BirAnneTavsiyesi Kimdir?

Güneş’in doğumuyla birlikte çalışma hayatıma ara verip, bebeğimle kendim ilgilenmeye karar vermiştim. Daha önce çocuk bakımı hakkında ne bir tecrübem ne de bir bilgim olmadığı için anneliğimin ilk zamanlarında zorluklar yaşamıştım. Zira çocuk sevmek her zaman hobimdi fakat onlarla ilgilenmek, gelişimlerini desteklemek, psikolojilerini araştırmak, ebeveyn sorumlulukları, motor becerilerinin gelişimi, dil gelişimleri, faydalı kitap ve oyuncaklar,  meme emmesini desteklemek, memeden kesmek, uyku düzeni, hastalıkları, anne çocuk birlikte oynanacak oyunlar ve daha niceleri hakkında henüz bilgi sahibi değildim. Üstelik ne ev temizliğinde yardım edecek biri, ne de bebek bakımında yardım edecek biri vardı yanımda. Tek başıma hem elimden geldiğince en iyi şekilde anne olmaya çalışmak, hem de ev temizliğimi, yemeğimi ve sosyal hayatımı idame ettirip, bir de yine mümkün olduğunca bakımlı olmaya çalışmak da her anne gibi benim de hedefimdi. Bu hedefi kendim belirlemiştim ve yardımcı olacak kimseyi özellikle istememiştim.

İlk hamileliğimle beraber çocuk gelişimi ve bakımı üzerine okuyup araştırmaya başladım. Doğru kaynaklardan doğru bilgilere ulaşmaya çalıştım. Çocuğumu büyütürken, edindiğim tüm bilgileri mümkün olduğunca ince eleyip sık dokumaya çalıştım. Doğruluklarını araştırıp, yine mümkün olduğunca uzmanına sordum. Bilhassa çocuklara sevgi sunulmasının, anneye bağlanmasının, çocuğa saygılı olunmanın, çocukla iletişimde kurduğumuz her cümlenin ne kadar da önemli olduğunu idrak ettiğimde, öğrendiklerimi naçizane tüm annelerle paylaşmaya karar verdim. Çünkü bu idrakla birlikte yeni bir idrak daha oluştu bende; bir kişiyi eğitirsek, önce kişinin kendisini ve daha sonra da toplumu eğitmiş oluruz. Bir kişinin mutluluğu ve dengeli ruh durumu, zekası, yetenekleri, aidiyeti, çözüm üretebilmesi, kendini tanıyabilmesi, kendine güvenmesi demek; ondan doğacak çocukların, neslimizin de mutlu bireyler yetiştirmesi demekti. Farkındalığımızı artırarak büyüttüğümüz çocuklar da kendi nesillerine faydalı olacak demekti. Bu yüzden kendi adıma çocuklarımız için ne yapabilirim diye düşündüğümde, doğruluğuna emin olduğum tüm deneyim ve bilgileri annelerle paylaşmaya karar verdim. Böylelikle de 2 yıl önce blog dünyasına adım attım.

Burada kendinizden bir öz, faydanıza olacak bir bilgi ve kendi çocuğunuzun da pırıltısını hissetirebilirsem, sayfayı ve blogu açma amacım yerine ulaşmış ve ben de bu güzel mutluluğu derinden tatmış olacağım.

Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirebilmemiz dileğimle,
-Şule ALKIŞ
facebook/birannetavsiyesicom
instagram/sulealkis
bir-anne-tavsiyesi-logo-footer

Yoruma kapalı.

MENÜ