Bir Oyun Aktivitemiz

Anne babaların, çocuklarının oyunlarına dahil olmalarındaki önemine daha önce de değinmiştim. Sevgi ve iletişim kadar  önemli olan birlikte kaliteli vakit geçirmek eylemine, yazıdan ziyade bu kez bir aktivitemizi paylaşarak sunmak istedim ki birlikte bir aktiviteyi daha uygulamaya geçirebilelim 🙂

Çizimi maalesef çok iyi olmayan bir anneyim ben. Bir çöp adam bile çizemiyorum, bu konuda da internetteki çeşitli sayfalardan kendi adıma bir kurs alıyorum 🙂 Şöyle ki, çöp adamın ötesinde araba çizebilmek, hayvanları çizebilmek, suratlar çizebilmek gibi temel ve basit çizimleri öğrenmeye, Güneş’e yetebilme adına bir şeyleri aktif olarak yapabilmeyi hedefliyorum. Öte yandan şöyle bir avantajımız var ki o da, babamızın güzel sanatlar mezunu olması. Bu sayede anne çöp adam bile doğru dürüst çizemezken ve 30 yaşından sonra resim yapmayı öğrenmeye çalışırken, babamız çizimleriyle neredeyse imkansızı bile bırakmadan bize destek olabiliyor. Hatta Güneş’in kendi yüzünü, anne babasının yüzünü, çizgi film karakterlerini, basit çizimleri daha gerçeklikleriyle çizip bize harika deneyimler sunabiliyor. Hazır elimizde böyle bir yetenek de varken, montessori eğitimini de destekleyerek Güneş için aktif oyun saatleri oluşturmayı hedefliyoruz.

Şimdi, o oyun saatlerinden biri olan, babamızla birlikte yaptığımız neşeli kurbağadan bahsedeceğim. Babamızın Eva kağıdından yaptığı kurbağayı, büyük karton bir koliye, kolinin her tarafını kağıtla beyaza kaplayarak, bir yüzüne de kurbağamızı yapıştırdık. Kurbağanın ağzını da deldik. Delik olan ağzına da, bizim ilkokul birinci sınıftayken sınıfta öğretmenimizin oynattığı fasulyeleri yedirmesi için bir kutu fasulye aldık. Şimdi Güneş, bu sevimli kurbağaya bu oyuncak fasulyelerden yedirterek karnını doyuruyor. Böylelikle de hem sorumluluk bilinci, hem de parmak gelişimini hedefledik. Aynı zamanda, bu oyuncak renkli fasulyeler küçük olduğu için, yutmaması ya da ağzına sokmaması için sürekli tembih de ediyorum ki; bu bir oyuncak fasulye. Asla ağzımıza sokmuyoruz, bu fasulyeleri yemeye çalışmıyoruz. Sadece kurbağamıza yedirme çalışıyoruz diyerek.

BirOyunAktivitemiz

Biz bu sevimli kurbağamızı çok sevdik. Onun karnının doymasına yardımcı olmak, fasulyeleri kumbaraya para atar gibi kolinin içine atmak da oldukça heyecan verici Güneş için. Gerçekten yuttuğuna da inanıyor olsa gerek 🙂

Tüm bunların yanı sıra, siz de benim gibi çizimi iyi olmayan bir ebeveynseniz, internetten bulduğunuz sevimli karakterlerden bazılarını çıktı olarak alıp, onları kolilere yapıştırıp bu oyun deneyimini birlikte aktif hale getirebilirsiniz. Elbette ki anne ya da babanın kendi çizdiğini çocuğun görmesi daha faydalı ve güzel fakat, sonuç olarak birlikte oyun oynamak için etkin olarak oynadığınızı çocuğunuzun görmesi de yeterli olacaktır.

Keyfiniz bol olsun,
Sevgiler bizden.
info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ