Bir Hamile Klavuzu

Hepimiz bilir ve söyleriz; her bebek mucizedir diye. Fakat anne olduğunda bu cümle söylemekten daha da öteye, gerçek bir idraka doğru sürüklüyor insanı. Bir mucizenin tam göbeğinde, merkezinde oluyorsun. 9 ay süren macerada, her şeye an an şahit oluyorsun. Minicik bir damlanın insana dönüşünü bedeninde seyretmek, o varlığı içinde hissetmek inanılmaz bir matematik!

Tıpkı ismini rüyasında öğrendiği gibi hamile olduğunu da rüyasında öğrenen ilginç bir anneyim ben 🙂 Hastanede testlerle hamilelik tasdiklendiği an anneliğin verdiği sorumluluğu seve seve ve hemen kabullendim. Kadın olmanın ilk kez belki de bu kadar güzel, bu kadar özel ve bir o kadar da ayrıcalık olduğunu bebeğimle birlikte anladım. Sağlıklı bir 9 ay geçirebilmek için beslenme, spor, gezi, psikoloji ve programların hepsini tek tek araştırdım. Ve işte onlardan bazıları:

Güzel Evim

İşe ilk başlayacağınız yer bence doktor seçimi olmalı. Doktorun anne adayına yaklaşımı, tecrübesi, güvenilirliği ve sizi ne kadar önemsediği çok önemli! Memorial Hizmet Hastanesi Doktor Meltem Eğilmez Kalkavan, benden önce tanıdığım 4 anneye güzel bir tecrübe yaşatmış müthiş bir insan! Bir kere zaten normal doğuma direkt teşvik ediyor, doğum sırasında da doulaya ihtiyacınız kalmıyor zaten, size sarılmayı, manevi güç vermeyi eksik etmiyor 🙂 Hamilelik boyunca annenin sağlığı, kilosu, yemesi gereken günlük besinleri, bebeğin durumu hakkında sizin kadar da özverili ayrıca. Doktor konusunda uzun lafın kısası; hangi hastane olacağından daha çok, hangi doktoru seçtiğiniz!

Gebelik boyunca en ideal ve doğru beslenme yolu, mümkün olduğunca az karbonhidrat ve bol bol sağlıklı besinleri tüketmekle başlar. Her gün 1 çay bardağı kadar ceviz, fındık, çiğ badem, kuru elma, kuru dut, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi gıda alımları çok önemli. Günde 1 tane yumurta da protein açısından oldukça yararlı fakat gebelikte yumurta konusunda herkes şanslı olamayabiliyor maalesef. Koku hassasiyeti nedeniyle bazı yiyecekler kötü kokar. Benim yiyeceklerle pek problemim olmamıştı ama kimyasal kokular nedeniyle 9 ay boyunca sıkıntı çekmiştim. Elimi yıkadığım sabundan tutun da, yanımda deodorant sıkmış biriyle aynı ortamda bulunmanın sonu istifraya kadar gidebiliyordu. Eşimin eve gelirken aldığı bir demet canlı çiçeği bile daha eve giremeden çöpe atmak zorunda kalmıştım… Kokulara karşı hassasiyet, çalışma ortamında da büyük bir sıkıntı demek. Bu, sosyal yaşantınızı da ciddi anlamda etkileyebilir.

hamileyim

Hamile Foto Cekim

hamile kadınlar

Hamilelik Dönemi Hamilelik dönemi

Hamile Psikolojisi

Yeşil çay da hamilelik boyunca uzak durulması gereken bir gıda. Protein ve folik asit tüketimleri de bilhassa ilk trimester döneminde oldukça önemli. Multivitamin ve folik asit takviyesini de zaten doktorunuz reçetenize yazacaktır. Et, kurubaklagiller, tahıllar, taze meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, proteinlerden mümkün olduğunca vücuda alınmalı. Gıdaları organik tercih etmekte de fayda var. Organik ürünlerde online alışveriş olarak lokum.com‘u kesinlikle tavsiye ederim. Günlük alışverişlerinizde de MacroCenter en iyi çözüm sunan market oldu benim için. Mineralli su, kefir, keçi sütü, organik ürünler, gerçek meyve suları ve daha birçok çeşidi bu iki yerden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yiyeceklerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de, hangi yiyeceği ne ile yenilmesi ya da yenilmemesi gerektiği hakkında bilinçlenmek. Acıbadem Hastanesi’nin gerçekleştirdiği Doğuma Hazırlık Kurslarında da doktorlar bu konuda daha geniş bilgi vereceklerdir. Benim en hassas olduğum konu, et ürünlerini tüketirken kesinlikle süt ve süt ürünlerinden (ayran da dahil) hiçbirini tüketmemem. Aynı şekilde ıspanak ve pekmez için de geçerli. Çünkü demir içeren gıdalar kalsiyumla birlikte tüketilince demirin emilimi azalır! Ki demire de hamilelik boyunca çok ihtiyacınız olacak! Balık yemek de çok önemli ve tabiki, oruç tutmayı çok sevdiğim halde hamileliğim boyunca tutmamıştım, bu konuda da dikkat etmelisiniz. Süt ve süt ürünlerini ise meyve ile tüketmek daha da faydalı.

Ve sıra geldi benim en sevdiğim iki konudan bir tanesine; Yoga! Gebelik boyunca yapacağınız spor çeşitleri bellidir; pilates, yoga, yürüyüş ve yüzme. Yaz aylarında zaten yazlığa her gittiğimde yüzüyordum. Havuzu ise sadece hamilelikte değil, hiçbir zaman tercih etmemenizi öneririm. Ömrüm boyunca sadece balayımızda havuza girmiştim ki o da balayında problem yaşamamak için 🙂 Villamda kendime özel, asla ortak kullanılmayan bir havuzum olursa ancak o zaman havuza girerim, onun dışında ne özenirim ne de isterim. Hele ki hamileyseniz hakikaten daha da tehlikeli olabiliyor. Doktorum Meltem Hanım’ın da iznini aldıktan sonra, YogaŞala‘nın Etiler şubesinde yoga yapmaya başladım. 16. haftadan 37. haftaya kadar haftada 2 gün, bazıları ise haftada 3 gün yoga yaptım. Tabi akşamları eve gelince müzikle birlikte yaptığım yoga hariç! Beden, zihin ve duruş konusunda size çok yardımcı oluyor Yoga. Güneş Hanım birazcık büyüyünce kızımla birlikte de gideceğiz zaten, yogayı bırakmayı hiç ama hiç düşünmüyorum 🙂 Hamilelikte göbek büyüdükçe merkeziniz değiştiği için duruş bozuklukları, sırt ve bel ağrıları yaşarsınız. Ben daha 3 aylık hamile iken belimde ciddi ağrılar hissediyor hatta uzun yol yürüyemiyordum. Yogayla tanıştıktan sonra neredeyse hiç ağrım kalmadı diyebilirim. Derin nefes alımları, omurilik duruşu, psikolojik rahatlık, zihin temizlenmesi gibi birçok konuda yardımcı bu mucizeyi her deneyimleyişimde bebeğimin de içimde daha çok hareket ettiğini hissediyordum. Derin gevşeme tekniğinden sonra da, bugün bile daha rahat uykuya dalabiliyorum. Uykuyla ilgili sıkıntı yaşadığımda derin gevşeme tekniğini uygulayıp rahat bir uyku çekiyorum. Yürüyüş ise her gün en az 1 saat yürüyordum. Doğumdan 4 gün önce ise tam 8 saat yürümüştüm 🙂

Değişen hormonlarınızdan ötürü, hamilelik boyunca gelgitler yaşamanız da neredeyse kaçınılmaz! Duygusal değişimler, sinir ve alınganlık gösterebilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak kişi eşiniz. Eşinize bunu izah edip daha ilk zamanlarda bilgilendirmekte fayda var. Bu konuda dünyanın en şanslı kadını olduğumu düşünüyorum 🙂 Size yardımcı olan insanlarla birlikte olun, gerçekten de özverili insanlarla birlikte olmaya ihtiyacınız oluyor. Hamileyken sizinle diyalog problemi yaşayanlardan hiç olmazsa gebelik boyunca mümkün olduğunca uzak durun. Unutmayın ki sizin duygularınız bebeğinizin de duyguları. O’na gönderdiğiniz her kızgınlık, sinir, öfkeden bebeğiniz ciddi derecede etkileniyor. O yüzden başarabiliyorsanız bu tip insanları en azından gebelik boyunca hayatınızdan çıkarın. Hiçbir şey bebeğinizin duygu durumu ve sağlığından önemli değil.

Hamile blog Hamile Konsept Cekim Hamile Konsept Cekim

Hamilelik donemi

Hamilelik Hamilelikte sağlık Hamile Yogası Hamile Psikolojisi

En sevdiğim ikinci bir konu da hamilelik fotoğrafçılığı 🙂 7 aylık hamileyken Altınoluk’ta Papazlıkhan Butik Oteli tercih ettik. Burası inanılmaz güzel bir otel. Cibinlikli, rengarenk, tuğla ve ahşaptan bir oda, duvarlar tamamiyle otantik, Altınoluk’un tüm manzarasının ayaklarınızın altında olduğu muhteşem bir yer. Sahibi Ayfer Hanım da çok tatlı bir kadın. Ama bu şahane oda balayı odası. Özellikle balayı odasını istediğinizi belirtin. Diğer odalar da güzel ama, bizim oda özeldi. Üstelik Papazlıkhan Butik Otel, Altınoluk’un en class oteliymiş. Bir kısım çekimleri de evde yaptık. Fotoğraf çekimi için de Movidroom’u tavsiye ederim.

Güneşli Günler 😉

instagram.com/sulealkis

birannetavsiyesi@gmail.com

2 Yorum

  1. Peki bebeğinize isim bulmak neler yaptınız? En zorlu süreçlerden birisi değil midir?

    • Merhabalar,

      Evet, isim bulma süreci de anne adayları için gerçekten zorlu süreç fakat ben bu konuda biraz şanslıydım 🙂 Güneş’in adına nasıl karar verdiğimize http://www.birannetavsiyesi.com/calisan-anne-olmak/ yazımda bahsettim. Hira’nın isim babası da bizim için çok değerli olan biri. O karar verdi ve biz de uygun gördük. Diğer anne adayları belki sizden faydalanabilirler bu konuda.

      Çok sevgiler

MENÜ