AVM ve Toplu Taşımada Asansör Kullanımı

Çemkiren bir hatun olmak istemiyorum ama zorla beni çileden çıkarıyorlar arkadaşım, napiyim… Yani tamam diyorum içimden, büyütme diyorum ama üzerine bir de hamile olunca tabi, sanırım daha da artıyor bu sinirlilik hali..

Beni ne mi delirtti bu kadar? İnsanlar!!! Hiçbiri de tanımadığım insanlar!! Toplu taşıma kullanan ve iki bacağı da sağlam olmasına rağmen yürümekten aciz olan, asansörü işgal eden insanlar!! Düşünüyorum, aha da sana yemin, birrr kere bile sağlığımın yerinde olduğu ya da bebek arabam olmadığı bir zaman diliminde hiçbir toplu taşıma alanlarındaki asansörleri kullanmadım!! Arkadaşım, o asansörler bebek arabasıyla yolculuk eden anneler, bavulu elinde seyahat edenler, yaşlı amcalar teyzeler, engelli vatandaşlarımız ve o an hastalıkla ilgili bir durumu olan; kısacası merdiven kullanamayacak durumdaki vatandaşlarımız için düşünülmüş bir şeydir… Ben karnım burnumda bir vaziyette ve elimde bebek arabamla merdivenlerden çıkamayacağım için asansörün gelmesini beklerken, çoğu da gencecik bir sürü insan asansör kuyruğuna girmiş. Ya da başka zamanlarda bakıyorum; yazıktır ki amcam orada değnekle bekliyor; dedikoduya giden teyzelerden ya da “hem de yürüyen merdiven” kullanmaktan aciz sağlıklı amca ve abilerden bu değnekli amcaya fırsat kalmamış. En son o kalıyor asansöre giremeyen. Hepsi de pişkin pişkin yukarı çıkıyor. Hepsini dövmek isteyecek kadar sinir sahibi olabiliyorum o anda. Ya da iç basıncımla dış basıncım eşit seviyede olamadığı için sinirden, her an patlayacak gibi hissediyorum kendimi.

3 dakika merdivenlerden tasarruf edeceğim diye ya da tembellik olsun diye, başkalarının hakkını yeme ve gerek toplu taşıma yerleri (mesela Marmaray, Metro) ve gerekse AVM’lerdeki asansörleri kullanma sevgili vatandaşım… Şükret ki yürüyebiliyorsun ve kullanacağın merdiven de zaten “yürüyen merdiven” . Asansör senin değil, o an kullanmak zorunda kalanlar içindir, lüks değil aksine bir ihtiyaçtır merdiven kullanamayacaklar için. Bir kere bile asansöre binmek istememişimdir normal durumda. Bırak istemeyi, aklıma bile gelmemiştir. Kendimi övmüyorum hayır, insanların duyarsızlığına ayar oluyorum diyelim biz buna…

Hareket özgürlüktür,
Sağlığın yerindeyken yürüyebilmenin tadını çıkar.
Selamlar,

birannetavsiyesi@gmail.com

Yoruma kapalı.

MENÜ