Ay Ay Bebek Beslenmesi: Fatmagül Yılmaz Öztürk

Bebeklerimizi büyütürken bir çok annenin -ki ben de dahil, sık karşılaştığımız sorunu bebek beslenmesidir. Kendi tanımımca, bebeğin damak zevki, seçimleri, birey oluşunun farkındalığına geçiş gibi bir çok durumu beslenme anında şekilleniyor. Bazen çok seçici olabiliyorlar ya da yemeği reddebiliyorlar.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyeni Sayın Fatmagül Yılmaz Öztürk, bir anne ve bir beslenme uzmanı olarak, ay ay bebek beslenmesi üzerine bilgileri blogta bizimle paylaşıyor. Tüm çocuklar yesin efendim, yesin  ki hem onlar büyüsünler hem de biz anneler mutlu olalım 🙂

Bebeklerde Beslenme

AY AY YENİDOĞAN BESLENMESİ

Bebeğimiz dünyaya geldiğinde onu yeni ortama hazırlayan ve ilk aşısını yapan besin Anne Sütüdür. Anne Sütü aynı zamanda bağırsaklarının çalışması ve sindirim enzimlerinin oluşma sürecinde en iyi besindir. Bebekler Anne Sütü ile bile yeterince gaz sorunu yaşıyorken mama ile beslendiğindeki durumu düşünmek bile istemem. Yeni doğan bir bebeğin barsaklarında süreç içinde sindirim enzimleri oluşur ve bu sayı artıkça bebeğin gaz sıkıntısı azalır. O nedenle bebek 4 aylık olana kadar gün gün bu konuda fark eder.
Bebeğimiz büyüdükçe ihtiyaçları artar. Bu dönemde ek besinler anne sütünün tamamlayıcısıdır. Anne Sütü 6 ay boyunca bebeğinizin su da dâhil tüm ihtiyaçlarını karşılar. Ek besinlere kesinlikle erken başlanmamalıdır. Bebeğinizin sindirim sistemi zamanla geliştiği için erken dönemde ek besinlere başlamak sıkıntı yaratır. Bebeğinizin hastalanmasına neden olur. Bunların başında da ishal gelir. Bebeklerde ishaller ölümcül olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu erken ek besinlere başlamak kronik rahatsızlıklar, diyabet ve astım gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini artırdığı ortaya koymaktadır.

Bu Dönemde Verilecek Ek Besinler:

Meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt gibi besinler bebeğe ilk başlanabilecekler arasında yer alır.
Ek Besinler Başlandığında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ek besinlere 4 – 6 aydan önce başlamayınız. Altıncı aydan önce ek besinlere başlanmaması bizim için idealdir.
•İlk başlanan ek besin ayına uygun olmalı ve tatlı olmamalıdır. Bu bebeğinizde tatlı alışkanlığı geliştirir ve gereğinden fazla enerji almasına neden olur. Kilolu bir bebek olma riski gelişir.
•Ek besinler önce bir tanesi ile başlanmalı, aynı anda 2 ek gıda birden verilmemelidir.
•Besinler kaşıkla az miktarda başlanarak verilir, zamanla herhangi bir tepki görülmezse miktarı artırılarak devam edilir.
•Yeni besini bebeğiniz aç iken veriniz.
•Yeni ikinci bir besine başlanıyorsa alışık olduğu besinden önce bu besini verip gözlemlenir.
•Ek besinlerin hepsine aynı haftada başlanmamalıdır. Yeni besinler diğerine alıştıktan en az 3 gün ya da bir hafta sonra beslenme programına eklenebilir.
•Bir besin denendikten sonra alerji belirtisi gelişirse bu besin kesilir, 15- 20 gün sonra tekrar denenir.
•2 yaşına kadar kaynatılıp ılıtılmış su verilmelidir.
•Sebze, meyve, pirinç, mercimek iyice yıkanarak kullanılmalıdır.
•Bebeğiniz için kullanacağınız kaplar, tabak, kaşık vb. sabunlu su ile iyice yıkanıp durulanmalı ve tekrar sıcak sudan geçirilmelidir.
•Bebeğinizin besinlerine yaşına gelene kadar tuz eklemeyiniz. Besinlerin yapısından tuz ihtiyacını zaten alacaktır. Artı yemeğine tuz eklersek onun daha minicik olan böbreğine binen yükü artırırız. Bu da ona zarar verir.
•Süte bal, şeker vb. eklemeyiniz, sizin gibi bebeğinizin de şeker ihtiyacı yoktur. Günlük beslenmesinden karbonhidrat ihtiyacını zaten alacaktır.
•Bakla, fındık, ceviz, patlıcan, çilek vb gıdalar bebeklerde alerjiye sebep olur, vermeyiniz.
•Çabuk eziliyor diye süt – bisküvi karışımı yerine içine süte ekmek koyarak veriniz.
•Çocuğunuzun yediği miktarı hiçbir dönemde aynı yaştaki diğer çocuklarla hatta kardeşleriyle bile kıyaslamayınız.
•Taze sıkılmış meyve suyunu biberonla başlamayınız.

6. Ayında:

Bebeğiniz kaşıkla beslenebilir. Yumuşak ezilmiş besinler ve sıvı besinler alabilir.
Bu dönemde ek besin olarak;
ANNE SÜTÜ
Yoğurt
Taze sıkılmış meyve suyu, sebze suları
Pekmez
Yumurta sarısı ( ¼ oranında)
NOT: Tavsiyem cam rende ile meyve suyu sıkma işlemini ilk 10 gün yapıp, sonrasında hemen o cam rendeden geçmiş haliyle devam etmeniz. Yoksa bebeğinizin ağız içinde dilde çevirme refleksini öğrenmesini engellemiş olursunuz.

7. Ayında:

Çiğneme hareketleri başlar. Fincan ya da bardaktan içebilir. Eşyayı bir elinden diğerine geçirebilir.

ANNE SÜTÜ
Yumurta sarısı (tam)
Pirinç, pirinç unu
Meyve suyu
Yoğurt
Et (tavuk eti/ balıketi)
Bitkisel yağlar
Sebze püre veya sebze çorba
Pekmez

8. Ayında:

Dilin her iki yana hareketi ile lokma ağzında döndürebilir. Besini ağzına götürebilir. Püre kıvamında çatalla ezilmiş besinler verilebilir.

ANNE SÜTÜ
İyi ezilmiş ev yemekleri (kıymalı ve sebzeli)
Tam yumurta veya pastörize peynir
Tahıl- kuru baklagil ezmeleri
Pekmez
Süt veya yoğurt

12. Ayında:

Artık çocuğunuz aile ile birlikte yemek masasına oturabilir. Kendi kendine beslenebilir. Kolay çiğnenebilen tüm yiyecekleri yiyebilir.

Dolmalar
Kıymalı sebze yemekleri
Tarhana, mercimek, yayla çorba, sebze çorbaları
Pilav ve makarna
500 litre süt veya yoğurt
Yumurta
Tavuk, balık veya köfte

NOT: Bebeğiniz bu süreçlerde size sıkıntı çıkartabilir, iştahsız ya da şecici bir bebek olabilir.  Bu durumda ne yapacağınız ve çözüm önerilerine daha sonra yer vereceğim.

Genel anlamda ayına göre bu besinlere başlanabilir. Ama ek besinlere başlarken dikkat edilecek kurallara uymak kaydıyla.

Bu besinleri hazırlanmasında dikkat edilecek hususlar:

•Ailede alerji öyküsü varsa çocukta da yumurta, balık, domates gibi alerjen olan besinler ona göre verilir.
•Kilolu bebeklerde muhallebi yaparken şeker eklenmeyebilir.  Çocuğumuz kilolu değilse şekeri muhallebiyi pişirdikten sonra yani ocaktan indirince ilave ediniz. Kabızlık problemi olduğu dönemde yarım tatlı kaşığı zeytinyağı eklenebilir. Bebeklerde Anne Sütü kabızlığı da yaşanabiliyor.
•Çocuğunuz için yoğurdu taze olarak siz hazırlayınız, mayaladıktan bir gün sonra kullanınız.
•Sebze çorbası veya püresi hazırlarken iyice yıkayıp taze seçim yapınız ve günlük hazırlayınız.
•Yumurta verilmeye başlandığında yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat ediniz, az pişmiş yumurta sağlık açısından zararlıdır.
•Kolay piştiği için tavuk karaciğeri tercih edilebilir.

BESİNLERİN YAPILIŞI:

YOĞURT:
100 ml süt
1 çay kaşığı yoğurt mayası

HAZIRLANIŞI:
Süt kaynatılır, elin dayanacağı sıcaklığa gelince 1 çay kaşığı yoğurt mayası eklenir. Üzeri örtülerek oda ısısında 3- 4 saat mayalanması beklenir. Daha sonra tuttuğunda buzdolabına kaldırılır.

MUHALLEBİ:
1 tatlı kaşığı pirinç unu
1 tatlı kaşığı şeker

HAZIRLANIŞI:
Süt temiz bir kaba konur, pirinç unu ilave edilir kısık ateşte pişirilir. Piştikten sonra şekeri ilave edilir.
NOT: Kendi çocuğuma vermediğim bir gıda.

SEBZE ÇORBASI:
Yarım küçük boy havuç
Yarım orta boy patates
Yarım orta boy domates
1 tatlı kaşığı mercimek, pirinç veya bulgur
1 tatlı kaşığı zeytin yağ

HAZIRLANIŞI:
Sebzeler iyice yıkanır, doğranır, tüm malzemelerle pişirilir, yağ yakılmadan konur. Piştikten sonra tel süzgeçten geçirilir. İçine kıyma da eklenebilir. Ama yaşına kadar tuz eklenmeyeceği unutulmamalıdır. Yoğurtla terbiye yapılarak besin değeri biraz daha artırılabilir. Bu yoğurt yerine süt de olabilir.

ACISIZ TARHANA ÇORBASI
Besin kalitesi yüksektir.
1 yemek kaşığı kuru tarhana
1 tatlı kaşığı zeytin yağ

HAZIRLANIŞI:
Kuru tarhana bir kapta ıslatılır. Yarım bardak su ile içine yağ ilave edilir, pişirirken kıyma eklenebilir veya patates, havuç, kabak rendelenebilir.

KÖFTE:
30 gr yağsız iyi çekilmiş kıyma
Ekmek içi veya pirinç
Az miktarda maydanoz

HAZIRLANIŞI:
Islatılan ekmek içi ve maydanozla kıyma iyice yoğrulur veya ekmek içi yerine pirinç konarak yoğrulur. Sulu köfte şeklinde pişirilir. Tuz ya da baharat eklenmez. Biz iki yaşına kadar anne sütü verilmesini destekliyoruz.

Çoğu zaman annelerin kaygısı sütünün bebeğine yetip yetmediğidir.  Anne sütü görülemediği için bu endişe aşağı yukarı her anne de olur. Bunu anlamak için biz bebeğin ıslattığı bez sayısına bakarız. Günde 5–6 bez ıslatıyorsa ve gelişim eğrisinde geri kalmıyor düzenli kilo alıyorsa sütünüz bebeğiniz için yeterlidir.
Annenin emziremediği süreçte ancak mama önerilebilir ki bu da geçerli sağlık sorunları olmadığı sürece çok mümkün değildir.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK

 

instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com

Yoruma kapalı.

MENÜ