0-3 Yaş Çocuklarda Kitap Okuma

Çocukların dil gelişimi ve kitap okuma alışkanlığı için, çocuğunuzla sürekli iletişim halinde bulunmanız tabiki birinci kural. Çocuk ne kadar küçük olursa olsun, O’nu ciddiye alarak ve saygıyla konuşmak, iletişiminizi de kuvvetlendireceği gibi aynı zamanda da daha çabuk konuşabilmesine de olanak sağlayacaktır. Güneş’le benim iletişimim anne karnında başladı. Doğduğu günden itibaren de sürekli O’nunla konuşurum ben. Bunun görülebilir yararını 4. ayında “gel” demesi ve babasına “baba” demesi, 6. ayında köpek gördüğünde “hov” demesiyle farkettim. Bebekliğinden itibaren dışarı her çıktığımızda O’na gördüğü her şeyi açıklamaya çalıştım. “Bak, bu ağaç. Merhaba ağaç.” “Bak, bu yaprak. Yeşil yeşil yapraklar. Ne kadar güzelsiniz siz yapraklar.”,”Aaa, bak araba. Düt düt gidiyor araba”, “Kırmızı domates, yeşil elma, buzdolabının kapağını kapatalım, ben şimdi masayı sileceğim” gibi 🙂

İkinci ve en önemli etkenlerden biri de bebeğinizle birlikte kitap okumak. Güneş 5 buçuk aylıkken “Bebek Dokun Öğren” kitap serilerinden ve “Bebeğimin İlk Kartları” isimli resimli kartlardan alarak kitap okumayı hayatına dahil etmeye başladık. Bebek Dokun Öğren kitapları, kitapların içindeki farklı dokularla da oluşturulan resimlerle bebeğin farklı dokuları keşfetmesini ve bebeğin algısının daha da güçlenmesine, dokunarak ve görerek öğrenmesini sağlıyor.. Bebek Dokun Öğren ve Bebeğimin İlk Kartlarının yanı sıra parmak kuklalı kitaplar, bez kitaplar, müzik çalan kitaplarla da oluşturduğumuz kütüphane, hem Güneş’le kaliteli vakit geçirmemizi sağlıyor, hem iletişimimizi kuvvetlendiriyor, hem kitap okuma alışkanlığı kazanıyor, hem öğreniyor hem de gelişiyor. Ayrıca ilk 3 yaşına kadar kitap okuma, otistik riskini de azaltıyor.

Ama, tabii ki unutmamamız gereken bir iki nokta daha var. İlki; çocuk söylediklerinizden ziyade yaptıklarınızla öğrenir. Bu her konuda geçerli olduğu gibi kitap okuma konusunda da geçerlidir. O’na ne kadar kitap oku derseniz deyin, kitap okumayı sizden görmediği sürece yani O’na iyi bir rol model olmadığınız sürece kitap okuma alışkanlığını da yeterince geliştiremezsiniz. İkincisi de, her çocuk farklı mizaçla doğar. Kimi çocuk erken konuşur, kimi çocuk erken yürür, kimi çocuk çekimser yaklaşır, kimi çocuk çok canayakındır gibi. Dil gelişimi de elbette bunların içerisindedir. Kitap ve iyi iletişim ile çocuğunuzun dil gelişimini sadece destekleyebilirsiniz. O’nun erken konuşması ya da geç konuşması sizin “sayenizde” ya da sizin “yüzünüzden” olan bir sebep değildir. Ben burada sadece, Güneş’in daha çabuk konuşabilmesi için annesi olarak nasıl bir yol izlediğimden ve yaşıtlarına göre daha iyi konuşabilmesinin nedenlerinden bahsettim.

Faydalı olmak ve iletişimi kuvvetli çocuklar yetiştirebilmek dileğimle <3 Neşeli günler efendim 🙂

instagram.com/sulealkis
info@birannetavsiyesi.com
https://www.facebook.com/BirAnneT

Yoruma kapalı.

MENÜ