Baba Çocuk İlişkisi

Bebek, bilhassa da ilk 2 yıl en çok da anneye ihtiyaç duyar. Belli bir döneme kadar kendisini annesinin bir uzvu sanır, güven duygusunu özümsemesi için annenin kucağına ihtiyacı vardır, korktuğu ya da üzüldüğü zamanlarda ilk önce annesini arar. Dolayısıyla da fiziksel gelişiminin yanı sıra, kişisel gelişimi açısından da anne, ciddi derecede önemlidir. 

Peki ya babalarımız? Onların da bebekleriyle alakalı olması, vakit ayırması da elbette çok önemlidir fakat baba çocuk ilişkisini araştırırken özellikle de gördümki çocuğun 3 yaşından sonra babayla ilişkisi daha da kuvvetlenmeli imiş. Özellikle de kız çocuklarının babalarıyla ilişkileri çok önemliymiş. Kız çocukları eğer babalarından yeterince ilgi göremeden ya da korkutularak büyürlerse, bu sevgi ihtiyacını büyüdüklerinde erkek arkadaş edinerek gidermeye çalışırlarmış. Eş seçimini etkileyecek kadar da önemliymiş. 

Baba Çocuk İletişimi

Güneş 3 yaşına girdiğinden beridir, babasıyla arasındaki iletişimini ve baş başa aktivitelerini daha da sıklaştırdık. Her baba gibi, bizim babamızın da çok yoğun bir çalışma programı var. Buna rağmen artık Güneş’le bir şekilde daha çok vakit geçiriyor, akşam geldiğinde baş başa oyunlar oynanıyor ve haftada bir kez sinema, müze, park, tiyatro, bilişim fuarları, yemek yemek gibi baba kız özel olarak dışarıda da bir aktivite yapıyorlar. Çocuğun ruhunun babasından da beslenmesinin önemini vurgulayarak, hayatında karar mekanizmasında babasının da rolü olduğunun önemini fark ettirerek babamızı artık baba kız aktivitelerinde daha da talepkar olmasını sağladık. 

Sonuç itibariyle, yaşam şartları ve koşuşturmalardan dolayı hepimizin de vakit sıkıntısı var. Bunu hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz. Fakat, çocuğun geleceğini ve kararlarını etkileyecek kadar önemli olan ve sevgisine de ciddi derecede ihtiyaç duyulan baba faktörü, çocuk için ciddi derecede önem taşıdığından dolayı mutlaka zaman ayırılmalıdır.

Sonuç itibariyle vakit ayır dersek, vakit yok derler. Bu yüzden de ben vakit ayırın değil, vakit yaratın diyorum. Çocuğuna vakit yaratan bir anne baba, çocuğun ruhunu da besliyor demektir. 

Zaman daha fazla akıp gitmeden, çocuk babaya da ihtiyaç duyarken, ona istediği zamanı verin sevgili babalar. Onların, onlara sunduğunuz para kadar onlara sunacağınız zamana da çok ihtiyaçları var.

yenidogan-konsept-cekim-17

Sevgilerimle,
instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com
https://www.facebook.com/BirAnneTavsiyesiCom/

2 Yorum

MENÜ