Cani Annenin Annesi

Bazen düşünüyorum da, Anne kişi olarak hepimiz hayatımızı çocuklarımıza göre şekillendiriyoruz, önce çocuklarımızın öncelikleri geliyor, kendi istek ve arzularımızı ikinci plana atıyoruz, Onları öpüp koklarken ibadet tadında huzur hissediyoruz, Aşk’ın en saf haliyle onları yetiştirmeyi ve kollamayı hedefliyoruz..

Öte yandan da bazı haberlerde gerek üvey gerek öz annelerin çeşitli işkence, istismar, eziyet ve caniliklerini izledikçe aklım bir türlü idrak edemiyor. Nasıl oluyor da bu vahişlikleri mümkün olabiliyor? Ben o cani videoları izleyemiyorum bile, gözyaşlarıma hakim olamıyorum, keşke yüreğim büyüse büyüse büyüse ve tüm çocukları sevgiyle kucaklayabilse, böyle bir yeteneğim olabilse diye yakarıyorum. Sonra üzerine bir kez daha düşünüyorum; belayı hak eden bu canilere herkes gibi bela okumadan önce:

Tüm psikopatların neden ve nasıl, hangi durumlara karşı böyle zaaf ve canilikleri oluyor? Çıkan sonuç da; bu canilerin, çocukluklarında ailelerinden yeterince sevgi alamayıp, işkence görüp, iletişimin eksik olduğu sağlıksız ortamlarda yetişmelerinden kaynaklanıyor aslında her şey. O yüzden de diyorumki işte; tüm bu canilerin işledikleri işkencelerde asıl suç bu canilerin ailesindedir! Şöyle düşünün; bu suçları işleyen insanlar da aslında bir zamanlar bebekti, saftı, günahsızdı. İlk ihtiyaçları, benim her zaman savunup naçizane bahsettiğim sevgi ve kuvvetli iletişim kurabilme ihtiyaçlarıydı.Bu ihtiyaçları karşılanmayan çocuk, yaşadığı travmalardan dolayı da, hepimizin kanını donduran olayların cani karakterleri oluveriyorlardı.

Cocuk Sevgisi

O halde, dönüp dolaşıp gene tüm iş bizde bitiyor; biz kadınlarda, biz annelerde… Naçizane tavsiyem şudur ki; çocuklarınızı bol bol sevin. Onları koşulsuz sevin ve kuvvetli iletişim kurun. Onlarla oyun oynayın, birlikte aktivitelerde bulunun. Alnından öpün, onurlandırın, iyiki senin annen olmuşum deyin… Bir kadın gelişirse, bir toplum gelişir. Sağlıklı ve sevgi dolu bir gelecek, biz kadınların elinde! Biz farkındalıklarla ve saf sevgiyle yetiştirdikçe çocuklarımızı, nesillerimiz daha sevgiyle ve daha merhametle büyüyecek. Akıl sağlıkları da, gelişimleri de yerinde olacak. Bugün çocuklarımıza yaptığımız en büyük yatırım sevgi ve iletişim olsun! Bunlardan mahrum olmadan büyüyen her çocuk, kendi nesillerine, kendi evlatlarına da bu şekilde olarak sevilmeyi ve konuşmayı, anlaşmayı, çözüm bulmayı genetik kod olarak birbirine aktaracak. İşte en büyük iyilik insanlığa, farkında bir annenin çocuğunu böyle yetiştirmesi olacak!

Sağlam bir halkası olabilmek yaşam neslimizin,
Tüm annelere sevgimle…

info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ