

Çocuk gelişimi ve psikolojisine dair, bana en çok ışık tutan isimlerden biridir Sevgili Adem Güneş. Adem Güneş’in genel olarak kitapları hakkında yorum yapacak olursam özetle şöyle söyleyebilirim; kitaplarının dilleri her zaman akıcı ve kitaplar çok çabuk okunabiliyor. O kadar çok şey öğreniyorum ki her kitabında, sayesinde hem mümkün olabildiğince iyi bir rehber olmaya daha çok farkındalıkla gayret gösteriyorum, hem de aslında kendi çocukluğuma, kendi “nedenlerime” kadar inebiliyorum. 

Güvenli bağlanma kitabında, adından da anlaşılabileceği gibi bağlanma dürtüsünün öneminden bahsediyor. Sağlıklı ve doyum veren ilişki kurabilmenin, anne ile bağlanmadan tutun da romantik bağlanmalara, bireyin karar verebilmesine, bağlanmanın şiddetine ve daha birçok konuya değiniyor. Mümkün ise, hamilelik döneminde okunması gereken çok değerli bir kitap.

Annelik Sanatı – Adem Güneş

Kitap genel olarak annelik üzerine yazılmış olsa da, aslında annenin üzerindeki yüke de değinen bir kitap. Babaların da okuması gereken bir kitap. Aslında aile içi iletişime de değinen bir kitap. Bir bakıma, bir kadın olarak kendini analiz etme şansı sunan bir kitap.

Geliştiren Anne – Baba – Doğan Cüceloğlu

Sevgili Doğan Cüceloğlu. 15 yaş civarlarındaydım kendisini “Savaşçı” kitabı ile tanıdığımda. Yine o yaşlarımdayken bir televizyon programında çocuklar üzerine konuşurken kendisini dinlemiş, öyle de tanımıştım. Ses tonu, konuşurken verdiği huzur ve tabii ki kendisine duyduğum derinden saygımla her zaman yeri ayrı olan kıymetli bir psikolog yazardır Doğan Cüceloğlu. Savaşçı, İçimizdeki Biz, Korku Kültürü, Mış Gibi Yaşamlar ve İçimizdeki Çocuk; Doğan Cüceloğlu’nun okuduğum kitapları arasında fakat ben bu kez son kitabı olan Geliştiren Anne – Baba kitabından bahsetmek istiyorum.

Kitap tabiidir ki  farkındalığı artıran, çocuğun gözüyle anne babaya seslenmeye çalışan, çocuğa saygı ve sevgiyle yaklaşabilmenin değerinden bahseden, güven içinde büyüyen, gelişen bir toplum oluşturmayı hedefleyen, mümkünse de hamilelik döneminde okunması gereken müthiş bir değer. 

Damdan Düşen Psikolog da benim henüz okuyamadığım ama okumayı çok istediğim bir diğer kitabı.

Mahremiyet Eğitimi – Adem Güneş

Kişinin kendi bedenine saygı duymasından tutun da, kendini “koruyabilmesi”, aurasını bilmesine varana kadar tüm temel beden farkındalıkları üzerine, anne babaları bilinçlendiren ve çocukların sınırlarını öğretmeye yardımcı olan değerli bir kitap. 

Çocuklarda Cinsel Eğitim – Adem Güneş

Adından da anlaşılabileceği gibi, çocuklara mahremiyet eğitimini zarara uğratmadan nasıl cinsel eğitim verilebileceğine dair, anlatımı akıcı bir kitap. Çocuklarda cinsel eğitim üzerine okuduğum en güzel kitap. Bilhassa 3 yaştan sonra daha çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim. 

Doğal Ebeveynlik – Adem Güneş

Okurken en çok keyıif aldığım, “vay beee, demekki bu yüzdenmiş” dediğim, çocuğumdan ziyade kendimi analiz ettiğim, okunması elzem kitaplardan. Ruh yaşımı büyüttüğünü söyleyebilirim 🙂

Çocuğunuza Sınır Koyma – Robert J. Mackenzie 

Hani diyoruz ya kimi zaman “ay ne kadar şımarık bir çocuk”, işte çocuklarımızın “şımarık” olmasına engel olan, neyi neden yaptıklarını iyi ifade eden, hatta çocuklarıma sınır koyup kararlı davranmamı öğreten çok güzel bir kitap. Çok güzel örneklendirmeleri var. Çocuğa Karşı Kararlı Olmak mı Yoksa Otoriter Olmak mı? yazımda da gene kitabın kendisinden bahsetmiştim. Ara ara okuyucuyu sıkıyor fakat kitabın temelini alırsanız ve uygularsanız, çocuğun karar dengesinin sağlıklı olduğunu göreceksinizdir bana göre ve yine bence her evin kitaplığında olması gereken bir kitap. 

Çocuk Neyi Neden Yapar 1 / Çocuk Neyi Neden Yapar 2 – Adem Güneş

Çocuğunuza Sınır Koyma kitabına benzer ve akıcı bir dille anlatılmış bir kitap. Anne baba olarak çileden çıkmadan önce, altta yatan nedenleri anlamamızı sağlıyor. 

0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural – Adem Güneş

Çok hızlıca okunabilen, temel konulara kısaca değinen, bence mümkünse hamilelik döneminde bilhassa okunması gereken bir kitap. 

Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural – Adem Güneş

Çocuk eğitimindeki elzem konulara kısaca değinen, bir nevi “atlanılmaması gereken konular” sözlüğü diyebilirim. Faydalı, kısa, öz, farkındalıklı.

Çocuk Deyip Geçmeyin – Adem Güneş

Ahhh diyorum kısaca… Çocuğa saygı temelli, kısacası mutlaka okunulması gereken bir kitap. Çocuklar sandığınızdan daha akıllı, daha farkında ve lütfen çocuk deyip geçmeyin…

Doğru Bilinen Yanlışlar – Adem Güneş

Burada paylaştıkça farkediyorum aslında; Adem Güneş’in gerçekten bayağı kitabını okumuşum 🙂 Kitapların içeriği de başlıklar kadar net ve anlaşılır. Yine mümkünse hamilelik döneminde okunulması gereken, oldukça dolu bir kitap.

Her Çocuk Üstün Yeteneklidir – Bahar Eriş

Eğitimin, zeka gelişiminin yanı sıra bilimsel araştırmaların, dahilerin hayatlarından da bahsedildiği, zeka testlerinin gerekliliği ve güvenilirliği, çocuğum ne denli zeki, çocuğumun zeka gelişimi üzerine neler yapabilirim gibi soruların da cevaplarını bulabileceğiniz, aydınlatıcı bir kitap. Kesinlikle okunulması gereken, dopdolu bir kitap .

Bilinçli Bebek – Aletha Solter

Aslında anne bebek arasındaki tensel temasın ne denli önemli olduğunu, bebeğin ne kadar ağlamak istiyorsa o kadar ağlamasına izin verilip ağlamayı unutturmaya çalışmamanın önemini, anne bebek iletişiminin ne derece önemli olduğunu kavramamı sağlayan müthiş bir kitap. Lütfen; bebeğiniz kucağınızda kalsın. Bebeğinize onu sevdiğinizi söyleyin, onunla konuşun ve temas halinde olun. 

 

Benim genel ve elzem olarak tavsiye edeceğim birincil kitaplar bunlardır. Hepsi ayrı cevher ve hepsi ayrı yol gösterici. 
Hepimize faydalı olması dileğimle,
Tüm sevgimle

Yoruma kapalı.

MENÜ